Steve Tendon jest wybitnym strategiem i doradcą Blockchain, który założył i był pierwszym przewodniczącym Stowarzyszenia Blockchain Malta. Jest także kluczowym członkiem maltańskiej National Blockchain Task Force. Jest to zespół odpowiedzialny za doradzanie rządowi Malty w zakresie pionierskiej strategii blockchain.

Steve Tendon

Steve Tendon

Znasz te trzy nowe, przełomowe ustawy, które Malta przyjęła w zeszłym tygodniu? Możesz mu za to częściowo podziękować. W rzeczywistości Tendon jest jednym z mózgów, którzy opracowali wizję „Malta, the Blockchain Island” i osobiście jest autorem maltańskiego „Narodowa strategia blockchain”W 2016 r., Propozycja obejmująca sześć głównych projektów.

Wszyscy słyszeliśmy o ambitnych planach Malty, aby wspierać innowacje i zachęcać do stosowania najnowocześniejszych technologii na jej wybrzeżach. Ale czy to możliwe, że nie doceniliśmy maleńkiej wyspy słynącej z przezroczystych wód, kwitnącej społeczności ekspatów i łagodzenia podatków??

„Malta nie jest dobrze znana z technologii”, przyznaje Tendon, „ale ma kilka wybitnych firm i mózgów oraz oczywiście sukces, jaki odnieśliśmy w sektorze iGaming (branża warta trochę 1,4 miliarda dolarów i stanowi około 12 procent całkowitego PKB Malty) przyniosło dużą wiedzę w zakresie nowoczesnych, skalowalnych usług i rozwiązań internetowych IT. Jest też dużo infrastruktury i doświadczenia ”.

Malta ma ambitne plany

Malta jest mała. Z populacją nie przekraczającą nawet pół miliona, nie jest to właściwie kluczowy gracz na scenie globalnej, ale to może się wkrótce zmienić. „Oczywiście to nie Dolina Krzemowa”, uśmiecha się Tendon, „ale ramy regulacyjne, które przygotowywaliśmy przez ostatnie dwa lata, przyciągają firmy blockchain”.

I jest wiele powodów, dla których powinien. Wszystkie firmy potrzebują jasności i pewności, aby się rozwijać i tworzyć długoterminowe plany. Ale z tego, co widzieliśmy do tej pory, organy regulacyjne na całym świecie starają się utrzymać na powierzchni, jeśli chodzi o technologię blockchain.

W niektórych przypadkach starają się nadrobić zaległości. W innych nadmiernie rekompensują brak zaangażowania, gdy część inwestorów została oszukana. Niektórzy znajdują luki w istniejących przepisach, inni próbują dostosować istniejące ramy. Malta szturmem zdobywa przewagę jako pierwszy kraj na świecie, który stworzył nowe przepisy dotyczące nowych technologii.

A strategia blockchain Malty wykracza daleko poza regulowanie ICO i kryptowalut. Przygotowują ramy prawne na przyszłość. Spójrzmy.

Malta’s Blockchain Strategy

Malta Blockchain Strategy. Ta infografika szczegółowo opisuje wizję, strategię i cele

Malta’s Blockchain Strategy / https://chainstrategies.com/2018/02/18/maltas-national-blockchain-strategy-the-big-picture/

Innowacja regulacyjna na Malcie jest tak interesująca, ponieważ stara się stworzyć ramy nie tylko dla ICO, ale także dla łańcuchów bloków, zdecentralizowanych obliczeń, zdecentralizowanych organizacji, DLT i innych przyszłych innowacji.

U podstaw strategii leży sześć kluczowych projektów.

1. Rejestry / usługi publiczne w Blockchain

„Projekt pierwszy jest w toku” – mówi Tendon. W rzeczywistości, gdy Ministerstwo Edukacji i Zatrudnienia na Malcie ogłosił umieściliby wszystkie akademickie rekordy na blockchain we wrześniu ubiegłego roku, stali się pierwsi na świecie. To jest status, do którego kraj zaczyna się przyzwyczajać.

2. R&D, edukacja i innowacje z i na Blockchain

Ten projekt jest niezbędny do stworzenia wiedzy na temat tego sektora na wyspie. Każdy, kto zainwestował w kryptowaluty, wie, że Malta planuje być liderem w przestrzeni blockchain. Ale czy ludzie na Malcie wiedzą, że mieszkają na wyspie blockchain? Jaki jest obecnie poziom świadomości i zrozumienia dla ogółu społeczeństwa?

„Prawdopodobnie Malta jest bardziej świadoma niż inne kraje, biorąc pod uwagę ogromną uwagę, jaką poświęcono temu sektorowi. Nie mogę powiedzieć, w jakim stopniu znajomość blockchain jest równoznaczna z faktycznym zrozumieniem ”- mówi Tendon.

„Martwimy się o edukowanie wszystkich grup społecznych w zakresie technologii blockchain, która oczywiście zaczyna się w sektorze usług publicznych, gdzie osoby korzystające z technologii blockchain muszą mieć przynajmniej jakąś praktyczną wiedzę na jej temat. Ale obejmuje wszystkie poziomy akademickie, a Uniwersytet Maltański prowadzi nowatorskie badania i rozwój ”.

3. Wyznacz Regulator Blockchain i utwórz infrastrukturę regulacyjną

„Najważniejszym projektem z całej tej szóstki było włączenie organu ds. Innowacji cyfrowych”, mówi Tendon, „ponieważ stworzyło to niezbędne podstawy, aby wszystkie inne projekty mogły zostać zrealizowane”.

Po części jest to również powód, dla którego Malta była krytykowana za powolne regulowanie ICO. Tworzyli podstawy dla znacznie bardziej całościowych i integracyjnych ram regulacyjnych.

4. Reguluj kryptowaluty / tokeny, w tym giełdy i ICO

„Oczywiście regulacja, na którą wszyscy czekali, to regulacja dotycząca kryptowalut i ICO. Usuwamy dużą ilość szarej przestrzeni między zabezpieczeniem a tokenem użyteczności.

Zostanie przeprowadzony tak zwany test instrumentu finansowego, w ramach którego każdy proponowany token może zostać wyraźnie zakwalifikowany, z jednej strony jest to zabezpieczenie, a z drugiej narzędzie. Ale pomiędzy nimi może to być składnik hybrydowy, a właściwie wirtualny zasób, który jest przedmiotem obrotu na giełdzie ”.

Regulowanie kryptowalut: czarno-niebieski obraz z kulą zapisaną w systemie binarnym.

Regulacja kryptowalut i ICO

5. Rezydencja elektroniczna i tożsamość cyfrowa (osób fizycznych i podmiotów prawnych) w Blockchain

Ten projekt obejmuje przyznanie e-rezydencji osobom fizycznym i prawnym. To jest w przygotowaniu na przyszłość dla Malty. Postrzegają zarządzanie tożsamością cyfrową jako fundamentalny element rozwoju Internetu rzeczy. Aby internet rzeczy mógł się rozwijać, muszą również istnieć ramy regulacyjne dotyczące tożsamości rzeczy.

„To jest jeden obszar, który naprawdę badałem, tożsamość rzeczy. Wszyscy wiemy, że internet rzeczy będzie ogromny w ciągu najbliższych 5–10 lat. Ale kiedy mamy wszystkie te rzeczy, z których wiele będzie autonomicznych, poruszających się w świecie fizycznym, w pewnym momencie musi być jakiś sposób, aby je zidentyfikować ”.

6. Inteligentne zarządzanie

To „bardzo ambitny projekt, który wciąż jest na desce kreślarskiej” – zauważa Tendon. „Inteligentne zarządzanie zastosowałoby technologię inteligentnych kontraktów do pracy organów regulacyjnych. Na przykład w przypadku pobierania podatków, licencjonowania i wielu podobnych rzeczy ”. Przyznaje, że może minąć kilka lat, zanim inteligentne zarządzanie będzie gotowe, przed którymi stoi wiele wyzwań.

To powiedziawszy, zgodnie z maltańską strategią Blockchain: „Cztery projekty są w trakcie realizacji, a pozostałe zostały przyjęte z wielką otwartością i zainteresowaniem, więc myślę, że będzie to kwestia czasu” – mówi. „Po pierwsze, aby przejść przez rzeczy zrobione do tej pory, a potem ponownie skupimy się i zaczniemy pracować nad następnymi projektami”.

Jakie błędy popełniają inni regulatorzy?

Nawet przeglądając strategię Malty, widać wyraźnie, że chodzi o coś więcej niż tylko podjęcie decyzji, czy tokeny są akcjami czy papierami wartościowymi. Tak więc, podczas gdy reszta świata wciąż trzyma się tej przeszkody, Tendon uważa, że ​​potrzebne jest głębsze zrozumienie. W rzeczywistości kryptowaluta i blockchain nie powinny i nie mogą być rozdzielane.

„Wielu [regulatorów] próbuje wyznaczyć granicę, tak jak kryptowaluty są złą rzeczą i mają negatywną reputację w zakresie prania brudnych pieniędzy, przestępczości itp. To negatywne stwierdzenie jest często równoważone przez bardziej pozytywne nastawienie do technologii blockchain. Ale dla mnie te dwie rzeczy są ze sobą ściśle powiązane ”- wyjaśnia.

„To, co sprawia, że ​​technologia blockchain jest tak interesująca i ekscytująca oraz daje początek wszystkim tym niesamowitym możliwościom wpływającym na każdy sektor przemysłu, to pojęcie inteligentnego kontraktu. Jest to raczej zdecentralizowane obliczenie niż zdecentralizowana pamięć. W tym kontekście, gdy masz zdecentralizowane obliczenia, potrzebujesz mechanizmu zapobiegającego zamarzaniu globalnych obliczeń – które są wykonywane w globalnej sieci, takiej jak łańcuch bloków. Innymi słowy, aby zapobiec przedostawaniu się tego obliczenia do nieskończonej pętli i blokowaniu całego systemu.

„Nie ma możliwości, aby mieć inteligentną platformę kontraktową, która byłaby tak wyrafinowana, jak ta, którą Ethereum wdrożyło dzisiaj (ale w przyszłości będą inne), chyba że masz również kryptowalutę, która jest używana do„ płacenia ”za obliczenie. Zatem rozróżnienie między kryptowalutą a łańcuchami bloków jest naprawdę sztuczne: to tylko dwa aspekty tej samej monety ”.

Niebezpieczeństwo używania niewłaściwej etykiety

Czy jest więc problematyczne umieszczanie etykiet na wszystkim, na przykład na akcjach, papierach wartościowych lub na usługach użyteczności publicznej? „To po prostu pokazuje, że brakuje zrozumienia” – mówi Tendon. „Gdy ludzie zdadzą sobie sprawę z potencjału tych technologii, stanie się jasne, że Malta wyprzedza inne jurysdykcje w zakresie regulacji przestrzeni blockchain”.

To dogłębne zrozumienie technologii jest czymś, czego brakuje w wielu jurysdykcjach, które można szybko sklasyfikować i oznaczyć.

„Z pewnością tymi technologiami mogą być zarówno papiery wartościowe, akcje, towary, tokeny. Mają wszystkie te cechy, aspekty i atrybuty. To tak, jakby piękno było w oku patrzącego, ktokolwiek na nie patrzy, zobaczy, czego chce.

„Oczywiście, jeśli przyjrzy się temu organ regulacyjny, uprzedzenie przejdzie przez rozporządzenie i może sprzyjać lub utrudniać przyjmowanie innowacji i dalszy rozwój innowacji. Więc tak, jest to problematyczne, ale to brak zrozumienia, o co tak naprawdę chodzi ”.

Budynek United States Securities and Exchange Commission (SEC), D Ramey Logan, CC BY 4.0,

United States Securities and Exchange Commission, D Ramey Logan, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36799399

Istniejące przepisy nie wystarczą dla nowych pomysłów

Inną tendencją, którą obserwujemy na całym świecie, jest wykorzystywanie przez organy regulacyjne luk w istniejących systemach lub modyfikowanie swoich obecnych przepisów. Na przykład Szwajcaria stosuje prawo oparte na zasadach, oceniając każdy przypadek z osobna. W Niemczech rozróżnia się dwa rodzaje papierów wartościowych, aby umożliwić zgodne ICO i oferty tokenów kapitałowych (ETO). Dlaczego nowe przepisy są niezbędne, jeśli możemy pracować z tymi istniejącymi ramami?

„System księgi nie jest niczym nowym. Dzieje się tak od tysięcy lat od pierwszych glinianych tabliczek, na których zapisywano, ile owiec posiadał król, aż do czasów współczesnych. To nie jest nowość. Nowością jest to, że ta księga ma dwie funkcje, jedną globalną, a drugą nieocenioną. Nie możesz zmienić tego, co dzieje się w księdze. Stwarza to kilka problemów, do których rozwiązania nie są przygotowane obecne przepisy i regulacje ”.

Tendon uważa, że ​​istniejące przepisy nie są wystarczające dla nowych pomysłów z dwóch głównych powodów:

1. Kto co reguluje?

„Ponieważ jest globalny i tak ogólny, jako rejestr może wpływać dosłownie na każdą branżę, na każdą działalność handlową na świecie. Mamy więc ten problem, że mamy organy regulacyjne, które przejmują się pewnymi obszarami gospodarki. Na przykład na Malcie działa Malta Financial Services Authority, który oczywiście zajmuje się usługami finansowymi. Masz MGA (Malta Gaming Authority), która martwi się grami.

„Do tej pory pracowali w izolacji i mieli jasny mandat w zakresie tego, co regulują. Nigdy nie nadepnęli sobie na palce. Odkąd kryptowaluta pojawiła się na scenie, w zeszłym roku mieliśmy incydenty, w których oświadczenia, które wyszły z jednego regulatora, zaprzeczały temu, co wychodziło z drugiego. Więc to był problem. A w Stanach widać to jeszcze bardziej.

„To pojęcie bezpieczeństwa. Z jednej strony SEC nazywa to zabezpieczeniem, z drugiej strony organy podatkowe twierdzą, że jest to towar. Więc nawet w ramach tej samej jurysdykcji istnieją te sprzeczności. Doprowadziło to Maltę do stworzenia nowego regulatora, Malta Digital Innovation Authority. ” Tendon podkreśla innowacja, zamiast po prostu łańcuchów bloków, aby dostosować się do innych technologii.

„To, co zrobi ten regulator, to zapewnienie, że w przypadku rozwoju, innowacji technologicznych, które mogą wpływać na wiele regulacyjnych sfer działania, będzie istniał pewien rodzaj zarządzania zarządzaniem tymi obszarami. Staje się więc bardzo jasne, kto jest za co odpowiedzialny. Więc nie mamy różnych opinii – lub co gorsza – różnych i sprzecznych przepisów. I nie mamy podmiotów regulujących rzeczy, które wykraczają poza ich pierwotny mandat, po prostu dlatego, że nie rozumieją technologii ”.

2. Potrzebujemy nowych przepisów w nowych sytuacjach

„Drugim obszarem, który wymaga nowych przepisów, jest podstawowa idea zdecentralizowanych obliczeń. Pamiętając, co wydarzyło się w 2016 roku z hackiem „The DAO”, który doprowadził do słynnego widelca i Ethereum Classic. Cóż, ci ludzie, którzy zostali okradzeni, wyglądało na to, że SEC ścigała ich jako współodpowiedzialni za włamanie, co jest prawie absurdalne: ludzie inwestujący stają się winni cudzej zbrodni.

„Chodzi mi o to, aby uchwycić, że obecne przepisy nie dotyczą tych innowacyjnych rozwiązań technicznych. Dzięki zdecentralizowanej aplikacji DAO masz te całkowicie zdecentralizowane i autonomiczne organizacje, które są samowystarczalne. Zbierają fundusze od osób i firm, które korzystają z ich usług.

„Są na blockchainie; a blockchain pamięta na zawsze, więc będą istnieć wiecznie, nawet po wygaśnięciu ich pierwotnego twórcy. Skończymy więc (czy nam się to podoba, czy nie) w sytuacji, w której usługi są dostarczane przez oprogramowanie na blockchain i dosłownie nikt za tym nie stoi.

„Więc co się dzieje, gdy coś się psuje? Kto jest odpowiedzialny? To są moim zdaniem ogromne pytania i co się dzieje w kolejnym rozporządzeniu? Te pytania wymagają zajęcia się nowymi przepisami. Nie ma istniejących przepisów, które to robią ”.

Czy Malta wyznaczy standard globalnych regulacji?

Czy kiedykolwiek będzie możliwe osiągnięcie światowego standardu regulacji? Kiedy masz spory w jednej jurysdykcji i niezgodę w tych samych władzach? Czy kiedykolwiek osiągniemy powszechne porozumienie co do tego, jak regulować przyszłość?

„Nie wiem, czy to możliwe, ale może inne pytanie brzmi: czy jest to pożądane? Pomyśl o protokole internetowym, to globalny standard komunikacji technicznej, ale poza Konsorcjum W3C tak naprawdę nie ma międzynarodowego globalnego standardu prawa regulującego internet.

„W rzeczywistości widzimy to bardzo wyraźnie, jeśli chodzi o przepisy dotyczące prywatności, Europa ma RODO, Stany Zjednoczone mają coś innego, a inne kraje mają znowu coś innego. Tak więc interesy będą zbyt duże, aby zachować odrębność i uniknąć globalnego standardu.

„To prawdopodobnie pozytywna rzecz, ponieważ stwarza konkurencję między jurysdykcjami i to dobrze. Konkurencja zawsze sprzyja innowacjom, a to, co staramy się robić na Malcie, to innowacje w zakresie prawa.

„Miejmy nadzieję, że tak będzie dalej. Może inne kraje spróbują podążać za Maltą… to byłby wspaniały dowód na pracę, którą tutaj wykonaliśmy. To jak technologia open source, która stale się rozwija i tworzy nowe kreacje inspirowane starszymi. Byłoby wspaniale widzieć tego rodzaju ewolucję również w przestrzeni regulacyjnej. Im większa konkurencja, tym szybciej wszystko może się rozwijać ”.

Plik Malta Blockchain Summit zbliża się w listopadzie i będzie interesujące zobaczyć, jak premier Malty Joseph Muscat mówi o tym, że jego kraj stał się światowym liderem w regulacji blockchain. Podczas wydarzenia przemówi również Steve Tendon.

Malta Blockchain Summit: baner z datami przesyłania, 1-2 listopada, z obrazem tła wysp o zachodzie słońca.

Malta Blockchain Summit / https://maltablockchainsummit.com/

Jakie wyzwania czekają?

Mając na stole bezprecedensowe projekty, w tym inteligentne zarządzanie, trzeba się zastanawiać, jakie problemy mogą wyniknąć z życia w całkowicie autonomicznym, samowystarczalnym świecie. W rzeczywistości scenariusze mogą wydawać się trochę przerażające. Czy są więc jakieś problemy, które mogą wyniknąć z używania inteligentnych kontraktów?

„Jest wiele, wiele problemów”, śmieje się Tendon, „a to sprawia, że ​​przez wiele późnych nocy i godzin myślimy o tych sprawach. Dzięki technologii, która jest obecnie używana do wdrażania inteligentnych kontraktów, inteligentne kontrakty są wyrażane w języku programowania na maszynie wirtualnej „Turing Complete”. [Turing Complete to termin techniczny oznaczający, że maszyna może obliczyć wszystko, co jest obliczeniowe].

„Problem polega jednak na tym, że te inteligentne kontrakty wciąż nie w pełni oddają intencję, jaką mógł mieć na myśli autor inteligentnego kontraktu, czego przykładem jest hack„ The DAO ”. Ponieważ istnieje rozbieżność między intencją autora a możliwą skuteczną realizacją inteligentnego kontraktu, cóż, całe przekonanie, że kod jest prawem, po prostu rozpada się na kawałki. Jeśli wykonanie nie odzwierciedla prawdziwego zamiaru, cóż, oczywiście, nie można go traktować tak, jak miało to na myśli ”.

Jak więc można temu zaradzić?

„Mamy jakiś sposób, by interweniować w tej kwestii, a to, co robimy w tej chwili na Malcie, polega na tym, że każda inteligentna umowa, która obejmuje ludzi lub firmy z jednej strony, a technologia z drugiej strony, musi również mieć zapisany język naturalny. wyraz intencji i obietnicy – papierowa umowa, jeśli chcesz. W przypadku sporu rozstrzygająca jest umowa papierowa, a nie kod ”.

Kodeks jest prawem, może być prawem w przyszłości

Jest coś trochę zacofanego w podpisywaniu kontraktu na papierze w języku naturalnym z całą tą zaawansowaną technologią – a Tendon jest tego doskonale świadomy. „Rozumiemy potencjał posiadania kodu jako prawa na dłuższą metę. Może się to stać możliwe, ale wymaga to spektakularnej ewolucji podstawowej technologii.

Jednym z możliwych rozwiązań jest weryfikacja formalna, tak aby w przypadku opublikowania inteligentnego kontraktu z powiązaną z nim pełnej formy weryfikacji może nie być konieczne równoważne wyrażanie intencji inteligentnego kontraktu w języku naturalnym. Ale między pierwszym scenariuszem z papierową umową a drugim, w którym mamy do czynienia z formalną weryfikacją, jest ogromna odległość.

Jestem jednak pewien, że jedynym sposobem rozwiązania tych problemów jest zapewnienie Prawa, które w zasadzie daje pewność, określa oczekiwania i ustanawia zasady. Mogą nie mieć racji, mogą mieć wady, ale przynajmniej zapewniają jasność. A jeśli nie są najlepsi, zawsze jest możliwość zaakceptowania ”.

Jaki jest największy potencjał technologii Blockchain?

„Trudno jest skrystalizować jedną rzecz, ale jest to nowe medium, które jest globalne i nie podlega cenzurze. Tylko ze względu na te dwie cechy będzie miało ogromne konsekwencje społeczne i polityczne.

Kształt świata, kształt rządzenia, kształt finansów, struktury władzy na świecie nie będą takie same po osiągnięciu pełnego potencjału blockchain. Bitcoin to wciąż mikro kropla w oceanie ”.

Bardzo dziękuję, Steve Tendon!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me