Istnieją problemy z blockchainem. Innymi słowy, istnieją ograniczenia w tym, co oferuje blockchain.

Za każdym razem, gdy pojawia się nowa technologia, gwałtownie rosną oczekiwania co do tego, co ona osiąga i jak zmienia świat. Komputery osobiste wprowadziły technologię cyfrową do mas, ale duże korporacje nadal są uzależnione od komputerów typu mainframe. Internet łączył wszystkich, ale w rezultacie nikt nie zachowuje prywatności.

Na początku

Satoshi Nakamoto wynalazł blockchain w 2008 roku jako technologię leżącą u podstaw Bitcoina. Blockchain zapewnia zdecentralizowany mechanizm, w którym transakcje odbywają się bez konieczności wzajemnego zaufania stron. Kryptografia asymetryczna zapewnia bezpieczeństwo i prywatność.

Nawet w kontekście sieci Bitcoin, dla której został stworzony, istnieją problemy z blockchainem. Sztywna polityka pieniężna Bitcoin ogranicza realizację transakcji do jednego razu na 10 minut. Nowoczesny biznes wymaga szybszych wyników.

Vitalik Buterin określa skalowanie jako główny problem, którym należy się zająć w technologii blockchain. We wrześniu 2017 r. W wywiadzie udzielonym Naval Ravikant na konferencji Disrupt SF 2017 poczynił następujące uwagi:

„Bitcoin przetwarza obecnie nieco mniej niż trzy transakcje na sekundę; a jeśli zbliża się do czterech, to jest już na szczycie. Ethereum w ciągu ostatnich kilku dni robił pięć na sekundę. A jeśli przekroczy sześć, to również osiąga szczytową wydajność. Z drugiej strony Uber średnio – 12 przejazdów na sekundę, PayPal – kilkaset, Visa – kilka tysięcy, główne giełdy – kilkadziesiąt tysięcy. A jeśli chcesz przejść do IoT, mówisz o setkach tysięcy… ”

Pokaż mi pieniądze

W konsekwencji cel Bitcoina wyewoluował z pierwotnej wizji Satoshi. Zatytułował swoją białą księgę „Bitcoin: elektroniczny system gotówkowy peer-to-peer„, Ale w dzisiejszych czasach więcej mówi się o Bitcoinie jako o środku wartościowym, takim jak złoto, a nie elektroniczna gotówka. Przechowywanie wartości nie wymaga szybkości elektronicznych transakcji gotówkowych.

To również wprowadza problemy z blockchainem w postaci wojny plemiennej. Jedno plemię opowiada się za czystością pierwotnej wizji Nakamoto, a inne za innowacjami. W konsekwencji mnożą się różne łańcuchy bloków. Ten blockchain robi to, ten blockchain robi to, a inny blockchain robi coś innego. Wszystko to tworzy masę nieporozumień co do tego, kto wie najlepiej i którą drogą należy iść naprzód.

Załóżmy, że w przyszłości jest wiele różnych łańcuchów bloków, z których korzystasz, tak jak obecnie odwiedzasz wiele różnych witryn. Zdecentralizowany charakter łańcucha bloków wymaga hostowania pewnej wersji węzła sieciowego na komputerze lub urządzeniu. Ile węzłów będziesz potrzebować? Kiedy wymagania dotyczące pamięci masowej obciążą Twój system? Jakie inne pułapki czekają na Ciebie w tym scenariuszu?

Peter wziął kawałek portfeli

A kryptowaluty wymagają portfeli do przechowywania, ale żaden pojedynczy portfel nie przechowuje wszystkich kryptowalut. Potrzebujesz wielu portfeli. Ile portfeli będziesz potrzebować do śledzenia? Tracisz portfel i tracisz pieniądze. Co się stanie, jeśli Twój portfel ulegnie awarii, ale stracisz ziarno? Co się stanie, jeśli umrzesz, ale twoi spadkobiercy nie będą mieli dostępu do twoich portfeli?

Obraz problemów z blockchainem

Podczas przetwarzania transakcji łańcuchy bloków przechowują dane, ale łańcuchy bloków nie zastępują baz danych. Blockchain zapewnia platformę do zdecentralizowanego przetwarzania, ale okaże się, czy blockchain okaże się zdolny do zastąpienia przetwarzania w chmurze.

Decentralizacja Wszechświata

Blockchainy zapewniają decentralizację, ale decentralizacja leży w oku patrzącego. W technologii Bitcoin istnieje decentralizacja, ale bez wydobywania, transakcje Bitcoin zostają wstrzymane, a stosunkowo niewielu górników Bitcoin kontroluje system. Tak więc wydobywanie bitcoinów kończy się niepowodzeniem decentralizacji. Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że większość bogactwa Bitcoin znajduje się w stosunkowo niewielu zamożnych wczesnych inwestorach. Tak więc dystrybucja bogactwa Bitcoin zawodzi decentralizacji.

I odwrotnie, entuzjaści Bitcoinów patrzą na Ethereum i twierdzą, że nie udaje mu się decentralizacja. Vitalik Buterin kieruje organizacją Ethereum, więc przywództwo jest porażką decentralizacji.

Broken Record

Poza decentralizacją blockchain zapewnia niezmienny zapis prawdy. Zapewnia to wartość blockchain jako system transakcyjny. Blockchain dokumentuje każdą transakcję jasno i na zawsze. Pociąga to za sobą wadę sztywności. Kiedy pojawiają się błędy, one również żyją wiecznie.

Wiele łańcuchów bloków zapewnia możliwość inteligentnych kontraktów. Inteligentne kontrakty istnieją jako jednostki kodu żyjące w łańcuchu bloków. A ponieważ żyją na blockchainie, żyją wiecznie. Wszelkie zawarte w nich błędy pozostają na zawsze. A jeśli inteligentny kontrakt zawiera jakiekolwiek luki w zabezpieczeniach, one również pozostają. W konsekwencji stwarza to problemy z blockchainem.

Noże i widelce

Oprogramowanie wymaga regularnych aktualizacji. Niezależnie od tego, czy używasz systemu Linux, czy Windows, zauważysz, że system wymaga regularnych aktualizacji i uaktualnień. Twój smartfon może aktualizować się co noc. Ale jako niezmienny zapis prawdy, blockchain jest odporny na aktualizacje. Aktualizacje mogą unieważnić wcześniejsze dane.

Zamiast aktualizacji technologia blockchain implementuje rozwidlenia. Mogą to być widelce twarde lub miękkie.

Ugotowane na twardo

Hard fork oznacza trwałą dywergencję w łańcuchu bloków, w której węzły, które nie aktualizują się, nie są w stanie zobaczyć nowych bloków jako ważnych. Kiedy zdarzy się hard fork, jeden blok będzie miał dwoje dzieci, a nie zwykły jeden blok potomny. Zatem blockchain reprezentuje teraz dwa oddzielne projekty. Na przykład Ethereum (ETH) reprezentuje hard fork off Ethereum Classic (ETC).

Ugotowane na miękko

Miękki rozwidlenie oznacza aktualizację łańcucha bloków, tak że węzły, które nie są aktualizowane, nadal widzą nowe bloki jako prawidłowe. Załóżmy na przykład, że język inteligentnych kontraktów dodaje nowe dodatkowe funkcje. Stare węzły nadal obsługują stare funkcje kodu, ale nowe węzły mają nowe funkcje językowe, których można używać zgodnie z potrzebami.

Nic nie ogranicza liczby możliwych rozwidleń, więc teoretycznie projekty mogą mnożyć wiele niezgodnych projektów o rząd wielkości. Jako użytkownik, wada blockchain pojawia się, gdy musisz zdecydować, za którym z nich skorzystać?

Posłuchaj, czy chcesz poznać sekret

Blockchain polega na asymetrycznej kryptografii, aby zachować prywatność uczestników. Kryptografia asymetryczna działa doskonale w przypadku powszechnie dostępnych obecnie mocy obliczeniowych. Jednak ta forma kryptografii zawodzi w przypadku superkomputerów lub komputerów kwantowych, które mają wystarczającą moc, aby określić klucz prywatny użytkownika na podstawie danych publicznych. Gdy mocniejsze komputery stają się łatwo dostępne, prywatność zapewniana przez dzisiejsze łańcuchy bloków znika.

A anonimowość dzisiejszej technologii stwarza własne problemy związane z blockchainem. Sama anonimowość zachęca do nielegalnego i wątpliwego zachowania, a także istnieją problemy z łańcuchem bloków, takie jak pranie pieniędzy. Czasami ludzie myślą, że mają więcej anonimowości niż w rzeczywistości. Na przykład Bitcoin zapewnia anonimowość w łańcuchu bloków, ale badacze używają analizy ruchu i adresu sieciowego, aby zidentyfikować tę osobę, która zapłaciła tej osobie w tej transakcji.

Spójrz na wszystkie małe świnki

Sam sektor bankowy / finansowy stanowi branżę o wartości 7 bilionów dolarów. Blockchain zamierza zrewolucjonizować tę branżę. Nie spodziewaj się, że branża warta 7 bilionów dolarów przewróci się i udaje martwą, gdy na scenie pojawia się nowicjusz. Sama adopcja przedstawia jedną z dostępnych form zniszczenia. Jeśli branża przyjmuje blockchain, ale zmienia aspekty, takie jak decentralizacja i przejrzystość, blockchain przetrwa w jednej formie, ale nie w pierwotnej pożądanej formie.

Podobnie rządy ograniczały się wyłącznie do wydawania pieniędzy. Ponieważ kryptowaluta blockchain zagraża sile rządów, spodziewaj się sprzeciwu.

Oszustwa na Lam

Nowe technologie, które generują duże pieniądze, służą jako magnes dla oszustw. Problemy związane z blockchainem obejmują oszustów podszywających się pod celebrytów blockchain w mediach społecznościowych i próbujących wydobyć kryptowaluty od niczego niepodejrzewających ofiar. Niektóre oszustwa obejmują osoby podające się za ekspertów i próbujące promować wątpliwy produkt. Inne obejmują niestabilne firmy, które generują pieniądze z ICO, a następnie znikają w cieniu.

Końcowe przemyślenia

Blockchain to nowa technologia na wczesnym etapie rozwoju. Podniosła się kurtyna, zaczęło się przedstawienie, ale ostatni akt pozostaje tajemnicą. Część procesu rozwoju obejmuje odkrywanie, jak wyeliminować zło, jednocześnie wzmacniając to, co dobre. Problemy z blockchainem mogą przyprawiać użytkowników o ból głowy i nie znikną z dnia na dzień, ale wady blockchain powinny z czasem ustąpić.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me