Co to jest iExec RLC?

Zdecentralizowane przetwarzanie w chmurze brzmi jak piękne połączenie frazesów używanych do promowania produktu, prawda? Nie martw się, iExec ma podstawy do tworzenia kopii zapasowych, a jeśli po raz pierwszy słyszysz o projekcie, ma to sens – zespół nie ma wielkiego szumu.

https://files.coinmarketcap.com/static/widget/currency.js

Jak wyjaśnia tytuł tego przewodnika, iExec jest platformą do zdecentralizowanego przetwarzania w chmurze, więc pomyśl o usługach w chmurze IBM lub Microsoft, ale podzielonych na wiele węzłów do przetwarzania aplikacji blockchain poza łańcuchem. Jest to koncepcja podobna do Golem (superkomputery) i Siacoin (pamięć masowa w chmurze), z wyjątkiem tego, że wykorzystuje usługi w chmurze do przetwarzania mocy. Jego docelowymi odbiorcami jest samo królestwo blockchain i jego rozwijający się ekosystem DApps.

Stan chmury obliczeniowej

Zanim wyjaśnimy, jak działa iExec, warto przyjrzeć się scentralizowanemu przetwarzaniu w chmurze w obecnym stanie.

Przetwarzanie w chmurze szybko stało się standardem branżowym dla firm, które chcą mieć dostęp do mocy obliczeniowej bez konieczności utrzymywania drogiej infrastruktury technologicznej. Na przykład firmy takie jak Netflix, Apple, Etsy i Xerox zarządzają niektórymi (lub wszystkimi) swoimi aplikacjami i danymi za pomocą chmury obliczeniowej od firm takich jak Amazon, Google, IBM czy Microsoft. Powód jest prosty: jeśli firmy te mają już dziesiątki tysięcy serwerów obsługujących obliczenia wymagające dużej ilości danych, dlaczego nie zlecić ich mocy obliczeniowej na zewnątrz? Mówiąc najprościej, usługi te zapewniają firmom dostęp do kosztownych zasobów.

iExec chce świadczyć tę samą usługę, ale chce ją zdecentralizować. Rynek dla tej branży wyniósł 22,4 miliarda dolarów w 2016 roku i przewiduje się, że do 2026 roku osiągnie 55 miliardów dolarów. Mniej więcej duzi gracze ugruntowali swoją pozycję jako niezawodnych dostawców, więc dlaczego iExec miałby próbować przełamać branżę, która wydaje się być nastawiona złóg?

Prosta odpowiedź brzmi: nie próbują. Zamiast tego chcą być dla zdecentralizowanych aplikacji tym, czym popularne usługi przetwarzania w chmurze dla starszych firm: kompleksowe zasoby do przetwarzania w chmurze typu blockchain.

Możesz zapytać, dlaczego blockchain tego potrzebuje? Cieszę się, że zapytałeś. Jest genialny artykuł na ten temat przez Noama Levensona i Alexa Price’a dla Hackernoon na ten temat. Zasadniczo, jeśli którykolwiek z inteligentnych kontraktów zbudowanych na Ethereum (lub dowolnej platformie DApp) chce poprawnie działać w świecie rzeczywistym, będzie potrzebował dostępu do większej ilości obliczeń niż zapewnia maszyna wirtualna Ethereum. Maszyna wirtualna Ethereum zawiera i wykonuje inteligentne kontrakty w węzłach sieci i programach wydobywczych.

Ponieważ DApps i inteligentne kontrakty postrzegają adopcję i powszechne użycie, przeprowadzenie wszystkich tych obliczeń przez blockchain Ethereum spowodowałoby katastrofę opóźnienia / skalowalności o takiej wielkości, która uczyniłaby sieć bezużyteczną – wystarczy spojrzeć, co CryptoKitties warte kilka milionów dolarów zrobiło Ethereum w kwestia dni.

Zasadniczo iExec chce stworzyć sieć zasobów obliczeniowych, która pozwoli ekosystemowi Ethereum na skalowanie do jego potencjału w przyszłości.

Jak działa iExec RLC?

Aby obsługiwać DApps, inteligentne kontrakty i ich platformy, iExec przenosi obliczenia wymagające dużej mocy obliczeniowej poza łańcuch, tak aby funkcje łańcucha bloków działały płynnie.

Aby to zrobić, iExec korzysta z XtremWeb-HEP, otwartego oprogramowania Desktop Grid. Desktop Grid Computing (znany również jako Volunteer Computing) gromadzi nieużywane zasoby obliczeniowe, które mają być używane przez aplikacje i platformy oraz zgodnie z Oficjalny dokument iExec, XtremWeb-HEP „wdraża wszystkie potrzebne funkcje”, aby było to możliwe w skali globalnej, w tym „odporność na błędy, wiele aplikacji, wielu użytkowników, hybrydowa infrastruktura publiczno-prywatna, wdrażanie obrazów wirtualnych, zarządzanie danymi, bezpieczeństwo i odpowiedzialność , i wiele więcej.”

Zasadniczo dzięki temu oprogramowaniu DApps może wykorzystywać dowolne zasoby obliczeniowe w ramach iExec do uruchamiania swoich programów. Oznacza to, że programiści i użytkownicy DApp mogą zamawiać moc obliczeniową z zasobów tak małych, jak procesor komputera, do tak dużych jak centrum danych o wielkości magazynu. Opcje będą elastyczne, skalowalne i oparte na wolnym rynku, umożliwiając użytkownikom znalezienie odpowiedniej ilości mocy obliczeniowej do wykonywanego zadania.

Infografika iExec

iExec dopasowuje tę usługę za pomocą swoich inteligentnych umów. Na przykład algorytm Matchmaking przyjmuje żądania zasobów w sieci i dopasowuje je do odpowiedniego dostawcy. Ten inteligentny kontrakt w zasadzie przedstawia zadanie DApp i pyta: „Czy ten zasób obliczeniowy może uruchomić ten program?” Jeśli tak, to jest to mecz w niebie. Jeśli nie, to czas iść dalej (nic osobistego).

Aby upewnić się, że użytkownicy otrzymują potrzebne zasoby, iExec używa modelu Proof of Contribution. Ten algorytm konsensusu zapewnia, że ​​dostawca zapewnia moc obliczeniową potrzebną użytkownikowi, i nagradza tego dostawcę RLC, tokenem iExec, w zamian za te usługi.

Komponenty platformy iExec

Wychodząc poza oprogramowanie i rozwiązania techniczne, przyjrzyjmy się elementom składającym się na platformę iExec. Należą do nich jego rynek, sklep DApp i rynek danych.

Rynek: Rynek jest centrum iExec dla dostawców i użytkowników do wymiany RLC na zasoby komputerowe. Za pośrednictwem platformy handlowej osoby / programiści obsługujący DApps mogą kupować zasoby dostosowane do potrzeb ich aplikacji. iExec jest dostarczany z inteligentną umową Matchmaking, która zapewnia, że ​​żaden dostawca nie gryzie więcej, niż może przeżuć, zobowiązując swoją moc obliczeniową do umowy. Co więcej, inteligentny kontrakt oparty na reputacji zarządza niezawodnością dostawcy.

Pomyśl o tym jak o recenzji Yelp dla zasobów komputerowych. Ten system reputacji pozwala użytkownikom wybrać żądany poziom niezawodności, płacąc mniej za mniej niezawodnego hosta, jeśli sobie tego życzą. Tak więc rynek jest napędzany wolnorynkiem, a im więcej dostawców i użytkowników na nim, tym bardziej konkurencja będzie dyktować ceny.

Sklep DApp: Wreszcie zdecentralizowany odpowiednik sklepów z aplikacjami. Jak sama nazwa wskazuje, sklep DApp umożliwia przeglądanie i kupowanie DApps, które są zbudowane na iExec lub używają go. A fajne jest to, że Sklep DApp już działa i zawiera już aplikacje, które możesz kupić już dziś. Ponadto dostawcy aplikacji mogą również przesyłać swoje DApps do umieszczenia na platformie.

iExec dApp Store

Rynek danych: Ten rynek jest dla danych tym, czym sklep DApp jest dla aplikacji. Dzięki niemu dostawcy danych mogą sprzedawać swoje nadmiarowe dane dostawcom DApp lub innym podmiotom chcącym je kupić. Począwszy od statystyk sportowców po dane z konsensusu rządowego, nie ma ograniczeń co do tego, co można sprzedawać na tej platformie. Jeśli ktoś chce go kupić, możesz użyć iExec, aby go sprzedać. W przeciwieństwie do sklepu DApp (działającego) i Marketplace (który ma zostać wydany w tym roku), Data Marketplace jest nadal w fazie koncepcyjnej rozwoju, więc nie spodziewaj się tego jeszcze przez jakiś czas.

Zespół iExec i co nadejdzie

Podstawowy zespół iExec składa się z sześciu doktorów, z których czterech pracuje w chmurze obliczeniowej od początku 2000 roku.

Ci czterej, Gilles Fedak, Haiwu He, Oleg Lodygensky i Mircea Moca, mają doświadczenie w pracy w INRIA i CNRS przy opracowywaniu programów do obliczeń Desktop Grid. iExec jest wynikiem ich zbiorowego doświadczenia, a po tym, jak Gilles Fedak odkrył Ethereum w 2016 roku, zespół znalazł rozwiązanie problemu, nad którym debatowali od 2012 roku: jak stworzyć rozproszoną chmurę opartą na komputerach Desktop Grid.

W ten sposób narodził się iExec i od tego czasu zespół stale postępuje w kierunku realizacji swojego celu. Utrzymują aktywność GitHub, aktualizowanie go konsekwentnie za pomocą owoców ich pracy pochodzących z otwartego źródła, w tym zestawu do tworzenia oprogramowania iExec w listopadzie 2017 r..

Zespół iExec

Większość „Essential Edition” iExec v1 jego mapy drogowej została wykonana. W następnej kolejności jest „Market Network” w wersji 2, która będzie się rozwijać w sklepie DApp i uruchomi Marketplace sieci.

Kiedy ten Marketplace zostanie uruchomiony, iExec również przejdzie proces decentralizacji, ponieważ wszystkie centra danych / obliczeniowe są obecnie pod kontrolą zespołu iExec ze względu na wygodę.

Zespół zajmie się V3-v5 na czas, ale większość tych zmian nastąpi w dalekiej przyszłości.

Konkurencja iExec

W swojej białej księdze zespół iExec przedstawia konkurencyjny krajobraz projektu i wyjaśnia tych konkurentów w odniesieniu do iExec.

Szybko zauważają, że dostawcy zdecentralizowanej pamięci masowej w chmurze, tacy jak Filecoin, Storj i Siacoin, nie są bezpośrednimi konkurentami, i łatwo zrozumieć, dlaczego. Chociaż iExec mógłby teoretycznie zrobić krok w tym kierunku w miarę dojrzewania, nie jest to platforma pamięci masowej; to platforma komputerowa.

To stawia go w konkurencji z innymi zdecentralizowanymi protokołami obliczeniowymi, takimi jak Golem i SOMN. Obaj jednak celują w inne zwierzę. Zasadniczo obaj budują zdecentralizowany superkomputer oparty na technologii blockchain, podczas gdy iExec stawia na rozwój i zrównoważony rozwój DApp. Obie patrzą w przyszłość zdecentralizowanego internetu opartego na blockchain, ale ich funkcje, choć czasami podobne, są bardziej komplementarne niż sprzeczne.

Historia handlu iExec

iExec przez krótki czas znajdował się w pierwszej setce kapitalizacji rynkowej przed krachem, tylko po to, by w czasie krwawej łaźni ustabilizować się poniżej tego progu.

baseUrl = „https://widgets.cryptocompare.com/”;

var scripts = document.getElementsByTagName („skrypt”);

var embedder = scripts [scripts.length – 1];

(funkcja () {

var appName = encodeURIComponent (window.location.hostname);

if (appName == ””) {appName = ”local”;}

var s = document.createElement („skrypt”);

s.type = „text / javascript”;

s.async = true;

var theUrl = baseUrl + ’serv / v3 / coin / chart? fsym = RLC&tsyms = EUR, GBP, USD ”;

s.src = theUrl + (theUrl.indexOf („?”) >= 0? „&”:„? ”) +„ App = ”+ nazwa_aplikacji;

embedder.parentNode.appendChild (s);

}) ();

W chwili pisania tego artykułu wyceniono go na ~ 1,50 USD i zajął 135. miejsce w rankingu CoinMarketCap.

Gdzie kupić iExec RLC

Bittrex, Binance, Upbit i Bitfinex stanowią większość obrotów RLC. Każda giełda oferuje pary handlowe BTC i ETH, ale możesz ją również kupić bezpośrednio za USD na Bitfinex.

Gdzie przechowywać iExec RLC

RLC to token ERC20, więc portfel zgodny z Ethereum zapewni Ci ochronę do przechowywania, w tym MyEtherWallet, Nano Ledger S, Meta Mask, Exodus, Laxx i imToken.

Końcowe przemyślenia

Jeśli iExec będzie działał zgodnie z przeznaczeniem, może skalować się wykładniczo w miarę dołączania do sieci większej liczby dostawców i zasobów obliczeniowych. Może to otworzyć drzwi dla rozwiązań skalowalności, trwałego wsparcia DApp i przyszłego przyjęcia łańcucha bloków. Stanowi również bardziej ekologiczną alternatywę dla obecnych modeli przetwarzania w chmurze, ponieważ zasoby są wykorzystywane tylko wtedy, gdy są potrzebne, i w mniej energochłonny sposób.

Projekt jest z pewnością ambitny, ale mimo wszystko zespół iExec pracował nad udanymi projektami już wcześniej w tym samym duchu. Pomogli rozwinąć Europejska infrastruktura sieci komputerów stacjonarnych, seria 200 000 węzłów, które wykonały ponad milion zadań przy użyciu obliczeń Desktop Grid. Ten projekt położył podwaliny pod iExec, jednocześnie wykazując jego wykonalność.

Doświadczenie zespołu iExec

Nie wiemy, czy iExec spełni jego oczekiwania, ale jesteśmy pewni, że jego zespół nie bawi się tym projektem. Mają doświadczenie, siłę mózgową i determinację, aby przeprowadzić ten projekt i mamy nadzieję, że w przyszłości blockchain tak się stanie. DApps i inne platformy będą potrzebować czegoś takiego jak iExec, jeśli chcą przetrwać na działającym rynku, więc mamy nadzieję, że projekt będzie najlepszy.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me