W moich poprzednich badaniach nad alternatywami Coinbase odkryłem dość nowatorski sposób zakupu Bitcoinów i innych altcoinów – Bankomaty Bitcoin. Podobnie jak zwykłe bankomaty, wpłacasz gotówkę do maszyny, ale zamiast otrzymywać środki na konto bankowe, otrzymujesz równoważną ilość Bitcoinów w portfelu, który zapewniasz.

Obecnie się skończyły 1700 bankomatów Bitcoin w 58 krajach. Jednak te maszyny nie są jedynym sposobem na zakup kryptowaluty za gotówkę. Oprócz tysięcy bankomatów istnieje prawie 40 000 dostawców usług, którzy mogą pomóc w wymianie bitcoinów na gotówkę i odwrotnie.

Bankomaty Bitcoin pojawiały się ostatnio w artykułach internetowych promujących coraz większą popularność Bitcoina, ale ja (błędnie) założyłem, że są one ograniczone do dużych miast. Dla zabawy wpisałem swój adres na Radar do bankomatów monet żeby zobaczyć, jak daleko będę musiał podróżować, żeby wypróbować jednego z tych złych chłopców.

Byłem zszokowany, gdy odkryłem, że oto bankomat Bitcoin, zaledwie kilka przecznic od mojego mieszkania, na tyłach stacji benzynowej Chevron. Kto by pomyślał, że miasto liczące zaledwie 140 000 osób znajdzie się w czołówce postępów w dziedzinie kryptowalut?

Moje pierwsze wrażenie

Bankomat był trochę trudny do znalezienia ukryty za stosem skrzynek na butelki z wodą i kilkoma mini-beczkami. Po przesunięciu części zapasów miałem dużo miejsca do pracy i mogę rozpocząć zakup kryptowalut.

Jestem witany prostym ekranem pokazującym kursy wymiany dla każdej z trzech oferowanych walut – Bitcoin, Dash i Ethereum.

Bitcoin ATM

Na pierwszy rzut oka widzę, że nie będzie to tani eksperyment. Bitcoin jest notowany za prawie 1000 USD więcej niż kurs rynkowy za cenę 6818,36 USD. Dla tych, którzy nie chcą wykonywać obliczeń matematycznych, oznacza to około 17% marży – niezbyt mały koszt dla wygody.

W porządku, zacznijmy wymianę.

Po wybraniu opcji „kup Bitcoin” powiedziano mi, że muszę być zarejestrowany, aby korzystać z bankomatu. Wydaje się dziwne, że musiałbym się zarejestrować, aby kupić walutę, która stała się popularna częściowo ze względu na aspekty związane z prywatnością, ale mimo to postanawiam kontynuować. Nie mam nic do ukrycia.

Rejestracja bankomatu Bitcoin

Najpierw pojawia się monit o wprowadzenie mojego numer telefonu otrzymać jednorazowe hasło. Wystarczająco łatwe. Prawie natychmiast otrzymuję tekst z hasłem.

Po wpisaniu hasła muszę przeskanować obie strony mojego prawo jazdy. Wydaje się to trochę inwazyjne, ale po raz kolejny idę do przodu.

Wprowadzanie licencji kierowcy na bankomat Bitcoin

Tyle o prywatności

Na ostatnim etapie rejestracji potrzebuję pliku selfie. Zwykle w tym miejscu wyznaczam granicę prywatności; jestem jednak ciekawy, jak przebiega reszta procesu, więc robię zdjęcie. Poświęcam się, aby stworzyć ciekawy artykuł.

Selfie z bankomatu Bitcoin

Moja pierwsza próba zrobienia selfie zostaje odrzucona, ponieważ się nie uśmiecham. To dziwny wymóg, ale w porządku. Próbuję ponownie, tym razem popisując się perłową bielą i to załatwia sprawę. Wreszcie czas na zakup bitcoinów.

Cóż, nie do końca.

Następny ekran informuje mnie, że moja rejestracja została przesłana, ale nie została jeszcze zatwierdzona. Ten proces może zająć do 5 minut – szacunek, który na pewno jest optymistyczny. Mogłem albo niezgrabnie stać na stacji benzynowej, czekając na aprobatę, albo zadzwonić na to dzień i odwiedzić ponownie jutro. Wybieram to drugie.

Kupmy trochę Bitcoinów

Pojawiam się następnego dnia i kieruję się prosto do bankomatu – jest to akcja, do której pracownik stacji benzynowej najwyraźniej nie był przyzwyczajony. Z jakiejś przypadkowej pogawędki dowiedziałem się, że kilka miesięcy temu zdobyli bankomat, ale nie było to zbyt wiele. Powstrzymałem się od powiedzenia mu, że wysoki na 5 stóp stos napojów przed maszyną prawdopodobnie nie pomaga. Poza tym nie wiedział zbyt wiele o bankomacie lub ogólnie o kryptowalutach.

Wracając do automatu, ponownie muszę podać swój numer telefonu, aby otrzymać hasło.

Sukces! Teraz w końcu mogę wprowadzić adres portfela odbiorcy dla mojego Bitcoina. Loguję się na swoje konto portfela na telefonie i pobieram kod QR. Robiąc to, wychodzę z bankomatu i muszę ponownie wprowadzić swój numer telefonu. Dzięki Bogu, że mi się nie spieszy.

Informacje o portfelu Bitcoin ATM

Wprowadzenie informacji o moim portfelu jest znacznie łatwiejsze, niż się spodziewałem. Skaner w bankomacie nie ma problemów z odczytaniem obrazu z mojego telefonu, gdy przykładam go do aparatu. Po tym, jak poprzedniego dnia zrobiłem sobie selfie, pomyślałem, że to będzie problem.

Na następnym ekranie mogę potwierdzić swój adres i zacząć wpłacać trochę gotówki.

Bitcoin ATM Wstaw gotówkę

Wsuwam ostry rachunek za 10 dolarów (baler!) I zatwierdzam transakcję. Następnie otrzymuję wiadomość z potwierdzeniem i wracam do domu, wiedząc, że te wymiany zwykle trwają kilka minut. Będąc w domu, sprawdzam portfel Bitcoin i na pewno fundusze tam są!

Moje myśli

Kupowanie Bitcoinów za pośrednictwem bankomatu nie było przyjemnym zadaniem. Proces rejestracji jest niepotrzebnie uciążliwy, a słabe kursy wymiany przewyższają zalety jakiejkolwiek wygody, jaką możesz zyskać korzystając z urządzenia. Wątpię, czy użyję go ponownie w najbliższej przyszłości.

Biorąc to pod uwagę, myślę, że te bankomaty są idealne dla ludzi bez dostępu do konta bankowego lub tych, którzy próbują zerwać więzi z obecnym systemem finansowym. Ponieważ Bitcoin staje się coraz bardziej rozpowszechnioną metodą płatności na całym świecie, mogłem również zauważyć, że bankomaty takie jak ten są popularne wśród podróżnych, którzy chcą uniknąć niskich stawek na giełdach walut w każdym kraju.

Rosnąca popularność bankomatów Bitcoin jest dobrym odzwierciedleniem kroków, jakie podejmuje świat w celu przyjęcia kryptowalut. Ponieważ technologia się poprawia, a kursy wymiany stają się łatwiejsze w zarządzaniu, nie mam wątpliwości, że maszyny takie jak te będą szeroko stosowane w dużych i małych miastach na całym świecie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me