Co to jest Filecoin?

Filecoin to niecierpliwie wyczekiwane zdecentralizowane rozwiązanie do przechowywania danych. W 2017 roku pierwsza oferta monet Filecoin stała się największą sprzedażą tokenów w historii, przynosząc 257 milionów dolarów wpłat.

Projekt jest wciąż w fazie rozwoju, a twórcy nie wydali jeszcze wersji alfa. Jednak kilku wczesnych sklepów i górników testuje obecnie sieć. To powiedziawszy, jest powód do ekscytacji Filecoinem. Zespół jest szanowany w branży, aw przeszłości tworzył również udane projekty.

Oprócz rekordowego ICO, Filecoin otrzymał również inwestycje od czołowych inwestorów venture capital w Dolinie Krzemowej, w tym Y Combinator, Naval Ravikant, Andreessen Horowitz i Winklevoss Capital. Ta skala i połączenie finansowania, w połączeniu z doświadczeniem zespołu, nadaje temu projektowi poziom legalności rzadko spotykany w branży kryptograficznej.

W tym artykule zbadamy, czy projekt gwarantuje szum, który otrzymał.

Problem z przechowywaniem plików & Użycie danych

Obecne rozwiązania do przechowywania danych, takie jak Amazon i Google, są scentralizowane i dlatego są podatne na ataki. Widzieliśmy, jak to się rozgrywa w przypadku głośnych naruszeń danych. Być może najbardziej godnym uwagi ostatnim włamaniem jest włamanie do Equifax.

Poza tym każdego roku tworzymy ogromne ilości nowych danych. W tym roku ludzkość dostarczy więcej danych niż przez ostatnie 5000 lat łącznie. Wydaje się, że zapotrzebowanie na pamięć masową nie spada.

Filecoin stara się wykorzystać rosnące zapotrzebowanie na pamięć masową przy użyciu technologii blockchain do koordynowania sieci węzłów pamięci typu peer-to-peer. Jednak nie jest sam. Wyścig o bycie najlepszym zdecentralizowanym rozwiązaniem pamięci masowej jest zatłoczony. Platformy takie jak Storj i Sia już zostały uruchomione i budują bazę użytkowników. Zdecentralizowane przechowywanie zyskuje na popularności jako realne rozwiązanie zapewniające bezpieczniejsze przechowywanie.

Tam, gdzie Filecoin pasuje do zdecentralizowanego ekosystemu pamięci masowej, jest kontrola użytkowników. Storj i Sia kontrolują ceny swoich platform, podczas gdy Filecoin wdraża rynek do składania ofert między przesyłającymi a hostami. Ten rynek jest zachęcany do tego, aby z czasem magazynowanie było znacznie tańsze. Filecoin daje również użytkownikom możliwość priorytetyzacji szybkości, redundancji lub kosztów podczas składania zamówień.

Dwa typy węzłów

Główną częścią propozycji wartości Filecoin jest jego wyjątkowa architektura. Tam, gdzie większość sieci implementuje pojedynczy, standardowy typ węzła, Filecoin proponuje podwójne rozwiązanie.

1. Węzły magazynowe

przechowywanie monetBędzie to znane każdemu, kto wie o Storj lub Sia. Każdy może wynająć dodatkowe miejsce na dysku twardym na swoim komputerze. Filecoin wykorzysta to miejsce na dysku twardym do przechowywania małych, zaszyfrowanych części plików innych osób.

W idealnym przypadku Filecoin chce zachęcić średniej wielkości węzły magazynowe. Ogromne centra danych byłyby zbyt scentralizowane i zniweczyłyby misję Filecoina. Jednak mali operatorzy byliby równie problematyczni z niespójnymi połączeniami i niewielką dostępną przestrzenią.

2. Węzły pobierania

Węzły pobierania są unikalne dla systemu Filecoin. Muszą znajdować się blisko węzłów magazynowania w sieci. Jednak węzły pobierania również wymagają dużej przepustowości i małych opóźnień. Otrzymują zapłatę, gdy najszybciej zlokalizują i odzyskają plik dla użytkownika.

W praktyce oznacza to prawdopodobnie, że węzły pobierania, które odniosą największy sukces, będą działać na szybkich połączeniach w skupiskach ludności o dużej gęstości, w których wiele węzłów magazynowych działa jednocześnie.

Jak działa Filecoin

Jako użytkownik Filecoin musisz określić plik, który chcesz przesłać, i zapłacić niewielką opłatę, aby Twoje żądanie przesłania znalazło się na giełdzie Filecoin. Tam węzły magazynujące będą licytować prawa do przechowywania twojego pliku. Ten proces licytacji ma na celu zapewnienie przesyłającemu możliwie najniższą cenę. Giełda Filecoin jest zdecentralizowaną giełdą, a jej księga zamówień opiera się wyłącznie na łańcuchu bloków Filecoin.

Następnie Filecoin szyfruje plik i dzieli go na wiele segmentów. Te różne segmenty są wysyłane do różnych punktów w sieci, które ubiegają się o hostowanie Twojego pliku. Dokładna lokalizacja wszystkich segmentów plików jest zapisywana w łańcuchu bloków Filecoin w tak zwanej tabeli alokacji. Aby przywołać wszystkie fragmenty pliku, musisz znać klucz prywatny pliku. Tylko właściciel pliku ma klucz prywatny, więc tylko właściciel pliku może znaleźć, ponownie złożyć i odszyfrować plik.

pobieranie filecoin

Unikalny mechanizm konsensusu

wydobywanie monet

Twórcy Filecoin stworzyli unikalny mechanizm konsensusu dla Filecoin. Mechanizmy konsensusu można traktować jako systemy motywacyjne do zabezpieczenia sieci. W potwierdzeniu zgodności pracy Bitcoina zachętą jest zapewnienie dużej mocy obliczeniowej dla algorytmu haszującego.

Nowatorskie rozwiązanie Filecoin wykorzystuje konsensus do zachęcania do korzystania z miejsca na dysku twardym zamiast mocy obliczeniowej. Model zgodności replikacji wymaga od górników udowodnienia weryfikatorowi, że utworzyli różne kopie różnych plików w sieci. Zwiększa to nadmiarowość i niezawodność sieci, a jednocześnie zachęca węzły pamięci masowej do dodawania większej ilości miejsca na dysku.

Pełna wersja mechanizmu potwierdzania zgodności replikacji nie jest jeszcze dostępna publicznie. W związku z tym trudno jest określić szczegóły działania protokołu. Jednak zespół programistów wydał plik biały papier ze wstępnymi wyjaśnieniami.

Laboratoria protokołów

Wiele emocji związanych z Filecoin wiąże się z zespołem, który go tworzy. Protocol Labs to szanowany zespół zajmujący się technologią peer-to-peer. Jest firmą odpowiedzialną za projekty takie jak IPFS, libp2p, IPLD, Multiformats i CoinList. Filecoin wykorzystuje te inne technologie, zwłaszcza IPFS, który ma już dużo infrastruktury do przesyłania plików i przechowywania w sieci peer-to-peer..

Nie trzeba dodawać, że zespół jest przesiąknięty tradycją blockchain. Mają duże doświadczenie we wdrażaniu technologii open source. Znają również podstawy kodu innych projektów w kosmosie. W szczególności wymienili Ethereum i Zcash jako wpływ na sposób, w jaki myślą o wdrażaniu blockchain i inteligentnych kontraktów Filecoin.

Przed Filecoin ICO, Protocol Labs działało ze stosunkowo niewielkim budżetem w wysokości 3,5 miliona dolarów, budując te różne, raczej udane projekty przy bardzo niewielkim budżecie.

Token Filecoin (FIL) ICO

Filecoin ICO to największa sprzedaż tokenów w historii, przynosząca aż 257 milionów dolarów. Przedsprzedaż i ICO łącznie stanowią 10% całkowitej alokacji tokenów.

ICO było otwarte tylko dla akredytowanych inwestorów, zgodnie z przepisami amerykańskimi. W praktyce oznacza to na ogół osoby z dochodem powyżej 200 000 USD lub sieć powyżej 1 miliona USD. Filecoin starał się spełniać regulacyjne standardy zgodności z ich ICO. Jednak wielu członków społeczności poczuło się zlekceważonych decyzją o wyeliminowaniu drobnych inwestorów.

Inwestorzy mogli zdecydować się na zakupienie swoich tokenów na różne okresy, aby otrzymać zniżkę przy pierwszym zakupie. Filecoin sprzedał tokeny jako SAFT (Simple Agreement for Future Tokens). Żaden token FIL nie istnieje jeszcze i nie będzie istniał, dopóki Filecoin nie uruchomi swojego bloku Genesis. Każdy, kto twierdzi, że jest właścicielem FIL lub oferuje go na sprzedaż, kłamie.

Przydział tokenów

30% alokacji zostanie utworzone i wypłacone w Genesis: 15% dla zespołu programistów, 10% dla inwestorów i 5% dla Fundacji Filecoin. To 15% przydział zespołu, wraz z dalszymi 5% dla Fundacji, jest raczej wysokie. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę ogromną ilość zebranych środków.

dystrybucja tokena filecoin

Pozostałe 70% jest zarezerwowane na nagrody za wydobycie. Górnicy otrzymają nagrody za każdy blok w zamian za replikowanie plików w sieci.

Jak kupić Filecoin (FIL)

ICO dobiegło końca, a tokeny FIL jeszcze nie istnieją. W związku z tym nie możesz obecnie kupić FIL.

Gate.io sprzedaje kontrakty futures na Filecoin dla tych, którzy są zainteresowani spekulacjami na temat przyszłej ceny FIL po uruchomieniu.

Gdzie przechowywać Filecoin (FIL)

Tokeny FIL jeszcze nie istnieją, więc w tej chwili nie ma nic do przechowywania. Po uruchomieniu FIL będzie miał własne natywne portfele.

Mapa drogowa Filecoin na 2018 rok

Deweloperzy wydali obszerną mapę drogową na 2017 rok przed ICO. Jednak nie opublikowali jeszcze podobnej mapy drogowej na 2018 rok.

Możemy bezpiecznie założyć, że zespół programistów ciężko pracuje nad tworzeniem i testowaniem sieci Filecoin z ich wczesną rundą prywatnych użytkowników. Nie mamy jeszcze daty premiery publicznej wersji testnet lub alfa, a tym bardziej pełnej wersji. Komunikacja to obszar, w którym zespół Filecoin był słaby w następstwie ICO.

Kolejnym priorytetem Filecoin w 2018 roku jest zatrudnienie. Chcą szybko się rozwinąć od raczej małego zespołu do dużego wysiłku wartego 275 milionów dolarów zbiórki pieniędzy.

Wniosek

Filecoin z pewnością ma zespół i kapitał, aby zrobić duży plus w zdecentralizowanej pamięci masowej. Jednak wchodzą na rynek, który ma już ustaloną konkurencję. Ostatecznie użyteczność i solidność jego produktu będzie decydującym czynnikiem, czy Filecoin ma latać lub flopować.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me