Blockchain w rządzie: mało prawdopodobne dopasowanie?

Na pozór blockchain w operacjach rządowych nie wydaje się być prawdopodobnym dopasowaniem. Istnieje powszechne przekonanie, że technologia i rządy konkurują ze sobą. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że na przykład kryptowaluty ograniczają lub wręcz eliminują potrzebę posiadania scentralizowanych instytucji.

Chociaż konkurencja między projektami blockchain a instytucjami rządowymi może być problemem, na który należy zwrócić uwagę, patrzenie tylko na tę możliwość nie pokazuje szerszego obrazu. W rzeczywistości zaczynamy dostrzegać tendencje wielu krajów do większego wykorzystania technologii blockchain z wielu powodów.

Krajowe kryptowaluty

Od 2017 roku wiele narodów zaczęło się zastanawiać wdrażanie własnych krajowych kryptowalut. Wenezuelski Petro, rosyjski Cryptoruble i estoński Estcoin to przykłady rządów wykorzystujących blockchain do tworzenia kryptowalut. Jednak od czerwca 2018 r. Nie zaobserwowaliśmy dużego postępu w zakresie tych cyfrowych walut.

Na przykład Wenezuelczyk Petro został uznany za niekonstytucyjny przez Zgromadzenie Narodowe Wenezueli w marcu 2018 roku. Wiele rządów na całym świecie skrytykowało ten projekt. Chociaż Estcoin wydawał się nieco bardziej obiecujący, Estonia odwołała (lub przynajmniej ograniczyła) plany uruchomienia swojej krajowej kryptowaluty po krytyka Europejskiego Banku Centralnego.

Mimo że dotychczasowe wdrażanie krajowych kryptowalut wydawało się nie działać, wiele osób postrzega tworzenie tych projektów jako nieuniknione w perspektywie długoterminowej, co przyniesie większą wydajność i przejrzystość gospodarkom krajowym.

Lepsze systemy głosowania

Oszustwa wyborcze nadal stanowią poważny problem dla rządów na całym świecie. Włamania do maszyn do głosowania i celowe pomyłki w głosowaniu ze strony rządzących grup doprowadziły do ​​szerzącej się nieufności wśród wyborców. Systemy głosowania oparte na Blockchain mają potencjał, aby rozwiązać te problemy i uzyskać szerokie zastosowanie.

Ponieważ głosy w łańcuchu bloków są niezmienne i można je śledzić w czasie rzeczywistym, rządy mają potencjał, aby określić zwycięzców wyborów w bardziej efektywny sposób. Struktura publiczna Blockchain eliminuje również możliwość fałszowania wyborów. Śledź mój głos i Polys to kilka przykładów projektów blockchain pracujących na takich technologiach.

Nadal nie wiadomo, kiedy zobaczymy te systemy zaimplementowane w krajach takich jak USA. Jednak niektórzy to przewidują Prawdopodobna możliwość to rok 2019 lub 2020.

głosowanie w technologii blockchain

Blockchain usprawnia systemy głosowania.

Zarządzanie tożsamością

Zarządzanie tożsamością to kolejny przykład przestarzałego systemu, który czerpie korzyści z nowych innowacji technologicznych. Wciąż nie wiadomo, jak dokładnie utworzyć oficjalne tożsamości cyfrowe zatwierdzone przez rząd. Jednak połączenie technologii blockchain i technologii biometrycznej (tj. Rozpoznawania twarzy lub skanów siatkówki) może być częścią odpowiedzi.

Obecnie miliardy ludzi na całym świecie polegają na krajowych numerach identyfikacyjnych (tj. Numerach ubezpieczenia społecznego w USA) w celu weryfikacji tożsamości. Jednak te systemy mają szerzące się problemy z oszustwami. Ponadto fizyczne dowody tożsamości mają ograniczone zastosowanie do zdalnej weryfikacji tożsamości. Często zarządzanie tożsamością wymaga osobistej weryfikacji, co może prowadzić do długiego czasu oczekiwania w urzędach, lokalach wyborczych i wielu innych miejscach.

Estonia to jeden naród, który chce zmienić przyszłość zarządzania tożsamością. Chociaż Estonia ograniczyła plany wdrożenia technologii blockchain w celu stworzenia krajowej kryptowaluty, rząd nadal planuje wykorzystać blockchain do stworzenia ulepszonego systemu zarządzania tożsamością. Rząd planuje wykorzystać Estcoin jako część estońskiej e-rezydencji, programu, który upraszcza proces dla obcokrajowców pragnących osiedlić się w tym kraju.

W tym przykładzie zarządzanie tożsamością za pomocą blockchain ułatwia e-rezydentom podpisywanie oficjalnych dokumentów i zdalne zakładanie firm. Inne rządy na całym świecie mogłyby wykorzystać ten przykład, aby przekształcić swoje systemy zarządzania tożsamością i zmniejszyć bariery utrudniające udział wyborców, świadczenia rządowe i nie tylko.

Podatki

Podczas gdy wiele rządów zaczyna opodatkować dochody z kryptowalut, sama technologia blockchain może również zwiększyć wydajność systemów podatkowych. Czas potrzebny na przetworzenie informacji podatkowych może zostać drastycznie skrócony z tygodni lub miesięcy do kilku sekund. Jest to możliwe z kilku powodów. Jednym z przykładów są inteligentne kontrakty, które mogłyby zastąpić obecne ręcznie wykonywane umowy wewnątrzfirmowe.

Rządy mogłyby również stworzyć systemy podatkowe oparte na łańcuchu bloków, które automatycznie sprawdzają oszustwa wewnątrzwspólnotowe typu Missing Trader (MTIC), powszechnie znane jako „oszustwa karuzelowe”, we wszystkich państwach członkowskich UE. Konta MTIC dla miliardy euro utraconych dochodów podatkowych każdego roku. Tworząc cyfrową księgę wszystkich towarów i usług będących przedmiotem handlu, rządy mogą stworzyć system zweryfikowanych transakcji, łącząc wszystkie informacje w jednym, niezmiennym łańcuchu.

Blockchain ogranicza, a nawet eliminuje potrzebę ręcznej weryfikacji, umożliwiając firmom optymalizację ich operacji, zapewniając jednocześnie rządom nie tracenie potencjalnych dochodów podatkowych w tym procesie. Dla pracowników opodatkowanie oparte na blockchain oznacza również, że zeznania podatkowe są przetwarzane znacznie szybciej.

podatki związane z blockchainem

Blockchain poprawia efektywność ściągania podatków.

Blockchain w rządzie: przyszłość

We wczesnych latach blockchain wiele rządów było sceptycznych, a nawet nieco opornych na przyjęcie opinii publicznej. Niemniej jednak zaczynamy widzieć większe zainteresowanie, a także wdrażanie inicjatyw blockchain kierowanych przez rządy na całym świecie. Wygląda na to, że sentyment do blockchain zaczyna się zmieniać.

Ponieważ nadal widzimy postęp w technologii blockchain i większe zapotrzebowanie na innowacje w rządzie, wdrożenie technologii blockchain może wkrótce przejść z technologii „dobrze mieć” do takiej, która jest niezbędna. Blockchain w rządzie może nadać realne znaczenie nadmiernie używanym politycznym frazesom, takim jak „przejrzystość”, i spowodować zauważalną poprawę ogólnej wydajności.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me