Co to jest Atomic Swap?

Atomic swap to handel kryptowalutą, który można wykonać natychmiastowo, bez potrzeby korzystania z usługi strony trzeciej, aby ułatwić wymianę. To kolejny etap ewolucji zdecentralizowanej wymiany, próba uczynienia handlu bezpieczniejszym, wydajniejszym i pozbawionym zaufania.

“Czekaj, więc nie mogę ufać atomic swap?” Nie, nie, nie to mamy na myśli, kiedy mówimy „nie ufający” – wręcz przeciwnie. Jak na ironię, giełda bez zaufania jest bardziej godna zaufania niż zaufana. Na przykład, gdy używasz scentralizowanej wymiany, takiej jak Binance, angażujesz się w zaufaną transakcję. Mianowicie powierzasz Binance swoje fundusze. Zrzekasz się swoich kluczy prywatnych na giełdę z przekonaniem, że jej operatorzy nie będą ich niewłaściwie wykorzystywać, aw zamian otrzymujesz dostęp do platformy handlowej Binance.

Aby podać inny przykład, załóżmy, że Molly i Steve chcieli zamienić waluty. Molly ma 57 LTC, ale chce mieć 1 BTC, żeby wiedzieć, jakie to uczucie. Okazuje się, że Steve ma 1 BTC i chce 57 LTC, więc Molly i Steve decydują się na wymianę. Ale żadne z nich nie chce najpierw wysłać pieniędzy drugiemu z obawy, że może zostać oszukany. Nie chcą również korzystać z usługi depozytowej (kolejny przykład zaufanego pośrednika będącego stroną trzecią), aby wykonać za nich transakcję.

Na szczęście mogą do tego użyć atomowych swapów. Dzięki atomowej zamianie Molly i Steve mogą przeprowadzić transakcję bez konieczności przechodzenia przez stronę trzecią, taką jak Binance lub usługa escrow, i bez obawy, że ktoś ich oszuka.

diagram wymiany atomowej

Źródło: Streams.Lykke

Magiczne, prawda? Cóż, jeśli będziesz czytać dalej, omówimy więcej szczegółów poniżej.

Atomic Swaps: Jak one działają

Jak zapewne się domyślasz, atomowe swapy są projektowane z myślą o dwóch różnych walutach. Jest to metoda, za pomocą której można handlować monetami bezpośrednio w łańcuchu, bez przechodzenia przez wymianę. Ponadto atomowe zamiany można przeprowadzać w łańcuchu lub poza nim, ale więcej na ten temat po omówieniu ich działania.

Podobnie jak niektóre transakcje Lightning Network, atomic swap wykorzystuje hashed timelock contract (HTLC), aby zapewnić, że obie strony dotrzymają swoich celów. Kontrakty te wykorzystują system transakcji z wieloma podpisami, w ramach którego obaj handlowcy są odpowiedzialni za pomyślną zamianę. Aby było to możliwe, hashlock wykorzystuje algorytm kryptograficzny, który umożliwia użytkownikom dostęp do funduszy tylko po podpisaniu przez obie strony odpowiednich transakcji, a blokada czasu jest jak polisa ubezpieczeniowa, która zapewnia, że ​​obu użytkownikom zwrócone zostaną środki jeśli transakcja nie zakończy się sukcesem w określonych ramach czasowych.

przykład wymiany atomowej

Źródło: Hacker Noon

W praktyce więc atomowa zamiana przebiegałaby w następujący sposób:

Molly i Steve otwierają sobie kanały płatności, aby zamienić 57 LTC ​​na 1 BTC. Osoba inicjująca transakcję musi następnie podać adres umowy. W tym przykładzie Molly jest prowokatorem – jest taka do przodu – więc tworzy adres umowy.

Adres umowy działa jak sejf na fundusze. Tworząc adres, Molly odkłada swoje 57 LTC ​​i tworzy z nim wartość (tajny ciąg danych, który działa jak klucz). Zasadniczo skrót jest jak zamek do sejfu, podczas gdy wartość jest kluczem. Aby ułatwić transakcję, Molly wysyła skrót do Steve’a.

Steve otrzymuje hash i tworzy z nim podobny adres umowy. Tworząc swój własny adres umowy, Steve umieszcza swój 1 BTC w sejfie (adres umowy), który ma taki sam klucz jak własny Molly. Tak więc, aby Molly mogła odzyskać swój 1 BTC, będzie musiała podpisać transakcję na adres umowy Steve’a, a aby Steve odzyskał swój 57 LTC, będzie musiał podpisać transakcję na adres umowy Molly.

Aby to zrobić, Molly podpisuje adres umowy Steve’a z wartością (kluczem), która została użyta do wygenerowania skrótu, którego Steve użył w swoim adresie umowy. Robiąc to, Molly odblokowuje sejf, w którym znajdują się jej fundusze jednocześnie ujawniając ten klucz Steve’owi. Teraz, gdy Steve ma ten klucz, może podpisać transakcję dla adresu umowy Molly i odzyskać swój 1 BTC, a wszyscy są zadowoleni.

Zasadniczo, gdy Molly tworzy adres umowy, wpłaca swoje pieniądze i tworzy wartość dla tego adresu, wysyła Steve’owi skrót wartości, który mówi: „Jeśli chcesz mieć te 57 LTC, musisz odtworzyć klucz skrótu”. Steve tworzy więc swój własny adres umowy z tym hashem, aby powiedzieć: „Ok, ale nie mogę mieć klucza, dopóki mi go nie dasz, więc użyj go, aby odblokować 1 BTC, a wtedy będę mógł go wziąć aby odblokować 57 LTC ​​”.

przykład zamiany łańcucha atomowego

Źródło: @ n1clker

Całkiem fajnie, prawda? Tak myślimy. HTLC konstruuje transakcję w taki sposób, że obie strony są od siebie zależne, aby upewnić się, że zamiana zakończy się sukcesem. Jeśli z jakiegokolwiek powodu wymiana się nie powiedzie (np. Awaria sieci lub jedna ze stron nie wstrzymuje końca transakcji), blokada czasu zwraca wszystkie środki prawowitym właścicielom – bez szkody.

Atomic Swapy: On-chain vs. off-chain

Należy zauważyć, że atomowe swapy mogą być wykonywane jako funkcje w łańcuchu lub poza łańcuchem.

Atomowe zamiany łańcuchowe, jak sama nazwa wskazuje, odbywają się na blockchainie dowolnej waluty. Obecnie, aby te swapy działały, obie waluty muszą używać tego samego algorytmu mieszania, a także muszą obsługiwać HTLC. Jeszcze we wrześniu 2017 roku, Litecoin i Decred przeprowadzili udaną wymianę atomową na łańcuchu, pierwszą w swoim rodzaju.

Właśnie ukończyłem pierwszy $ DCR <> $ LTC atomowa wymiana krzyżowa z @SatoshiLite. Ogromne okrzyki za debugowanie z nami! Więcej informacji wkrótce ™… pic.twitter.com/o2viQm3LTR

– Decred (@decredproject) 19 września 2017 r

Nie-łańcuchowe wymiany atomowe pozwalają, jak się domyślacie, na wymianę danych walut poza blockchain. Odbywa się to na drugorzędnej warstwie węzłów iw tym momencie atomowe swapy poza łańcuchem są rozszerzeniem sieci Bitcoin Lightning Network. Bitcoin i Litecoin dokonały pierwszej w historii wymiany atomowej poza łańcuchem za pomocą Lightning Network w listopadzie 2017 r..

Dziś z radością ogłaszamy pierwszą w historii zamianę Cross-Chain Lightning z Bitcoin na Litecoin! ⚡️⛓️&# 128177;

Sprawdź kod i demo tutaj: https://t.co/92CMslUrV4 https://t.co/hnaAUWktuN

– Lightning Labs⚡️ (@lightning) 16 listopada 2017 r

Podsumowanie: Dlaczego wymiana atomowa ma znaczenie

Atomowe swapy mogą zapewnić większe bezpieczeństwo w atmosferze wymiany pełnej ryzyka, w tym błędnej alokacji funduszy i ataków hakerskich. Jest coś do powiedzenia na temat funkcji handlu, która pozwala na przeprowadzanie transakcji bez konieczności korzystania z centralnego pośrednika.

W tym momencie atomic swapy usprawniają cały proces handlu do punktu pełnej wygody. Teoretycznie można by opracować atomowe swapy, aby zapewnić uniwersalne pary handlowe z waluty na walutę. Chcesz wymienić ARK na LINK? Masz to. A co z IOTA dla DASH? Dopóki użytkownicy składają zapytania i oferty oraz tworzą rynek dla tych swapów, możesz handlować tymi parami. Co więcej, atomic swap może zapewnić integrację portfela, umożliwiając handel walutami bezpośrednio z poziomu oprogramowania, telefonu komórkowego lub portfela internetowego – bez przenoszenia środków do iz giełd.

Jak wspomniałem wcześniej w artykule, atomowe swapy mogą być kolejną ewolucją w zdecentralizowanym handlu. Istnieje kilka projektów, które chcą przekształcić to marzenie w zdecentralizowaną rzeczywistość. Altcoin.io, na przykład buduje zdecentralizowaną giełdę i portfel z wbudowanymi funkcjami atomowej wymiany. Projekt ma obecnie sieć beta testów na żywo dla swoich atomowych swapów, a zespół ma nadzieję, że w pełni funkcjonująca platforma zostanie wkrótce udostępniona. Komodo buduje również własną zdecentralizowaną wymianę z włączoną funkcją wymiany atomowej w łańcuchu, która jest integralną częścią jej kompleksowych rozwiązań blockchain.

Miejmy nadzieję, że projekty takie jak te mogą spełnić swoje obietnice i spełnić bardzo potrzebne rozwiązanie handlowe w dziedzinie kryptowalut. Jeśli tak, poszukaj atomowych swapów, aby zakłócić obecny model wymiany, ponieważ prawdopodobnie odkryją potencjał całkowitej rewolucji w sposobie, w jaki waluty zmieniają właścicieli.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me