Wielu czołowych biznesmenów i ekonomistów zakwestionowało potrzebę walut kryptograficznych zamiast tradycyjnych walut fiducjarnych (papierowych). Bitcoin, pierwsza zdecentralizowana kryptowaluta, został w dużej mierze stworzony w odpowiedzi na kryzys finansowy w latach 2008/2009 i zyskał na popularności. Aby zrozumieć, dlaczego istnieją kryptowaluty i jakie zapewniają korzyści, musimy najpierw cofnąć się w czasie do początków pieniądza papierowego.

Urodzony na Wschodzie

Większość ludzi codziennie kopie w kieszeniach, nie myśląc o tym, jak doszliśmy do tego najcenniejszego narzędzia. Pieniądz papierowy nie jest nowym zjawiskiem. Używamy go teraz od około tysiącleci. Najwcześniejsze odnotowane zastosowania zaobserwowano w Chinach około 1000 roku naszej ery.

Czy naprawdę potrzebujemy kryptowalut

Pierwsza na świecie waluta drukowana na papierze

Chiński rząd bardzo szybko dostrzegł korzyści płynące z używania papieru nad wybijanymi monetami. Były tanie w produkcji i łatwe w dystrybucji. Zbliżała się zupełnie nowa era handlu.

Ale czym dokładnie są pieniądze?

Większość z nas dorasta w przekonaniu, że pieniądze = rządowy papier. Może być trudno zauważyć, że w rzeczywistości prawie wszystko może zostać użyte jako waluta. Współcześni ekonomiści zgadzają się, że zdrowy pieniądz ma następujące 3 właściwości:

  1. Magazyn wartości
  2. Jednostka miary
  3. Medium wymiany

Magazyn wartości

Pieniądze mają wartość, jeśli mają ograniczona podaż. Dlatego zbieramy rzadkie przedmioty, takie jak sztuka, wino i złota biżuteria. Ma również wartość, jeśli postrzegamy ją jako wartość. Obecnie tylko wiara rządów wspiera większość walut krajowych.

Jednostka miary

Pieniądze wymagają jakiegoś systemu księgowego (lub księgi), aby rejestrować dodatnie i ujemne salda podczas wymiany towarów i usług. W systemie gotówkowym działa to dobrze, ponieważ Twoje pieniądze są obciążane w momencie uznania towaru lub usługi. Jednak system cyfrowy musi sprawiedliwie transakcje debetowe i kredytowe, w przeciwnym razie system się zepsuje.

Medium wymiany

Dobry środek wymiany może być łatwo przenoszony między kupującymi a sprzedającymi i ponownie wykorzystany w przyszłych transakcjach. Na przykład kukurydza nie jest dobrym środkiem wymiany. Wymaga dużej ilości miejsca do przechowywania, jest trudny w obsłudze i szybko się rozkłada. Monety i pieniądze papierowe tradycyjnie działały całkiem dobrze. Są małe i łatwe do noszenia.

Wady obecnego systemu

Wynalazek i powszechne przyjęcie papierowej waluty przez Chińczyków był innowacyjnym sposobem na umożliwienie handlu. Przyniosło to jednak kilka poważnych słabości:

Pośrednik

Aby zdobyć bogactwo tego oficjalnego papieru, potrzebujesz organu centralnego (rządu / banku), który go wyda. Ostatecznie oznacza to, że musisz to zrobić jako firma lub konsument zaufanie ten organ. Całkowicie polegasz na nich, jeśli chodzi o utrzymanie odpowiedniego poziomu pieniędzy.

W naszej coraz bardziej cyfrowej erze coraz bardziej polegamy na podmiotach trzecich w celu ułatwienia handlu. Niektóre społeczeństwa, takie jak Szwecja, gdzie brakuje gotówki, w dużym stopniu polegają na pośrednikach.

Inflacja / hiperinflacja

Drugim szczególnie destrukcyjnym problemem, który się pojawia, jest podstępna mała rzecz zwana inflacją. Inflacja to ukryty podatek nakładany przez rządy na swoich obywateli poprzez drukowanie dodatkowej waluty. W systemach walutowych nie ma limitu podaży. Banki centralne mogą teoretycznie drukować tyle, ile chcą.

Kiedy podaż w systemie gospodarczym gwałtownie wzrasta, widzimy, jak ceny towarów i usług wymykają się spod kontroli. Negatywne skutki tych hiperinflowanych pieniędzy widzieliśmy często na całym świecie i przez stulecia, odkąd Chińczycy wprowadzili taką możliwość. Weźmy na przykład ten banknot o wartości stu bilionów dolarów wyemitowany w Zimbabwe około 2008/2009:

Czy naprawdę potrzebujemy kryptowalut

Rozkład którejkolwiek z właściwości pieniądza, który obserwowaliśmy wcześniej, powoduje rozpad tego właśnie przedmiotu używanego jako pieniądz.

Bańka wszystkiego

Świat tonie w długach, a banki centralne na całym świecie mocno naciskają na swoje maszyny drukarskie. Zbliżamy się do potencjalnie katastrofalnej sytuacji, ukutej teraz jako „bańka wszystkiego”. Visual Capitalist zapewnia doskonałą infografikę na temat szacowane pieniądze.

Czy naprawdę potrzebujemy kryptowalut

Dzięki uprzejmości Visual Capitalist

Historia nigdy nie kłamie i bardzo często się powtarza. Znany programista bitcoin Jimmy Song stwierdził w ostatni wywiad, że „Pieniądze to podstawowa warstwa cywilizacji… Kiedy poniżasz pieniądze, degradujesz cywilizację”.

Co kryptowaluta wnosi do stołu

Trustless Commerce

Podstawową kwestią, którą kryptowaluty chcą rozwiązać, jest zmniejszenie zaufania do pośrednika / osoby trzeciej. W systemie scentralizowanym słaby punkt zawsze znajduje się w centrum. W systemie peer-to-peer, jeśli jeden peer ulegnie awarii, inni będą tam, aby pozbyć się luzu.

Czy naprawdę potrzebujemy kryptowalut

Wizualna reprezentacja systemów scentralizowanych i zdecentralizowanych – dzięki uprzejmości Adama Aladdina

Kiedy zaufanie załamie się, kto pociągnie pośrednika do odpowiedzialności? Weźmy to Australijski bank, który został przyłapany na praniu pieniędzy jako przykład. W takich przypadkach inny pośrednik, na przykład agencja rządowa, często wkracza, aby poradzić sobie z sytuacją. Ale czy możemy zaufać innej scentralizowanej organizacji, która rozwiąże problem, który został stworzony przez scentralizowaną organizację w pierwszej kolejności?

Solidne pieniądze

Bitcoin bardzo mocno trzyma się właściwości zdrowego pieniądza.

  1. Jest to magazyn wartości (z rozszerzeniem ograniczona podaż)
  2. Technologia Blockchain wprowadza bezpiecznie rozproszoną księgę jako jednostkę rozliczeniową
  3. To doskonały środek wymiany. Chociaż fizyczna gotówka jest nadal łatwiejsza w wielu lokalnych sytuacjach, Bitcoin może zostać wysłany do wszystkich zakątków świata w ciągu kilku minut.

Ten odwrotny wykres dolara amerykańskiego Bitcoin daje nam duży obraz tego, jak kryptowaluty radzą sobie z papierem. Dolar spadł dramatycznie od 2011 roku:

Czy naprawdę potrzebujemy kryptowalut

To nie jest pomyłka. W tym okresie światowa waluta rezerwowa straciła 99,97% swojej wartości w stosunku do Bitcoin. Trend jest jasny, ludzie na całym świecie szukają sposobu na zachowanie swojego bogactwa.

Wyzwania

Oczywiście rewolucja kryptowalut ma swój własny zestaw problemów. W przypadku każdej powstającej technologii potrzebny jest zdrowy poziom sceptycyzmu. Oszustwa, rabunki i pranie pieniędzy to nadal kwestie, które mają wpływ na ogół społeczeństwa. Skalowalność, adaptacja na dużą skalę i łatwość obsługi to tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stają programiści, gdy zapuszczają się na nieznane terytorium.

Czy naprawdę potrzebujemy kryptowalut?

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, próbują rozwiązać niektóre fundamentalne problemy obecnej 1000-letniej gospodarki opartej na fiducjach. Jesteśmy na wczesnym etapie tej branży i prawdopodobnie jest więcej pytań niż odpowiedzi.

Szacuje się, że pomimo postępu technologicznego 1,7 miliarda ludzi nie ma dostępu do środków bankowych. Jak je uwzględnimy? Czy istnieje lepszy sposób na ułatwienie handlu światowego? Czy możemy stworzyć solidne pieniądze oparte na społeczności? Czy naprawdę potrzebujemy kryptowalut? Cóż, kiedy nadejdzie następny kryzys finansowy, ostatecznym pytaniem, jakie możemy sobie zadać, jest: czy naprawdę możemy to zrobić bez im?

Kliknij tutaj, aby opublikować ten artykuł na Twitterze, i pamiętaj, aby podać swoją odpowiedź na to ważne pytanie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me