Co w ogóle jest w bloku? | Wprowadzenie do odkrywców bloków

Blockchain, jako dostawca tej witryny, którą prawdopodobnie już znasz, jest niezmienną, rozproszoną bazą danych; każdy nowy „blok” danych jest potwierdzany za pomocą jakiejś metody (zwykle dowodu czegoś) przez większość lub zmierzoną mniejszość jako prawdziwą. Prawie wszystkie bloki blockchain zawierają przede wszystkim partię plików transakcje które reprezentują wymianę kryptowaluty związanej z łańcuchem.

Na przykład, ostatni blok zadeklarowany w łańcuchu blokowym Ethereum zawiera bogactwo danych w bloku, takich jak wysokość bloku, liczba transakcji potwierdzonych w bloku, skróty transakcji dla wszystkich potwierdzonych transakcji, całkowita wartość wymienionego eteru w obrębie bloku, łączna wartość gazu & opłaty w ramach bloku & nagroda za wydobycie bloku.

Krótko mówiąc, istnieje mnóstwo pięknych danych dotyczących łańcucha bloków, które naturalnie istnieją w każdym projekcie łańcucha bloków. Zapytaj prawie każdego entuzjastę o śledzenie cen lub próbne portfolio & znajdziesz się w potopie .io & .sałata; ale zapytaj dowolnego entuzjasty kryptowalut, gdzie mogą znaleźć wszystkie najnowsze transakcje potwierdzone w najnowszym bloku Bitcoin, a na pewno otrzymasz puste spojrzenie.

Szczerze mówiąc, zrozumienie tych danych jest trudne, wyszukanie ich i zrozumienie ich jest dobrze, a nawet trudniej. Na szczęście nowa klasa stron internetowych & aplikacje włamują się na scenę kryptowalut, dzięki czemu odkrywanie blockchain jest znacznie bardziej intuicyjne.

Wchodzić Blokuj odkrywców

Eksplorator łańcucha bloków to po prostu aplikacja internetowa lub mobilna, jaką znamy, która bezpośrednio łączy się z danymi zawartymi w łańcuchu bloków. To wszystko w pigułce. W rzeczywistości prawdopodobnie natknąłeś się na jednego z popularnych eksploratorów bloków podczas surfowania po krypto-sieci, nie rozumiejąc do końca zakresu dostępnych narzędzi:

https://blockexplorer.com/

https://longhorn.bullpay.com/

https://www.etherchain.org/

https://live.blockcypher.com/btc/

https://etherscan.io/

Później omówimy szczegółowo przykład Etherscan; przeważnie te eksploratory bloków mają wspólne podstawowe funkcje z bardzo podobnymi interfejsami.

Blokuj wspólne funkcje odkrywców

Block Explorer to w zasadzie platforma wyszukiwania, która umożliwia użytkownikom łatwe wyszukiwanie bloków, transakcji, inteligentnych kontraktów i prawie każdego punktu danych pomiędzy określonym łańcuchem bloków.

Aktualizacje Blockchain-Block

Prawie każdy eksplorator blockchain będzie miał stale aktualizowany kanał bloków na swojej stronie głównej. Blockchain.info & Strony Etherscan.io mają strumień najnowszych bitcoinów & Bloki Ethereum opublikowane odpowiednio na ich poszczególnych łańcuchach. Oba interfejsy zaznaczyłem poniżej na czerwono:

Najbardziej podstawową cechą eksploratora bloków kryptowalut jest to, że pokazuje najnowsze bloki w łańcuchu bloków, jak na powyższych obrazach. Każdy wiersz reprezentuje blok & bez klikania możemy już zobaczyć znaczną ilość szczegółowych informacji o każdym konkretnym bloku. Blockchain.info BTC & Eksploratory bloków Etherscan ETH oferują następujące dane z tej reprezentacji wierszy:

  • Wysokość bloku – numer zamówienia tego konkretnego bloku (pamiętaj, łańcuch bloków zaczyna się od bloku źródłowego, blok 0)
  • Block Age – czas, który upłynął od opublikowania konkretnego bloku w łańcuchu bloków
  • Liczba transakcji – liczba potwierdzonych transakcji, które są teraz częścią historii łańcucha bloków
  • Relayed By / Mined By – nazwa puli wydobywczej lub podmiotu, który opublikował wspomniany ostatni blok w łańcuchu bloków

Wszyscy eksploratorzy bloków powinni wymieniać nowe bloki w momencie ich wygenerowania w odpowiednich łańcuchach. Jak widać, już zagłębiamy się nieco głębiej w surowe dane generowane przez łańcuchy bloków kryptowalut; ale to dopiero początek, kliknięcie wiersza (bloku) na Blockchain.info lub Etherscan.io ujawnia znacznie więcej danych o tym bloku.

Aktualizacje Blockchain-Block

Kliknięcie konkretnego bloku sieciowego ujawnia znacznie więcej danych. Ponownie, poniżej używamy naszych dwóch eksploratorów bloków ulubionych, zakładając, że użytkownik kliknął teraz podgląd bloku na stronie docelowej:

Oba powyższe zrzuty ekranu pokazują rzeczywiste dane przechowywane w każdym bloku w Bitcoinie & Ethereum blockchain odpowiednio. Po pierwsze, zauważysz, że wszystkie punkty danych, które widzieliśmy w poprzednich widokach, również są tutaj widoczne, w tym wysokość, & wiek.

Jednak znajdujemy również znacznie więcej danych, niż było to dla nas dostępne wcześniej. Pod względem surowych danych blockchain zbliżamy się teraz do gardła. Niektóre z bardziej fascynujących dodatkowych punktów przedstawionych powyżej to:

  • Hash: unikalny identyfikator będący wynikiem algorytmu potwierdzającego, takiego jak SHA256 & poprzedni hash bloku
  • Opłata transakcyjna / wykorzystany gaz: całkowita kwota opłat transakcyjnych w bloku Bitcoin lub gaz w bloku Ethereum
  • Hasła transakcji: unikalny identyfikator dla każdego pojedyncza transakcja co zostało potwierdzone w każdym bloku

Jesteśmy teraz głęboko pod maską świata blockchain, czytając surowe dane zawarte w każdym bloku. Jak zapewne wywnioskowałeś, odkąd eksploratorzy bloków dostarczają nam wartości skrótu poszczególnych transakcji, pozwalają nam również badać te indywidualne transakcje na głębszej długości.

W zależności od używanego eksploratora bloków, są też pewne dodatkowe funkcje. Na przykład Blockchain.info stało się czymś więcej niż tylko eksploratorem bloków, ponieważ zapewnia również statystyki i wykresy dotyczące sieci bitcoin.

Chociaż nazwa „eksplorator bloków” sugeruje, że może być używana tylko do wyszukiwania pojedynczych bloków sieci, tak nie jest. Eksploratorzy bloków mogą również wyszukiwać identyfikatory transakcji i adresy portfeli, dzięki czemu są całkiem sprytnym narzędziem do sprawdzania określonych transakcji na własny adres portfela. Eksplorator bloków szybko staje się narzędziem, na którym wszyscy w kryptowalutach polegają praktycznie każdego dnia, ale są one znacznie bardziej wszechstronne, niż się spodziewają.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me