W porównaniu do stycznia 2018 roku ceny kryptowalut nieco spadły w ostatnich miesiącach. Tak zwany spadek bitcoinów wywołał pewien sceptycyzm wśród niektórych inwestorów. Czy to tylko krótkotrwała czkawka, czy część większego trendu?

W związku z ciągłymi relacjami w mediach na temat cen „bliskich zeru” wielu inwestorów zadaje sobie pytanie: „Czy warto inwestować w bitcoiny?” W tym artykule przyjrzymy się kilku różnym historiom związanym z tym, co ekonomiści i naukowcy mają do powiedzenia na temat inwestowania w kryptowaluty. Postaramy się również lepiej zrozumieć, co wpływa na te oceny.

Czy ekonomiści mogą dokładnie przewidzieć ceny kryptowalut?

Ekonomiści odgrywają ważną rolę w przewidywaniu przyszłości światowej gospodarki. Tradycyjnie odgrywają kluczową rolę w pomaganiu rządom, przedsiębiorstwom i osobom w podejmowaniu decyzji, które mają wpływ na świat. Teraz wielu ekonomistów zaczyna badać i przewidywać przyszłość kryptowalut i usług finansowych typu blockchain.

Na rynku kryptowalut istnieje wiele czynników, które wpływają na perspektywy rynku. Dla wielu ekonomistów (a także inwestorów) zmienność cen spowodowana ograniczeniami technicznymi, regulacjami i przyjęciem rynkowym utrudnia przewidywanie zmian cen.

Na przykład w styczniu 2018 r. Profesor ekonomii Uniwersytetu Yale Robert Shiller powiedział: „[Bitcoin] może całkowicie się załamać i zostać zapomniany, i myślę, że to bardzo prawdopodobny wynik, ale może trwać przez długi czas, może być tutaj za 100 lat”.

Chociaż ta prognoza jest daleka od pewności, wskazuje, ilu ekonomistów postrzega rynek kryptowalut. Widzimy również, że wzrost pesymizmu zdaje się podążać za ostatnimi trendami rynkowymi.

Dip Bitcoin

Profesor ekonomii Uniwersytetu Yale Robert Shiller uważa, że ​​cena bitcoina najprawdopodobniej spadnie do zera, ale dotarcie na miejsce może zająć 100 lat.

Co mówią ekonomiści po styczniu 2018 r?

Przenieś się do przodu po styczniowym najwyższym punkcie cenowym dla wielu kryptowalut i pojawiło się wiele nowych raportów i cytatów ekonomistów, którzy patrzą na kryptowalutę w negatywnym świetle. Ważne jest, aby zrozumieć, że niektóre z nich są poparte badaniami. Na przykład, stwierdziło dwóch ekonomistów w lipcu 2018 r. cena za bitcoina powinna wynosić tylko około 20 USD zamiast 7000 USD (cena w połowie lipca 2018 r.).

Ta liczba bierze pod uwagę kilka różnych czynników, takich jak bieżąca podaż Bitcoinów w obiegu i jego codzienne wykorzystanie w transakcjach. Według tych dwóch ekonomistów użycie Bitcoina musiałoby wzrosnąć 1000x, aby jego rzeczywista cena zrównała się z obecną wartością.

Jeszcze w marcu 2018 r. Ekonomista z Harvardu Powiedział Kenneth Rogoff, „Zasadniczo, jeśli wyeliminujesz możliwość prania pieniędzy i uchylania się od płacenia podatków, rzeczywiste zastosowania [Bitcoin] jako narzędzia transakcyjnego są bardzo małe”. Rogoff powiedział również, że cena Bitcoina będzie prawdopodobnie wynosić 100 USD, a nie 100 000 USD.

Kwestia perspektywy: Bitcoin Bubble lub Bitcoin Dip?

Jednym z największych pytań, jakie należy sobie zadać, jest to, czy obecnie znajdujemy się w bańce bitcoinowej, czy tylko w bitcoinie. Wielu ekonomistów i ekspertów finansowych postrzegało spadek cen, który miał miejsce w styczniu 2018 roku, jako znak pęknięcia wielkiej bańki. Inni, jak powyższy przykład, traktują to tylko jako część większej bańki. Mimo to łatwiej powiedzieć, że ceny spadną do „bliskiego zera”, gdy będą stale spadały.

Z drugiej strony można również zobaczyć spadki cen w 2018 r. Jako zwykły spadek bitcoina. Ważne jest również, aby dzielić się pracą wykonaną przez ekonomistów, która jest pro-kryptowalutowa.

Ekonomista i Matematyk teraz pracujący w dziedzinie kryptowalut

Myron Scholes

Podczas gdy wielu ekonomistów potępiło wszystkie kryptowaluty jako niestabilne i zmienne, Myron Scholes i inne wielkie nazwiska w tradycyjnych finansach zajmują przeciwne stanowisko. Myron Scholes jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, który tworzył formuła Blacka-Scholesa, najbardziej znany model wyceny opcji i instrumentów pochodnych.

Teraz Scholes angażuje się w świat kryptowalut, wypuszczając nowy stablecoin, Saga. Ponieważ ceny stablecoinów mają być stabilne, nie jest ważne, aby inwestorzy inwestowali podczas spadków bitcoinów lub hossy.

myron scholes

Myron Scholes

Chociaż inwestorzy nie mogą spodziewać się dużych zysków z inwestycji w stablecoiny, projekty te pomagają całemu rynkowi kryptowalut złagodzić problemy ze zmiennością cen.

Ponadto decyzja Scholesa o pracy nad projektem kryptowalutowym oznacza możliwość, że ekonomiści, którzy głównie żyli w gospodarce fiducjarnej, zaczną pracować nad stworzeniem nowej gospodarki kryptowalutowej. Scholes i inni kryptoekonomiści zaczynają pracować nad innowacyjnymi projektami, które rozwiązują wiele problemów związanych z tradycyjnymi finansami i scentralizowanymi systemami bankowymi.

Charles Hoskinson

Charles Hoskinson to przykład matematyka / technologa, który wierzy w rozwój kryptowalut. Podczas gdy Scholes zaczął pracować nad projektami kryptowalutowymi w 2018 roku, Hoskinson od kilku lat pracuje nad projektami znanych marek. Hoskinson, jeden z ośmiu oryginalnych współzałożycieli Ethereum i założyciel Cardano, jest jednym z największych nazwisk kryptowalut.

Według LinkedIn firmy Hoskinson, studiował analityczną teorię liczb, matematykę i kryptowalutę. Pracował nad złożonymi problemami matematycznymi, takimi jak hipoteza Goldbacha. Historia Hoskinsona jest dowodem na to, że ktoś rozpoczynający karierę w środowisku akademickim może przejść w kierunku przedsiębiorczości i mieć znaczący wpływ na kryptowalutę.

Hoskinson

Charles Hoskinson

Wniosek: Czy więcej ekonomistów będzie wspierać kryptowaluty w przyszłości?

Biorąc pod uwagę, że wielu ekonomistów jest sceptycznie nastawionych do kryptowalut w 2018 roku, musimy przeanalizować, dlaczego tak się stało. Ważne jest, aby zrozumieć, czy ekonomiści inwestują w kryptowaluty. Niezależnie od tego, czy ktoś inwestuje w spadek bitcoinów, czy nie, każdy badacz powinien spojrzeć na rynek tak obiektywnie, jak to tylko możliwe.

Po pierwsze, zmienność cen i ogólna nieprzewidywalność rynku czynią inwestycje ryzykownymi. Każdy może powiedzieć, że ceny będą rosły i spadały. Jednak ekonomiści generalnie starają się być bardziej precyzyjni, używając liczb popartych obszernymi danymi i badaniami. W rzeczywistości trudno jest przewidzieć, czy i kiedy będą istnieć solidne dane, które sprawią, że rynek kryptowalut będzie bardziej przewidywalny dla ekonomistów.

Wreszcie, jest możliwe, że niektórzy ekonomiści podejmują decyzje na podstawie tego, co robi obecny rynek, a nie na podstawie tego, dokąd rynek może się udać w przyszłości. Jeśli nadal będziemy obserwować postępy w zakresie adopcji użytkowników, użyteczności, skalowalności i nie tylko, możliwe, że więcej ekonomistów, matematyków i innych osób ze środowiska akademickiego będzie optymistycznie oceniać, dlaczego warto inwestować w kryptowaluty.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me