Bitcoin radykalnie zmienił model płatności dla transakcji na całym świecie. Jak dotąd w 2018 r. Liczba transakcji wahała się od 150 000 do 400 000 dziennie. Ale teraz, gdy coraz więcej ludzi na całym świecie zaczyna używać kontrowersyjnego dzieła Satoshi Nakamoto, pojawiają się poważne pytania dotyczące wpływu bitcoina na środowisko.

Bitcoin Mining w pigułce

Bitcoin używa algorytmu zwanego proof-of-work do weryfikacji transakcji w swojej sieci. Górnicy wykonują tę pracę, przeznaczając zasoby na rozwiązywanie złożonych zagadek matematycznych. Kiedy każda łamigłówka zostanie rozwiązana, górnik może dodać nowy blok do publicznej księgi Bitcoin. Następnie sieć wypuszcza nowo utworzone Bitcoiny i nagradza górnika za wykonanie tej pracy.

Z założenia sieć nadal zachęca tych, którzy poświęcają najwięcej zasobów do weryfikacji i zabezpieczania sieci. I, jak możesz sobie wyobrazić, te zasoby wymagają do działania dużej ilości energii elektrycznej.

Aktualne szacunkowe zużycie energii elektrycznej

Digiconomist szacuje, że obecne zużycie energii Bitcoin i Bitcoin Cash (w momencie publikacji) jest bliskie 70 terawatogodzin rocznie. Watów używamy do pomiaru tempa zużycia w obwodzie lub w tym przypadku w sieci Bitcoin. 1 terawat równa się 1 bilionowi watów (jednostkom energii). W praktyce oznacza to, że górnicy Bitcoin zużywają więcej energii elektrycznej niż całe kraje Szwajcarii czy Czech.

Wpływ Bitcoin na środowisko

Oczywiście opinie na temat faktycznego wykorzystania w sieci Bitcoin różnią się. Marc Bevand, wczesny nabywca bitcoinów i górnik, za pośrednictwem swojego własne badania, doszedł do kilku innych wniosków:

 • Wielu górników poszukuje taniej energii elektrycznej na bardzo konkurencyjnym rynku. Wymaga to odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wodna lub geotermalna.
 • Bitcoin dodaje wartość ekonomiczną (PKB), która będzie warta zużytej energii. Musimy to porównać z obecnymi systemami.
 • Metody alternatywne do proof-of-work nie zostały udowodnione pod względem wysokiego zabezpieczenia sieci.
 • Koszt energii na transakcję maleje, gdy do sieci wchodzi coraz więcej osób.

Na początku stycznia (w okolicach szczytu transakcji Bitcoin w 2018 r.) „Najlepsze przypuszczenie” Marca dotyczące konsumpcji było około 18,4 terawatogodzin rocznie. Na razie wydaje się, że ocena naprawdę zależy od patrzącego.

Trendy energetyczne

Jak podkreślono powyżej, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii pozostaje ważnym czynnikiem w rozwoju. Górnicy bitcoinów, podobnie jak każda inna branża, kierują się zyskiem. I zakładają sklepy w miejscach z tanią energią elektryczną.

Jak wielu naszych wprawnych czytelników wie, w Chinach prowadzi się wiele operacji wydobywczych. Świat jest świadomy problemów związanych z zanieczyszczeniem związanym z węglem w Chinach, ale Republika Ludowa mocno naciska na front energii odnawialnej:

Wpływ Bitcoin na środowisko

Zwróć uwagę na prognozowane zmiany cen w 2021 roku powyżej. Koszt produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii spadnie poniżej kosztów paliw kopalnych iw przyszłości będzie znacznie tańszy. Zachęta dla górników bitcoinów do korzystania z energii odnawialnej teraz iw przyszłości jest oczywista. Energia hydroelektryczna i geotermalna to zdecydowani faworyci dużych górników. W przypadku tych źródeł zarówno ślad węglowy, jak i wydatki na energię elektryczną są niższe.

Chociaż debata na temat środowiska trwa w 2018 roku, za 10 lat, może to nie tylko mieć znaczenie.

Jaki jest nasz obecny wpływ na środowisko?

Media głównego nurtu postrzegają wpływ bitcoina na środowisko w dużej mierze w negatywny sposób. Ale jak to się ma do naszych obecnych systemów bankowych? W Badanie z 2014 roku, Hass McCook zdecydowanie opowiadał się za trwałością sieci bitcoin:

„Powszechnie dostępne informacje publiczne stanowczo zaprzeczają twierdzeniom, że Bitcoin jest niezrównoważony, i pokazują, że skutki społeczne, środowiskowe i gospodarcze stanowią niewielki ułamek wpływu, jaki dziedzictwo bogactwa i systemy monetarne mają na nasze społeczeństwo i środowisko”.

Wpływ Bitcoin na środowisko

Niektórzy z największych użytkowników energii elektrycznej w globalnym systemie bankowym to:

 • Obsługa serwera 24/7
 • Wieże biurowe 24/7
 • Koszty bankomatu
 • Oddziały banków
 • Przetwarzanie danych
 • Koszty pracownicze
 • Klimatyzacja
 • Itp

Nie jest to bynajmniej pełna lista. Ponieważ znaczna część obecnego systemu bankowego jest zagrożona, wiele z tych ukrytych kosztów najprawdopodobniej zniknęłoby w znacznie bardziej wydajnym systemie.

Czy Bitcoin powinien zmienić swój protokół konsensusu?

Wielu programistów i influencerów w dziedzinie kryptowalut wzywa do przejścia od proof-of-work do proof-of-a.

Główna różnica w systemie weryfikacji stawki polega na tym fałszerze, nie górnicy są odpowiedzialni za sprawdzanie poprawności transakcji w sieci. Jak oni to robią? Forgers zablokuje kryptowalutę w portfelu na określony czas. Sieć zdecyduje wtedy, kiedy ten fałszerz będzie potrzebny do sprawdzenia transakcji i utworzenia następnego bloku w łańcuchu bloków. Ponieważ łamigłówki matematyczne nie są potrzebne, nie jest też potrzebny sprzęt o dużej mocy. Jak widać, wymaga to znacznie mniejszego zużycia energii w porównaniu z dowodem pracy.

W teorii wszystko to brzmi dobrze, ale jest problem. I to jest duży. Dowód stawki jest w dużej mierze niesprawdzony! Sieć Bitcoin nigdy nie została zhakowana, pomimo obaw o energię. 9 lat solidnej pracy sieciowej stanowi doskonały przypadek testowy do zabezpieczania łańcuchów bloków. Proof of work wymaga ciężkiej pracy, a ta ciężka praca skutkuje najbezpieczniejszym blockchainem na świecie. Jest to prawdopodobnie najważniejszy aspekt, aby kryptowaluta mogła funkcjonować w dłuższej perspektywie.

To nie znaczy, że dowód stawki nie ma szansy. Zamiast tego programiści mają do osiągnięcia niezwykle wysoki standard bezpieczeństwa.

Wniosek

Zbadaliśmy kilka pomysłów po obu stronach debaty dotyczącej środowiska Bitcoin. Nie ma absolutnych sposobów pomiaru zużycia energii elektrycznej w systemach proof-of-work. Obecny system bankowy wydaje się jeszcze trudniejszy do zmierzenia niż Bitcoin. Wpływ technologii na środowisko to realny problem. Możemy zobaczyć zupełnie nową branżę, która będzie dokładnie śledzić nasz wpływ.

W następnym Q & A, ekspert od Bitcoinów, Andreas Antonopolous, dostarcza poważnego materiału do przemyślenia, dlaczego Ziemia prawdopodobnie mogłaby obsłużyć tylko jeden system potwierdzający pracę:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=2T0OUIW89II]

Warto zauważyć, że Andreas uważa, że ​​Bitcoin w rzeczywistości napędza zdecentralizowaną rewolucję energetyczną wraz z nią. Widzimy to dzisiaj, gdy coraz więcej ludzi odchodzi od sieci i staje się niezależnymi energetycznie. Wielu twórców kryptowalut ma na myśli określenie wpływu bitcoina na środowisko w przyszłości. Być może jedyne, czego możemy być na razie pewni, to to, że debata będzie kontynuowana.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me