Monety konkurują o status najlepszej opcji prywatności Crypto

Chociaż dane osobowe nie są powiązane z adresami Bitcoin, wystarczy trochę szpiegować, aby ktoś mógł połączyć Cię z Twoimi zakupami. Nawet jeśli nie kupujesz nielegalnych substancji, możesz nie chcieć, aby Twoje salda i historia wydatków były jawnie dostępne dla innych stron.

Dzięki Bogu za monety prywatności. Kilka osób zdało sobie sprawę z tego wady Bitcoina i stworzyło monety, aby zachować anonimowość. W tym artykule przeanalizujemy niektóre z tych monet i wyjaśnimy, dlaczego lub dlaczego nie powinny być najlepszym wyborem.

Dziarskość

logo kreski

Widelec Bitcoin, Dash (skrót od Digital Cash) jest obecnie na czele paczki z kapitalizacja rynkowa ponad 6 miliardów dolarów. Zwolennicy często chwalą monetę za niemal natychmiastowe transakcje podczas korzystania z funkcji InstantSend. Chociaż bardziej znany z szybkości, możesz również wysyłać monety anonimowo przez Dasha PrivateSend.

Proces PrivateSend wygląda następująco:

 1. Platforma dzieli dane wejściowe transakcji na określone nominały (0,01, 0,1, 1 i 10 DASH).
 2. Twój portfel wysyła żądanie do masternodów, że chcesz wymieszać swoje monety.
 3. Masternody następnie mieszają razem te same nominały monet od różnych osób.
 4. Następnie wysyłają monety z powrotem do portfela każdej osoby. Każdy portfel otrzymuje monety na inny adres zwany „zmianą adresu”.
 5. Kroki od 2 do 4 powtarzają się wielokrotnie dla każdego nominału.

Dzięki temu procesowi mieszania Dash w zasadzie sprawia, że ​​twoje monety są nie do odróżnienia od innych monet w sieci. To jak schowanie ziarenka piasku na plaży.

Dash może nie mieć najbardziej niezawodnych funkcji prywatyzacyjnych, ale jego łatwość użycia i obecna popularność mogą być trudne do przezwyciężenia dla innych monet.

Plusy

 • Dash mocno koncentruje się na własnej masowej adopcji. Moneta jest dostępna w bankomatach na całym świecie i jest zwykle następną kryptowalutą akceptowaną w sklepach po Bitcoinie, Litecoinie i Ethereum.
 • Jako widelec Bitcoin, moneta zawiera wiele technologii, które sprawiają, że Bitcoin jest tak wspaniały.

Cons

 • Istnieją pewne kontrowersje dotyczące twórcy Dash, Even Duffielda, podaży monet. Przeciwnicy twierdzą, że niesprawiedliwie zainicjował pierwszy milion monet, dając mu nieproporcjonalną kontrolę.
 • Niektórzy twierdzą również, że ponieważ funkcja PrivateSend jest opcjonalna, Dash nie jest naprawdę prywatny. Możesz prześledzić rzekomo anonimowe transakcje, jeśli są powiązane z nieprywatnymi.

Monero

logo monero

Monero jest często reklamowane jako król kryptowalut prywatności. Moneta zastąpiła Bitcoin jako walutę używaną do zakupów w ciemnej sieci. Osiągając kapitalizację rynkową wynoszącą ~ 4,8 miliarda dolarów, Monero jest stosunkowo stabilne w czasach zmienności rynkowej.

Domyślnie Monero jest kryptograficznie prywatne i zawiera kilka funkcji anonimowości. Moneta używa ukryte adresy dla transakcji, aby usunąć ich połączenie z łańcuchem bloków. Zapobiega to wszelkim powiązaniom transakcji z Twoim portfelem i ukrywa informacje o transakcji przed innymi osobami.

Inne niż ukryte adresy, Monero używa Poufne transakcje pierścieniowe (RingCT) – protokół podobny do sygnatur pierścieni używanych przez inne monety prywatności. Dzięki RingCT sieć może weryfikować szczegóły transakcji bez konieczności ujawniania kwoty z nimi związanej.

Zespół Monero konsekwentnie dodaje nowe funkcje prywatności, takie jak Integracja z Tails OS i Kovri, sieć typu overlay, która przesłania twój adres IP.

Plusy

 • Popularność wśród ciemnych użytkowników sieci jest solidnym wskaźnikiem, że prywatność Monero jest na najwyższym poziomie.
 • Nadmiarowe warstwy ochrony prywatności Monero sprawiają, że moneta jest naprawdę zamienna. Oznacza to, że wszystkie monety Monero są wymienne i nie stracą na wartości w oparciu o ich historię.

Cons

 • Monero jest mniej przyjazne dla początkujących niż inne dostępne monety. Może to zdusić masową adopcję.
 • Rozwój z Monero jest dość trudny. Z tego powodu wiele portfeli go nie obsługuje, a ograniczona liczba sprzedawców to akceptuje.

Zcash

logo zcash

Spośród monet na tej liście Zcash jest jedynym, który używa zerowej wiedzy Zwięzły nieinteraktywny argument dowodu wiedzy (zk-SNARKs). Ta metoda prywatności służy do udowodnienia, że ​​przesłane przez Ciebie informacje transakcyjne są prawdziwe, bez konieczności ujawniania faktycznych szczegółów transakcji. Zasadniczo zk-SNARKs szyfrują wszystkie dane transakcyjne.

Podobnie jak Dash, prywatność to tylko opcja dla użytkowników Zcash. Ponadto zespół twierdzi, że Zcash nie:

 • Szyfruj dane pod kątem wielu podpisów
 • Ukryj adresy IP
 • Chroń się przed transakcjami z publicznymi kryptowalutami

Brak tych funkcji prywatności spowodował, że niektórzy członkowie społeczności odpisali Zcash jako prawdziwą anonimową monetę. Mimo to moneta ma wsparcie znanych doradców, takich jak Gavin Andresen (główny naukowiec Fundacji Bitcoin) i Vitalik Buterin (twórca Ethereum).

Plusy

 • zk-SNARKs wydają się być dobrym, lekkim rozwiązaniem zapewniającym prywatność i anonimowość. Nawet Ethereum będzie wdrażanie ich wkrótce.
 • W skład zespołu Zcash wchodzą specjaliści informatyki i kryptografii z renomowanych uniwersytetów na całym świecie.

Cons

 • Opcjonalna prywatność może zagrozić całej sieci.
 • Zerocoin Electric Coin Company jest właścicielem Zcash. Zapewnia to poziom centralizacji, z którym wielu ludzi nie jest zadowolonych.

Bytecoin

logo bytecoin

Bytecoin powstał w 2012 roku, co czyni go jedną z najstarszych kryptowalut. w rzeczywistości, Monero powstało jako widelec Bytecoin.

Bytecoin używa rozszerzenia CryptoNote protokół zachowania anonimowości. Ten protokół zawiera kombinację jednorazowych ukrytych adresów i sygnatur pierścieni, aby wszystkie transakcje były prywatne.

Moneta ma historię podzielonych obozów deweloperów, liczne rozwidlenia i niepewny początek, ale wydaje się, że ostatnio się to zmieniło. Obecny zespół programistów ponownie skupił się na przejrzystości i komunikacji ze społecznością oraz stworzył ukierunkowany plan działania.

Plusy

 • Bytecoin korzysta z protokołu CryptoNote – sprawdzonego środka ochrony prywatności.
 • Bytecoin to najstarsza moneta na tej liście i nie została jeszcze udowodniona identyfikowalność.

Cons

 • Chociaż moneta ma znaczną kapitalizację rynkową (~ 1 miliard dolarów), wydaje się być stosunkowo nieznana. Jej rebranding może być za mały, za późno.
 • Społeczność blockchain nie zgadza się co do tego, czy programiści wstępnie wydobyli pierwsze monety. Jeśli to prawda, w ekosystemie może pojawić się scentralizowana władza.

Wniosek

To ostry wyścig między tymi monetami dotyczącymi prywatności – każda ma własną listę zalet i wad. Wyraźny zwycięzca wciąż nie wyłonił się, a nowi konkurenci pojawiają się pozornie każdego dnia. Verge i PIVX zyskały ostatnio sporą popularność, podczas gdy Aeon i NAV Coin również powoli zyskują na popularności.

Tylko czas (i rygorystyczne testy identyfikowalności) oddzieli prawdziwie prywatne monety od tych, które tylko twierdzą, że chronią Twoją anonimowość.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me