Co to są punkty doświadczenia?

A co by było, gdybyś mógł przejść przez życie, zdobywając punkty doświadczenia za zwykły dzień? Odbieranie artykułów spożywczych (+ 500XP), strzelanie do byka pączkami w ulubionej aplikacji do przesyłania wiadomości (+ 200XP) lub siadanie na kolacji ze swoją ukochaną w ulubionym azjatycko-amerykańskim gastropubie (+ 1000XP).

Jeśli brzmi to tak, jakbyś wkroczył w świat gier wideo IRL, nie martw się: to nie jest dystopia rządzona przez rzeczywistość wirtualną, jak Ready Player One. Jest to jednak system nagród, który sprawi, że życie będzie się toczyć jak RPG – gra RPG, w której rola należy do Ciebie, a gra sama w sobie.

Nazywa się Punkty Doświadczenia i, jak sugeruje jego misja, chce przenieść XP z ekranu do Twojej codziennej rutyny. Projekt buduje ekonomię współdzielenia dla wszystkich aspektów życia, od codziennych zakupów po turystykę, a wszystko to napędzane jest monetą XP. W przypadku punktów doświadczenia dystrybucja ogranicza się tylko do przyjęcia i akceptacji; jeśli branża lub usługa przyjmuje model projektu, możesz zarobić monetę XP za codzienne doświadczenia.

Jak działają punkty doświadczenia

Jak można się spodziewać, punkty doświadczenia mają bezpośrednie znaczenie dla społeczności graczy online. Moneta XP oferuje ekosystemom gier samowystarczalny model ekonomiczny, w którym można ją wykorzystać do zakupów, nagród w grze i transakcji między graczami.

Jednak zespół punktów doświadczenia chce zastosować ten model i nałożyć go na rzeczywiste interakcje i transakcje. Zasadniczo konsumenci i członkowie społeczności mogą być nagradzani w XP za interakcję z usługą lub podmiotem, który wdrożył platformę punktów doświadczenia, na przykład udział w koncercie lub zakup posiłku w restauracji, która korzysta z XP. Użytkownicy mogą następnie wydawać swoje PD w uczestniczących lokalizacjach, co pozwala im wykorzystać zdobyte doświadczenie i przenieść je z powrotem do gospodarki opartej na PD.

Wykorzystywane punkty doświadczenia

Docelowo, Punkty Doświadczenia mają zjednoczyć aktorów z różnych środowisk i ułatwić współpracę między branżami, które chcą je przyjąć. Produktem końcowym byłaby rzeczywista ekonomia doświadczeń, która łączy gry, turystykę, przemysł konsumencki, media społecznościowe, rozrywkę i nie tylko w ujednolicony ekosystem.

Doświadczenie w systemie Pentanode

Aby zabezpieczyć integralność sieci i zapewnić dystrybucję XP w wybranych branżach, punkty doświadczenia wykorzystują system pięciu węzłów. Każdy węzeł spełnia określoną funkcję w ekosystemie punktów doświadczenia.

Masternodes:

Punkty doświadczenia działają zgodnie z modelem Proof of Stake, więc masternody obsługują typowy mechanizm konsensusu PoS. Obiecują (w przybliżeniu) 50% roczny zwrot z inwestycji i wymagają co najmniej 50 mln XP do działania. Węzły, które przechowują więcej niż minimum, otrzymają taki sam zwrot godzinowy (około 2800XP). To zniechęca do gromadzenia zasobów i zachęca użytkowników do tworzenia większej liczby węzłów do obsługi sieci.

Supernodes:

Ten węzeł wymaga 1 miliarda XP do działania i obiecuje około 200% roczny zwrot z inwestycji. Jednak 1 miliard przyznanych PD zostanie spalony po skonfigurowaniu węzła, aby uniemożliwić operatorom wyrzucanie monet, gdy osiągną cel zysku. Gwarantuje to, że tylko poważni inwestorzy, którzy wierzą w przyszłość projektu, będą poszukiwać supernodów.

Salesnodes:

Te węzły zostaną rozesłane do sprzedawców, sprzedawców detalicznych i właścicieli sklepów, którzy chcą zastosować XP do celów płatności i / lub promocji. Będą działać jak masternody, z tym wyjątkiem, że stawki nie można podzielić, sprzedać ani przenieść. Nagrody za obstawianie zostaną wykorzystane do dystrybucji XP wśród klientów według uznania sprzedawcy, ale te nagrody zostaną ograniczone do 150% pierwotnej stawki, aby upewnić się, że fundusze są faktycznie redystrybuowane i nie są uśpione.

Devnodes:

Devnodes są jak węzły sprzedażowe z wyjątkiem świata online i zostaną udostępnione programistom do wykorzystania w ich produktach online. Podobnie jak Salesnodes, postawiony XP nie może zostać rozbity ani przeniesiony z węzła – operator w ogóle nie ma dostępu do funduszy. Można je rozprowadzać tylko za pośrednictwem interfejsu XP API, aby promować rozpowszechnianie wśród użytkowników platformy, a w przypadku devnodes wszelkie nagrody za obstawianie, które nie zostaną ponownie rozprowadzone w ciągu 10 dni od ich zdobycia, są natychmiast spalane. Ma to zachęcić programistów do wpompowania XP do systemu i przyspieszenia przyjęcia monety na ich platformach.

Geonodes:

Geonodes łączą użytkowników punktów doświadczenia ze światem fizycznym. Węzły te będą odpowiedzialne za dystrybucję XP osobom, które odwiedzą określone miejsce, pomnik lub inną atrakcję. Po prostu wyświetlając i skanując kod QR, możesz otrzymać XP za odwiedzenie popularnego turystycznego miejsca lub muzeum, o ile jest ono połączone z geonodem.

Ekosystem punktów doświadczenia

Przypadki wykorzystania punktów doświadczenia

Należy zauważyć, że Salesnodes, devnodes i geonodes mają szczególny cel, jakim jest rozpowszechnianie XP dla użytkowników i użytkowników ekosystemu. W związku z tym monety są skutecznie (nie dosłownie) spalane podczas stawiania, ponieważ są wyjmowane z obiegu i wykorzystywane wyłącznie do redystrybucji nagród dla użytkowników.

Te nagrody można by rozdzielić w wielu branżach, a oto tylko kilka przykładów potencjalnych zastosowań:

W przypadku węzłów sprzedażowych:

Powiedz Molly, że jest właścicielem restauracji o nazwie Smack Yo Mama Mac. Chce stworzyć system nagród dla swojej restauracji, w którym za każde zakupione przez klienta 10 posiłków otrzymuje 5000XP. Następnie mogą wykorzystać PD, aby kupić następny posiłek, jeśli chcą. W innym przykładzie Angela prowadzi masaż i spa z gorącymi źródłami w Nowym Meksyku. Za pomocą punktów doświadczenia tworzy program poleceń, w ramach którego klienci otrzymują 3000 PD za każdą nową osobę, którą przyprowadzą do spa.

Dla devnodes:

Carl prowadzi aplikację do obsługi wiadomości do nauki języków, która umożliwia użytkownikom interakcję z osobami w wielojęzycznych pokojach rozmów. Jeśli jeden użytkownik zaoferuje drugiemu użytkownikowi pomocne coaching językowy lub korepetycje w aplikacji, ta osoba może dać drugiemu XP za pomoc. Carl prowadzi również aplikację do udostępniania przepisów. Korzystając z XP, Carl może nagradzać współpracowników receptur za ich dodatki do książki z przepisami aplikacji.

Dla geonod:

Biuro turystyczne w Edynburgu chce zachęcić do zwiedzania, dlatego postanawia stworzyć w tym celu genod Punkty Doświadczenia. Nagrody mogą przybierać różne formy, w tym nagradzać użytkowników za dystans pokonany Royal Mile, dawać 4000 PD za wędrówkę Arthur’s Seat lub 2000 PD za zwiedzanie Zamku w Edynburgu.

Zespół punktów doświadczenia i mapa drogowa

EDYCJA: Od czasu publikacji projekt usunął sekcję zespołu ze swojej strony internetowej.

Na temat projektu stronie internetowej, jedyne informacje o zespole to lista pseudonimowych członków reprezentowanych przez emotikony bez profili LinkedIn. To spowodowało, że niektórzy inwestorzy zatrzymali się w przeszłości, ale bez względu na to, zespół nadal jest aktywny Niezgoda, Telegram, i Github. Jeśli są wiarygodni, wygląda na to, że woleliby pozostać anonimowi.

Zespół punktów doświadczenia

Plan działania projektu wydaje się koncentrować na zabawnych ilustracjach komediowych, aby osiągnąć jego cele, a cele te obejmują podstawowe opisy kamieni milowych i nieco konkretne terminy. W 2018 roku zespół ma nadzieję zająć się globalnym wdrażaniem, oferując programistom i firmom zestaw do rozpoczęcia pracy z własnym węzłem, ustanowienie rynku punktów doświadczenia dla listy usług / produktów i płatności oraz stworzenie niezależnego portalu dla programistów dla ekosystemu XP..

Doświadczenie Historia handlu punktami

W szczycie sezonu świątecznego 2017/2018 punkty doświadczenia znalazły się w pierwszej setce z kapitalizacją rynkową wynoszącą 1 mld USD. W obecnym stanie moneta zajmuje 141. miejsce na CoinMarketCap z ceną wywoławczą wynoszącą prawie pół centa.

baseUrl = „https://widgets.cryptocompare.com/”;

var scripts = document.getElementsByTagName („skrypt”);

var embedder = scripts [scripts.length – 1];

(funkcja () {

var appName = encodeURIComponent (window.location.hostname);

if (appName == ””) {appName = ”local”;}

var s = document.createElement („skrypt”);

s.type = „text / javascript”;

s.async = true;

var theUrl = baseUrl + ’serv / v3 / coin / chart? fsym = XP&tsyms = EUR, CNY, GBP, USD, BTC ”;

s.src = theUrl + (theUrl.indexOf („?”) >= 0? „&”:„? ”) +„ App = ”+ nazwa_aplikacji;

embedder.parentNode.appendChild (s);

}) ();

Gdzie kupić punkty doświadczenia

Aby zdobyć trochę XP, będziesz musiał trochę zboczyć z utartej ścieżki. CoinExchange stanowi większość wolumenu obrotu monetą i możesz handlować za nią za pomocą BTC lub DOGE (poważnie). Kolejny co do wielkości rynek pochodzi z CrytpoBridge, ale stanowi on tylko około 3% wolumenu obrotu 24 / h w BTC lub MONA. XP nie jest wymieniany na ETH na żadnej ze swoich giełd hostów.

Gdzie przechowywać punkty doświadczenia

Jedyne portfele dostępne dla XP to podstawowe portfele oferowane na stronie internetowej projektu. Obejmują one portfele oprogramowania dla systemów Windows, Mac i Linux, a także portfel mobilny na Androida i portfel papierowy.

Końcowe przemyślenia

Na obecnym etapie rozwoju Punkty Doświadczenia są bardziej ukierunkowane na platformy i usługi gier online. Jego nadchodzący zestaw deweloperski ułatwi programistom zintegrowanie monety z ich grami w celu uzyskania nagród i zakupów w grze, a także da użytkownikom monetę na rozwój gospodarki opartej na graczach.

Przyjęcie tego tokena do gier to jedno, ale zobaczenie XP w prawdziwym świecie to drugie. Fajna koncepcja? Może, nawet jeśli trochę dziwaczne. Dichotyczny sądzić, że ta koncepcja stanie się rzeczywistością? Potencjalnie, ale wszystko zależy od tego, czy niektórzy detaliści, firmy i branże dostrzegają wartość w stosowaniu modelu takiego jak XP do motywowania biznesu. Jeśli tak się stanie, a kilku wprawi piłkę w ruch, kto wie, jak daleko się posunie (i kto / co podniesie po drodze).

To wszystko powiedziawszy, brak przejrzystości zespołu niepokoi niektórych, podczas gdy inni mówią, że wystarczy zaangażować się w społeczność punktów doświadczenia, aby spędzić trochę czasu przed ekranem z mężczyznami i kobietami stojącymi za projektem..

Zakładając, że projekt jest legalny, obserwowanie jego rozwoju będzie samo w sobie doświadczeniem. Jeśli rozwinie się dobrze, kto wie: może to oznaczać, że następna podróż do Nowego Jorku może dać ci XP za wycieczkę na Ellis Island lub przekroczenie Time’s Square.

Dodatkowe zasoby:

Stronie internetowej

Biały papier

Subreddit

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me