Blockchain już udowadnia, że ​​pomaga konsumentom kontrolować prywatność, w tym jakie reklamy widzą. Ten poziom kontroli jest szczególnie pożądany dla konsumentów, którzy dopiero zaczynają otwierać oczy na zakres gromadzenia danych przez duże firmy technologiczne. Jednak oszustwa związane z reklamą cyfrową stanowią również problem dla firm, które przeznaczają znaczną część swoich budżetów marketingowych na reklamy na platformach internetowych. Obecnie duże firmy szukają cyfrowych platform reklamowych opartych na łańcuchu bloków, aby pomóc rozwiązać ten problem.

Co to jest oszustwo w reklamie cyfrowej?

Firmy, które chcą reklamować swoje towary i usługi online, płacą za cyfrową platformę reklamową za umieszczanie reklam i promocji. Facebook, Google i Twitter działają jako internetowe platformy reklamowe, ale istnieje wiele innych. Google umożliwia każdemu właścicielowi witryny zarejestrowanie się w programie Adsense. Właściciel witryny otrzymuje wtedy prowizję od Google w zależności od tego, ile wyświetleń (wyświetleń) lub kliknięć generuje każda reklama.

Niektóre osoby w przestrzeni publikowania reklam są mniej skrupulatne niż inne i próbują manipulować systemem. Instalują oprogramowanie, które wykorzystuje boty do odświeżania swojej witryny lub generowania kliknięć wyświetlanych reklam. Zwiększa to prowizję płaconą właścicielowi witryny, ponieważ reklama wydaje się mieć więcej wyświetleń. Ale oczywiście nigdy nie doprowadzi to do sprzedaży konwersji dla firmy, która finansuje reklamę.

Ten rodzaj oszustwa jest poważnym problemem w branży reklamowej i powoduje ogromną nieefektywność. Jeden raport szacuje, że koszt oszustw związanych z reklamą cyfrową osiągnie 19 miliardów dolarów w 2018 roku, co stanowi 9% światowych wydatków na reklamę cyfrową.

Badania Juniper na temat oszustw na cyfrowych platformach reklamowych

Infografiki firmy Juniper Research przedstawiające stan oszustw związanych z reklamami cyfrowymi

Cyfrowe platformy reklamowe Blockchain – teraz używane przez Big Guns

Nestlé, AT&T i Bayer są jednymi z największych na świecie wydawców na cyfrowych platformach reklamowych. Plik WSJ niedawno poinformował że te firmy są jednymi z pierwszych, które badają wykorzystanie blockchain, aby raz na zawsze wyeliminować oszustwa reklamowe.

Amino

Nestlé to największy na świecie producent żywności i firma wydatki na reklamę sięgają 9 miliardów dolarów każdego roku. Aby spróbować zmniejszyć część tych wydatków, która jest tracona w wyniku oszustw, firma testowała produkt ze start-upu blockchain Amino. System Amino wykorzystuje niezmienną zdolność blockchain do śledzenia wyświetleń reklam i płatności w całym łańcuchu dostaw mediów. Bayer testuje również Amino.

Szef e-biznesu w Nestlé podobno powiedział WSJ, że może zobaczyć przyszłość, w której rozwiązania blockchain będą warunkiem wstępnym współpracy z reklamodawcami.

Zrzut ekranu Amino

Zrzut ekranu ze strony internetowej Amino

MetaX

Kolejną cyfrową platformą reklamową typu blockchain, która przyciąga uwagę jest MetaX. To rozwiązanie, zwane adChain, to aplikacja dApp zawierająca rozszerzenie lista witryn tworzonych przez społeczność obsługujące reklamy. Token narzędziowy systemu działa jako token do głosowania dla członków, którzy decydują, czy witryna zostanie dodana do listy, czy z niej usunięta. Raporty MetaX na blogu adChain, że Facebook był użytkownikiem, ale został wykopany z rejestru w czerwcu. W chwili pisania tego tekstu lista obejmuje YouTube, Reuters i witrynę internetową BBC.

MetaX przybrał formę w cyfrowej przestrzeni reklamowej. Firma wcześniej opracowała rozwiązanie o nazwie ads.txt, mające na celu zmniejszenie liczby nieuczciwych sprzedaży online. Jest to prosty plik tekstowy, który firmy hostują na swoich stronach internetowych, zawierający listę wszystkich sprzedawców upoważnionych do sprzedaży produktów firmy. Do 2017 roku 44% wydawców internetowych korzystało z pliku ads.txt w swoich witrynach.

Zrzut ekranu adChain

Zrzut ekranu ze strony adChain pokazujący fragment wykazów na dzień publikacji

IBM i MediaOcean

MediaOcean to wieloletni dostawca oprogramowania do zarządzania kampaniami reklamowymi. W czerwcu, firma ogłosiła współpraca z IBM iX w celu stworzenia rozwiązania opartego na łańcuchu bloków, które zapewni przejrzystość i odpowiedzialność w całym łańcuchu dostaw mediów. System będzie obsługiwał niestandardowy łańcuch bloków opracowany przez IBM w połączeniu z istniejącą platformą Media Ocean.

Pilotaż odbędzie się w lipcu. Obie firmy połączyły konsorcjum firm zaangażowanych w testowanie, w tym Pfizer i Kimberly-Clark. Babs Rangaiah, partner wykonawczy ds. Globalnego marketingu w IBM iX, jest cytowany w komunikacie prasowym, mówiąc: „Pomiary i przejrzystość wymagają nowych rozwiązań w całym zautomatyzowanym łańcuchu dostaw, a blockchain to technologia strategicznie wykorzystywana do tworzenia środowiska zaufania”. Takie bzdury podkreślają rosnące w korporacjach przekonanie, że blockchain zmieni ich środowisko operacyjne.

Końcowe przemyślenia

Blockchain już teraz wykazuje potencjał w zakresie ograniczenia oszustw i podrabiania w łańcuchach dostaw. Cyfrowe platformy reklamowe odkrywają teraz również, że niezmienna baza danych jest kluczowym narzędziem w zwalczaniu oszustw. Świadczy o tym entuzjastyczne zaangażowanie wielkich korporacji. Wreszcie, obecny poziom inwestycji w rozwiązania blockchain przez korporacyjnych gigantów, takich jak Nestlé, Pfizer i Bayer, jest również pewnym wskaźnikiem, że technologia jest teraz na dobrej drodze do przyjęcia.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me