Ethereum ma poważne problemy ze skalowaniem.

Od czasu jego premiery w połowie 2015 r. Ulubieniec blockchain 2.0 ma problemy z kontynuowaniem; z trudem łapiąc oddech przy każdej udanej pierwszej ofercie monet.

Zróbmy szybką matematykę, porównując obecne możliwości Ethereum z flagową aplikacją społecznościową, taką jak Facebook.

Obecnie sieć Ethereum ogranicza obecnie do około 13 transakcji na sekundę; Żetony oparte na ETH, takie jak OMG, Golem, & Obywatelski limit na około połowę tego, 7 transakcji na sekundę. Aplikacja wielkości Facebooka wykonuje około 200 tys. Żądań API na sekundę. W świecie Ethereum, zamiast żądań API, użytkownicy płacą „gaz” eterowy za uruchamianie inteligentnych kontraktów.

Oznacza to, że zdolność transakcyjna Ethereum musi wzrosnąć o zdumiewającą wielokrotność 25 000, aby obsłużyć ruch sieciowy zdecentralizowanej aplikacji porównywalnej z Facebookiem..

Uruchamianie tych inteligentnych kontraktów liczy się jako transakcja. Ten „gaz” ma maksymalny limit ustawiony na blok w protokole Ethereum.

Zwykłe zwiększenie rozmiaru bloku w celu umożliwienia większej ilości gazu nie zadziała, ponieważ wiąże się z rezygnacją z decentralizacji – na uczestnictwo mogli sobie pozwolić tylko górnicy wielkości branży. Ponadto jakiekolwiek wprowadzane przez nas rozwiązanie skalujące nie może również poświęcać rozsądnej ilości bezpieczeństwa. Wyzwaniem jest to, co Vitalik nazywa „trylemem skalowalności”: budowanie systemu spełniającego „decentralizację”, „skalowalność” i „bezpieczeństwo”.

Wpisz Plasma, Vitalik’s & Rozwiązanie skalujące firmy Lightning Network Justin Poon dla Ethereum.

Cicho wydany w połowie sierpnia raport na temat plazmy (https://plasma.io/) szczegółowo przedstawia zbiór standardowych inteligentnych kontraktów używanych do tworzenia drzewa łańcuchów bocznych, trafnie nazywanych łańcuchami plazmy. Te drzewa łańcuchów bloków Plazmy pozwalają na transakcje poza łańcuchem; transakcje, które tylko okresowo zatwierdzają zahaszowane zaktualizowane salda do łańcucha dla dorosłych lub głównych.

Plazma, zbiór inteligentnych kontraktów, zawiera wiele kluczowych innowacji, które razem tworzą potężne narzędzie w walce o skalowanie pojemności Ethereum. Wśród tych innowacji są koncepcje obliczeniowe, takie jak MapReduce, rozwinięta propozycja konsensusu Proof of Stake, & możliwe do przesłania dowody oszustwa.

Aby lepiej zwizualizować, jak i dlaczego Plazma ma znaczenie dla problemów ze skalowaniem Ethereum, musimy najpierw zrozumieć różnicę między Proof of Work (PoW) a Proof of Stake (PoS).

PoW vs PoS

ekstrakty plazmatyczne

Debata POW vs. POS & będzie nadal szaleć do przodu.

W świecie Bitcoin każda transakcja zachodząca w sieci jest weryfikowana kryptograficznie. Ta metoda weryfikacji, znana również jako algorytm konsensusu, jest sercem & dusza rewolucji blockchain, ponieważ pozwala aktorom na interakcję, dokonywanie transakcji & ufaj zupełnie obcym osobom w zdecentralizowanym systemie, nie rezygnując z własnej tożsamości.

Bitcoin, jako pierwszy dostawca technologii blockchain, wyznaczył standard dla algorytmu konsensusu, wprowadzając protokół Proof of Work. Proof of Work, odpowiednio nazwany, wymaga dosłownych obliczeń w celu zweryfikowania partii transakcji. Dlatego tysiące komputerów na całym świecie wykorzystują energię elektryczną do „wydobywania” monet.

Proof-of-Stake, jak sama nazwa wskazuje, to algorytm konsensusu, który polega na użytkownikach w łańcuchu Plazmy, którzy stawiają pewną kwotę tokenu w zamian za odsetki w późniejszym czasie. Stakerzy nie tylko kupują obligacje, ale w ten sposób zobowiązują się do ich propagowania & rozgłaszanie dokładnie tej samej liczby bloków w terminie wymagalności wspomnianych obligacji.

Dlaczego jedna stawka?

Prosty zwrot z inwestycji. Kiedy ktoś w łańcuchu plazmowym wnosi stawkę, tak naprawdę kupuje obligację na stawkę. W późniejszym czasie, jak w przypadku każdej zwykłej obligacji, staker otrzymuje z powrotem swoją stawkę (zasadę) z dodatkowymi odsetkami.

Skąd się bierze dodatkowe zainteresowanie? Od ludzi z łańcucha plazmowego płacących eterowy „gaz” za prowadzenie inteligentnych kontraktów.

Na szczęście w przypadku Plazmy twórca zastrzega sobie prawo do użycia dowolnego algorytmu konsensusu, który uzna za odpowiedni; może wybrać dobry, stary dowód pracy, dowód stawki lub inny algorytm konsensusu, taki jak dowód autorytetu. Chociaż nie wszystkie łańcuchy plazmowe zdecydują się na obligacje typu Proof of Stake, jasne jest, że celem większości łańcuchów plazmowych jest wdrożenie POS.

Rozwiązywanie problemów ze skalowaniem Ethereum

Pokrycie wszystkiego, co ma do zaoferowania Plasma, może być dość pedantyczne i zajęłoby zbyt dużo czasu (chociaż jeśli jesteś zainteresowany, z pewnością próbowałem to zrobić tutaj:). Jeśli jednak ograniczamy zakres zalet Plazmy do czystego skalowania, jedna kluczowa funkcja przewyższa pozostałe: Obliczenia MapReduce.

MapReduce to kreatywny sposób organizacji & przetwarzanie w klastrach baz danych, które po raz pierwszy zostały wprowadzone w 2004 roku przez ówczesnych pracowników Google, Jeffreya Deana & Sanjay Ghemawat. Opisują to następująco:

„MapReduce to model programowania & powiązana implementacja do przetwarzania & generowanie dużych zbiorów danych. Użytkownicy określają funkcję mapy, która przetwarza parę klucz / wartość w celu wygenerowania zestawu pośrednich par klucz / wartość, & funkcja redukcji, która łączy wszystkie wartości pośrednie związane z tym samym kluczem pośrednim. ”

Mapowanie pobiera zestaw danych i konwertuje go na inny zestaw danych, w którym poszczególne elementy są upraszczane w pary klucz / wartość. Zmniejszenie pobiera dane wyjściowe z kroku mapowania jako dane wejściowe & dalej łączy te krotki danych w mniejszy zestaw krotek. Celem MapReduce jest efektywna praca w wielu klastrach baz danych równolegle z dwuetapowym procesem: Mapowanie, & następnie Zmniejszanie.

mapReducePlasma

Źródło: https://blog.sqlauthority.com

Wybranie struktury drzewa pozwala Plasmie na uruchamianie obliczeń MapReduce. Zamiast klastrów baz danych uruchamiamy MapReduce na drzewach łańcuchowych Plasma.

Jest to zdecydowanie najważniejsze rozwiązanie do skalowania Plazmy.

Postęp i czego się spodziewać w przyszłości

Jak wspomniano w białej księdze dotyczącej Plazmy, prawdopodobnie jest to dalekie od ostatecznej, optymalnej implementacji Plazmy, którą zobaczymy na żywo w Ethereum. Plasma zmierza do repozytorium Github w pobliżu.

Ponieważ rynek ICO się nagrzewa, to tylko kwestia czasu, zanim zdecentralizowana aplikacja dostosuje ogromną liczbę obserwujących i naprawdę popchnie Ethereum do granic technicznych. Plazma ma szansę zmienić Ethereum z projektu cieszącego się dużym zainteresowaniem w środowisko o najwyższej zdecentralizowanej użyteczności. Przygotuj się na ciekawą przejażdżkę.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me