Aby dostać się do tego, co robi Cosmos Network, trzeba rozwikłać komponenty i problemy, które rozwiązują. Krótko mówiąc, Cosmos Network to internet blockchainów.

Cosmos łączy w sobie wszystkie rodzaje łańcuchów bloków, wykorzystując zalety Tendermint i protokołu komunikacyjnego Inter-Blockchain (IBC). Projekty powiązane lub wbudowane w Cosmos Network mogą natywnie wymieniać tokeny między sobą. Pomyśl o atomowych zamianach, ale dla wszystkich!

Ogólnie rzecz biorąc, Cosmos to sieć zapewniająca lepszą interoperacyjność między łańcuchami bloków wszystkich typów.

Jak działa Cosmos Network

Zanim przejdziemy do tego, co jest możliwe w Cosmos Network, ważne jest, aby najpierw odwiedzić Tendermint, co umożliwiło to osiągnięcie.

Tendermint

Tendermint to platforma startowa do tworzenia aplikacji opartych na łańcuchu bloków. Aby trochę zrozumieć, co to oznacza, wiedz, że istnieją trzy warstwy koncepcyjne łańcucha bloków: sieć, konsensus i warstwa aplikacji. Tendermint przygotowuje pakiety sieciowe i warstwy konsensusu, aby zespoły mogły skupić się na swoich aplikacjach i omijać setki godzin złożonego kodu.

Cosmos Network w serwisie Tendermint

Podstawowy stos oprogramowania Tendermint

Tendermint sam w sobie nie jest blockchainem, a raczej narzędziem programistycznym typu open source. Jest to konfigurowalna podstawa dla aplikacji blockchain.

Szczególnym zastrzeżeniem jest to, że konsensus firmy Tendermint jest algorytmem weryfikacji stawki (PoS). Może to na przykład zmienić konfigurację na inne formy PoS, takie jak delegowany PoS lub konsensus dotyczący dowodu autoryzacji.

Preferowanie modelu PoS to duża część tego, co umożliwia interoperacyjność Tendermint wraz z natychmiastową ostatecznością, tysiącami transakcji na sekundę i zwiększonym bezpieczeństwem.

Łączenie kropek z IBC

Następnym elementem w Cosmos Network jest protokół komunikacji Inter-Blockchain (IBC). To oprogramowanie łączy ze sobą strefy i huby w sieci i umożliwia wymianę tokenów między heterogenicznymi łańcuchami.

Należy zauważyć, że Cosmos określa poszczególne aplikacje jako heterogeniczne łańcuchy. Dzieje się tak, ponieważ każdy łańcuch lub aplikacja w sieci ma własną suwerenność i architekturę warstw. Krótko mówiąc, oznacza to, że IBC może łączyć łańcuchy, mimo że każdy z nich ma własny stos oprogramowania (zakorzeniony w Tendermint) i niezależne zarządzanie.

Główną zaletą IBC jest wymiana tokenów między sieciami. Żetony z jednego łańcucha mogą być reprezentowane w innym. Oto przykład: Mia chce wysłać 25 żetonów z łańcucha A do łańcucha B. Aby to zrobić, Mia ma 25 żetonów na łańcuchu Zamek z dowodem wysłanym do łańcucha B. Następnie, łańcuch B zegarki, aby sprawdzić, czy więcej niż dwie trzecie łańcucha Weryfikatorzy A podpisali dowód, że 25 tokenów Mii pozostaje zablokowanych w swoim oryginalnym łańcuchu. Kiedy dowód jest ważny, Mia otrzymuje 25 tokenów w łańcuchu B..

Ogólnie rzecz biorąc, IBC to tunelowanie i mechanika, która pozwala łańcuchom łączyć się ze sobą.

Sieć: huby i strefy

Teraz, gdy omówiliśmy, co mają Tendermint i IBC, w jaki sposób Cosmos faktycznie buduje internet z łańcuchów bloków?

Rozwiązanie: koncentratory sieciowe.

Huby w sieci działają jako centralne księgi dla każdego z poszczególnych łańcuchów, zwanych także strefami. Centra to księgi służące do wymiany tokenów między strefami.

Bez koncentratorów w sieci Cosmos byłby serią połączonych łańcuchami łańcuchów bloków. Wymiana tokenów pomiędzy blockchainami tego typu stawia duży nacisk na zaufanie do źródła tokena, w szczególności ich walidatorów. Ten problem narasta, gdy tokeny przesuwają się wzdłuż sieci od łańcucha A do łańcucha B, do łańcucha C i tak dalej. Za każdym razem wymaganie, aby łańcuch odbiorczy ufał wykładniczo wszystkim zestawom walidatorów.

Huby w sieci łagodzą ten problem, łącząc się z nimi, a nie bezpośrednio ze sobą. Jeśli strefy ograniczają swoje połączenia tylko do innych hubów, ryzyko podwójnych wydatków lub odmrożenia tokenów jest dramatycznie zmniejszone. Strefy nie muszą bezpośrednio ufać innym strefom ani tym, które przekazały wcześniej żetony. Muszą tylko wziąć pod uwagę zaufanie do hubów.

Układ koncentratora Cosmos Network

Uproszczone spojrzenie na Cosmos Hub i strefy

Pierwszym hubem w Cosmos Network jest Cosmos Hub, blockchain typu Proof of Stake nałożony na Tendermint. Aby zasilić Cosmos Hub, są dwa żetony, atomy i fotony. Pomijając fajne nazwy, Atom jest monetą używaną do zarządzania w Cosmos Hub. Monetą opłat w ekosystemie jest Photon, służący do przenoszenia tokenów w sieci oraz wnoszenia opłat.

Brakujące ogniwo

Być może do tej pory myśleliście, że wszystko w Cosmos Network musiałoby działać zgodnie z zasadami Tendermint Core. Mianowicie, że tylko blockchainy PoS mogą uczestniczyć w sieci, ponieważ Tendermint jest rdzeniem każdej ze stref.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​zespół Cosmos również o tym myślał i coś z tym zrobił. Aby zrozumieć, jakie było wyzwanie, istnieją dwie kategorie łańcuchów, na podstawie których Cosmos Network definiuje ostateczność.

Po pierwsze, łańcuchy szybkiej ostateczności. Są to łatwe łańcuchy, ponieważ łańcuchy o szybkiej ostateczności są już kompatybilne z IBC. Łańcuchy bloków PoS mogą używać IBC tak samo jak Tendermint i łączyć się bezpośrednio z hubami i strefami.

Mniej łatwe łańcuchy to łańcuchy probabilistyczno-ostateczne. Te łańcuchy bloków, podobnie jak łańcuchy PoW, są zamiast tego ułożone na podstawie konsensusu o szybkiej ostateczności, takiego jak Tendermint Core, i tworzą strefę Peg. Jak dotąd Cosmos Network zamierza stworzyć Ethereum Peg-Zone o nazwie Ethermint i przyznaje, że tworzenie Peg-Zones dla każdego blockchaina o prawdopodobieństwie ostateczności jest „teoretycznie możliwe”, ale trudne.

Informacje o Cosmos Network

Jest trochę historii z Cosmos Network. Jednak wersja skondensowana jest taka, że ​​sieć została w dużej mierze zbudowana przez ten sam zespół, który opracował jej podstawowy komponent, Tendermint Core.

All in Bits, firma stojąca za Tendermint, buduje teraz sieć Cosmos pod parasolem Fundacja Interchain (ICF). ICF została założona, aby pomóc „ułatwić następną generację technologii blockchain” w celu zbudowania internetu opartego na łańcuchach bloków.

Drużyna praca w Cosmos Network jest dość duża i prowadzona przez współzałożycieli Ethana Buchmana i Jae Kwon (w ogóle nie jest związana z raperem J-Kwon, niestety).

Dystrybucja tokenów sieciowych Cosmos

Dystrybucja tokenów Cosmos Hub Atom

Zaproponowano, aby zarówno ICF, jak i All in Bits otrzymywały części tokenów Atom przy uruchomieniu głównej sieci. Otrzymane tokeny All in Bits i ICF przyspieszą rozwój sieci i przyspieszą jej wzrost w ciągu dwuletniego harmonogramu nabywania uprawnień.

Podaż monet i zrównoważony rozwój

Na razie monetą Atom nie będzie można handlować do uruchomienie głównej sieci. Jednak publiczne i prywatne rundy zbiórka pieniędzy dobiegła końca ale dostawa tokenów nie została jeszcze podjęta. Proponowana dystrybucja tokenów wynosi 75% dla Fundraisers, 10% dla Interchain Foundation, 10% dla All in Bits Inc i 5% dla inwestorów początkowych.

*** Należy pamiętać, że obecnie sprzedawane tokeny $ ATOM i $ CMOS nie są tokeny natywne dla Cosmos Network. Byłbym ostrożny, jeśli chodzi o handel tymi dwoma monetami o niskiej kapitalizacji, możliwymi oszustami.

Wniosek

Na jakiś czas przed uruchomieniem głównej sieci Cosmos Network rozwija się w kierunku swoich celów i testuje komponenty, takie jak nadzór łańcuchowy w swojej sieci testowej. Ambicja projektu jest imponująca, jednak wydaje się, że w nic się nie spieszy. Podejmują niezbędne kroki, aby połączyć różne komponenty, takie jak Tendermint i IBC.

Przyjęcie Tendermint Core przez programistów będzie miało kluczowe znaczenie dla rozwoju sieci. Oprócz tego, że inne popularne monety są powiązane z ekosystemem.

Ogólnie rzecz biorąc, projekt wciąż się rozwija i na mapie drogowej pozostało wiele chodników. Cosmos Networks chce walczyć w zamkniętych łańcuchach świata w jeden piękny internet blockchainów. To wzniosły cel, ale może być kluczowym pomysłem na przejście łańcucha blokowego do kolejnej fazy wdrażania i użytkowania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me