Wszyscy to słyszeliśmy: czy Bitcoin nie jest używany w dark webie? Za przestępstwo? Co mogę z tym zrobić?

W świetle ostatnich aresztowań bitcoinów, kiedy Departament Sprawiedliwości aresztuje fałszywych handlowców kryptowalut, może się wydawać, że ten stereotyp się utrzymuje. Cyberprzestępczość nadal utrudnia masową adopcję kryptowalut. Ale pomimo jego dawnej roli na Jedwabnym Szlaku lub Ciemnej Sieci, przyszłość Bitcoina w przestępczości nie była tak jasna.

Można powiedzieć, że aresztowania Bitcoinów są błogosławieństwem w nieszczęściu.

Ostatnie aresztowania Bitcoinów

W październiku 2018 roku tajlandzka policja została zatrzymana Prinya Jaravijit, główny podejrzany w spisku, który kosztował fińskiego inwestora 24 miliony dolarów Bitcoin. Zaledwie miesiąc później władze aresztowały kolejnych ośmiu w osobnym oszustwie związanym z Bitcoinem w Japonia. Wcześniej w tym samym roku agenci pracujący w ramach Departamentu Sprawiedliwości podszywali się pod handlarzy kryptowalutami, aby zinfiltrować szajkę przemytników narkotyków, aresztując 35 przestępców i przejmując kryptowaluty warte 20 milionów dolarów.

A te aresztowania bitcoinów są zaskakująco fantastycznym wydarzeniem dla branży kryptowalut.

Po pierwsze, te aresztowania dowodzą, że Bitcoin nie jest głównym narzędziem do prania brudnych pieniędzy lub nielegalnych działań. To prawdopodobnie jedna z najgorszych opcji. Przestępcy, którzy używają Bitcoina, uważają go za anonimowy. Ale to nie może być dalsze od prawdy. Chociaż transakcje Bitcoin mogą być trudne do śledzenia, jeśli nie znasz czasu zakupu, nie są one całkowicie poza siecią.

Bitcoin to pseudonimiczna waluta. Innymi słowy, Twój klucz publiczny może nie zawierać Twojego imienia i nazwiska ani adresu, ale każda transakcja na łańcuchu bloków służy jako wskazówka. Na przykład, kiedy Ross Ulbricht, założyciel Jedwabnego Szlaku, został złapany przez FBI, udało im się wyśledzić ponad 3500 transakcji na laptopie Ulbrichta.

Ze względu na brak anonimowości Bitcoin, jego znaczenie w działalności przestępczej spadło z biegiem lat.

Które krypto jest popularne w ciemnej sieci?

ZA głosowanie użytkowników ciemnej sieci sugeruje inaczej. Recorded Futures odkryło, że Monero, Dash, Ether i Litecoin są faworyzowane w stosunku do Bitcoin. Z tych czterech kryptowalut Monero zapewnia największą anonimowość.

Monero, w przeciwieństwie do Bitcoin, używa sygnatur pierścieniowych i ukrytych adresów, aby ukryć klucze publiczne odbiorcy i nadawcy. Ale to nie wszystko. Poufne transakcje pierścieniowe mogą ukryć kwotę transakcji.

logo monero

Monero: Jakie to prywatne?

Ale nawet Monero nie może zagwarantować pełnej prywatności. W 2017 roku a nauka ujawnił, że nawet te transakcje kryptograficzne można śledzić. Monero szczyciło się używaniem miksów – lub fałszywych monet – aby ukryć prawdziwe przejście. Jednak naukowcy odkryli, że mogą łatwo zidentyfikować te mieszanki.

Mimo to Monero jest nadal preferowaną kryptowalutą w kręgach przestępczych.

Czy to oznacza, że ​​kryptowaluty dominują w świecie przestępczym? Nie do końca.

Gotówka jest nadal preferowaną metodą w nielegalnej działalności. W końcu papierowe pieniądze są anonimowe i trudne do wyśledzenia. Poza tym gotówka jest zwykle bardziej dostępna w przypadku prac związanych z praniem pieniędzy na małą skalę, szczególnie w krajach, w których kryptowaluty nie są rozpowszechnione.

Klucz do przestępstw kryptograficznych

Najistotniejszą przeszkodą, na jaką napotykają dziś organy ścigania w odniesieniu do nielegalnych płatności kryptograficznych, jest ignorancja. Wiele instytucji nadal uważa, że ​​kryptowaluty są całkowicie anonimowe, co utrudnia ich dochodzenie. Weźmy na przykład Police One ostatni artykuł na kryptowalutach; wymienia kilka przydatnych komponentów, które należy wziąć pod uwagę przy badaniu kryptowalut w przestępstwie, ale niepoprawnie podkreśla, że ​​kryptowalut jest niewykrywalny.

Niedawne aresztowania bitcoinów na mocy Departamentu Sprawiedliwości i proces przeciwko Rossowi Ulbrichtowi są doskonałymi przykładami tego, jak znajomość kryptowaluty może działać na korzyść organów ścigania. Widzieliśmy już inne zastosowania krypto i blockchain, które są również wykorzystywane w dochodzeniach, od medycyny sądowej po ogólne strategie egzekwowania prawa.

Bitcoin nie jest jakimś mistycznym, całkowicie prywatnym systemem płatności. Im szybciej opinia publiczna zrozumie prawdziwą wartość i spektrum kryptowalut; tym szybciej organy ścigania będą w stanie skuteczniej zwalczać przestępstwa kryptograficzne.

Dlaczego aresztowania bitcoinów są świetne dla kryptowalut

Ostatnie aresztowania Bitcoinów dowodzą, że kryptowaluty nie zawsze są najlepszym narzędziem do nielegalnych działań. W rzeczywistości w przypadku kryptowalut takich jak Bitcoin jego widoczność w łańcuchu bloków może oznaczać, że kryptowaluty są łatwiejsze do śledzenia niż gotówka. Podczas gdy nowsze kryptowaluty, takie jak Monero, starają się rozwiązać ten problem i zapewnić więcej prywatności, wciąż jest wiele do zrobienia, zanim pojawi się prawdziwie anonimowa kryptowaluta.

Chociaż przestępcze zastosowania kryptowalut mogą negatywnie wpłynąć na krótkoterminowe ceny i perspektywę nowej waluty, możliwe jest, że ulegnie to erozji w dłuższej perspektywie, ponieważ coraz większa liczba opinii publicznej docenia bezpieczeństwo i identyfikowalność Bitcoina.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me