Liczne załamania w łańcuchach dostaw

Zarządzanie łańcuchem dostaw może być logistycznym koszmarem. Co pokornie zaczęło się w wczesne lata 1900 sposób na lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej stał się złożony, Przemysł o wartości 10 bilionów dolarów to nie powinno w najbliższym czasie zwolnić. Pojedynczy łańcuch dostaw może teraz obejmować wiele krajów, przenosząc produkty warte miliony dolarów, a na każdym etapie na własność przejmują różne firmy. Z tego powodu łańcuchy dostaw są niemal idealnymi kandydatami do zakłócenia łańcucha bloków.

Ponieważ łańcuchy dostaw rozrosły się do ogromnych rozmiarów, jakie mają obecnie, nie brakuje im problemów. Przyjrzyjmy się niektórym z największych, z jakimi mają dziś do czynienia, i jak uzyskać detaliczny blockchain dla takich firm może złagodzić część bólu.

Niespójności informacyjne

Niespójność danych w łańcuchu dostaw może wystąpić z wielu powodów. Najczęstszą z nich są różnice w systemach prowadzenia ewidencji pomiędzy zrzeszonymi firmami.

Weźmy na przykład prosty łańcuch dostaw mleka, który obejmuje rolnika, firmę transportową i sklep detaliczny.

Na początku łańcucha rolnik zbiera mleko i zapisuje informacje o swojej produkcji na kartce papieru. Następnie ręcznie wprowadza go do arkusza kalkulacyjnego. Stamtąd przekazuje mleko wraz z arkuszem kalkulacyjnym do transportera.

Jednak przewoźnik korzysta z aplikacji innej firmy do śledzenia zapasów mleka. Niektóre systemy automatycznie przenoszą dane z arkusza kalkulacyjnego, ale często wymaga to więcej pracy ręcznej. A praca ręczna oznacza, że ​​jest miejsce na błędy.

Przy dostawie przewoźnik przekazuje informacje o mleku sprzedawcy. Ale znowu sklep ma swój własny system, własny program. Ze względu na różne systemy istnieje duże prawdopodobieństwo błędu ludzkiego za każdym razem, gdy dane zmieniają właściciela.

Blockchain jest niezmiennym źródłem prawdy o łańcuchu dostaw

Integracja blockchain z łańcuchem dostaw zapewnia jedno źródło prawdy. Zamiast próbować porównywać informacje z różnych systemów, wystarczy odnieść się do księgi blockchain. Ta zgodność zmniejsza ryzyko błędu, ludzkiego lub innego, podczas odwoływania się do punktów danych.

Niektóre projekty blockchain, takie jak VeChain i Waltonchain, umieszczają nawet fizyczne urządzenia identyfikacyjne na produktach, aby poprawić odpowiedzialność. Na każdym etapie procesu pracownicy skanują na przykład tag RFID, który jednoznacznie identyfikuje produkt, co dodatkowo ogranicza ilość ręcznego wprowadzania danych.

Identyfikatory Blockchain są również pomocne w zapewnianiu jakości. Gdyby ktoś próbował zmienić produkty, szybki skan pozwoliłby ustalić autentyczność. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla sektora dóbr luksusowych – branży dojrzałej do oszustw.

Kto jest winny?

Produkty mogą zmieniać właściciela dziesiątki razy w łańcuchu dostaw. Jeśli w tym czasie produkt zostanie zgubiony, uszkodzony lub opóźniony, znalezienie sprawcy jest intensywnym zadaniem i może prowadzić do gry polegającej na wskazywaniu palców.

Dzieje się tak z kilku powodów. Złożoność systemu, błędy w prowadzeniu dokumentacji (przypadkowe lub nie) oraz poufne dane powodują trudności w ustaleniu, gdzie leży usterka.

Blockchain rozwiązuje spory dotyczące łańcucha dostaw

Najważniejszą rzeczą, jaką technologia blockchain wnosi do łańcuchów dostaw, jest przejrzystość. Wszyscy interesariusze znają status produktów i mogą łatwo zobaczyć, gdzie mógł wystąpić błąd.

Ponadto członkowie mogą konfigurować inteligentne kontrakty, aby proste spory, takie jak opóźnienia w dostawach, były rozwiązywane i opłacane automatycznie. Sama ilość czasu zaoszczędzona na rozwiązywaniu sporów prowadzi do znacznego obniżenia kosztów.

Opóźnione śledzenie problemów

Jako uczestnik łańcucha dostaw chcesz stale ulepszać swój proces i szybko rozwiązywać wszelkie pojawiające się problemy. Niestety izolacja różnych części łańcucha dostaw może sprawić, że będzie to problematyczne. Wróćmy do naszego przykładu mleka.

Jesteś właścicielem sklepu. Pewnego dnia stwierdzasz, że 20% twojego mleka psuje się prawie natychmiast. Po wyciągnięciu go z półek zaczynasz śledzić źródło mleka. Cóż, to trudne.

W tym tygodniu otrzymałeś pięć przesyłek od trzech dystrybutorów, którzy pozyskiwali mleko z dwudziestu różnych gospodarstw. Nawet jeśli dowiesz się, z której farmy pochodzi mleko, rolnik może nie być winny. Błąd mógł wystąpić podczas transportu.

Zaostrzenie problemów związanych z łańcuchem dostaw za pomocą Blockchain

Na poziomie podstawowym możesz użyć technologii blockchain, aby śledzić, na jakim etapie cyklu życia produktu znajduje się produkt. Po prostu skanujesz chip RFID lub kod QR na każdym kroku, a status produktu dołącza się do łańcucha bloków. Wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw mają dostęp do danych i mogą z całą pewnością wiedzieć, gdzie występują opóźnienia.

Znajomość lokalizacji nie wystarczy jednak do śledzenia większości problemów z jakością. Dalsze wiązanie łańcucha bloków z urządzeniami IoT to miejsce, w którym zapewnienie jakości staje się naprawdę interesujące.

Łańcuch dostaw Blockchain IBM

Korzyści ze stosowania blockchain w łańcuchach dostaw. Źródło: IBM

Ponownie wracamy do naszej kwestii mleka – tym razem z blockchainem i IoT. Całe mleko, które otrzymujesz, ma kod QR, który możesz zeskanować, aby zobaczyć jego cykl życia, aż do farmy, skąd pochodzi. Ponadto każda ciężarówka dostawcza zawiera czujniki temperatury, które powiadamiają łańcuch blokowy, jeśli temperatura kiedykolwiek wzrośnie na tyle, by zepsuć mleko..

Po otrzymaniu przesyłki skanujesz mleko. Od razu widać, że mleko z ciężarówki nr 3 wkrótce się zepsuje, ponieważ temperatura ciężarówki przekroczyła próg. Nie musisz tracić czasu i zasobów na identyfikację problemu – wystarczy skan.

Wypłacone płatności

Bieżące cykle płatności dla firm logistycznych trwają od 60 do 90 dni. Podobnie jak w przypadku większości problemów z płatnościami, wydłużona długość wynika z niepotrzebnej papierkowej roboty i polegania na pośrednikach, którzy ułatwiają transakcje. Te nieefektywności często powodują poważne problemy z przepływami pieniężnymi, które mogą zrujnować firmy.

Firmy spedycyjne również ryzykują, że płatności zostaną opóźnione lub w ogóle nie dotrą. Aby zabezpieczyć się przed tym ryzykiem, wielu z nich podniesie stawki, co negatywnie wpływa na cały łańcuch.

Inteligentne kontrakty Automatyzacja płatności

Inteligentne kontrakty w łańcuchu dostaw mogą być tak proste, jak płacenie dostawcy w momencie otrzymania produktu. Już teraz jest to poprawa w stosunku do wspomnianych wcześniej czasów procesu od 60 do 90 dni.

Jednak inteligentne kontrakty przynoszą znacznie większą wartość. Mogą ustalać warunki dla każdej relacji w łańcuchu dostaw i wykonywać te warunki bez konieczności angażowania pośrednika. Zamówienie dotarło uszkodzone? Wyślij zwrot pieniędzy. Produkt późno opuścił dostawcę? Zwróć $ X za każdą minutę w zaplanowanym czasie. Inteligentne kontrakty są w stanie obsłużyć większość złożonej logiki płatności, którą obecnie kontrolują pośrednicy.

Co dalej z łańcuchami dostaw Blockchain?

Integracja technologii blockchain w łańcuchach dostaw to dopiero początek. Tak, tworzy większą wydajność i eliminuje potrzebę zaufania. Ale w połączeniu z uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją istnieje potencjał na znacznie więcej.

Korzystając z rozproszonej mocy obliczeniowej, możemy teraz rozwiązywać problemy logistyczne, które wcześniej były nierozwiązywalne. Nie jest też niemożliwe uwierzyć, że będziemy mieć łańcuchy dostaw, które ostatecznie będą działać bez interwencji człowieka. Mogliśmy zobaczyć zautomatyzowane magazyny wykorzystujące urządzenia IoT do komunikacji z samojezdnymi pojazdami, a wszystko to po inteligentnych kontraktach w łańcuchu bloków.

Te elementy już istnieją niezależnie, więc to tylko kwestia czasu, zanim się połączą. Jeśli chodzi o łańcuchy dostaw blockchain, przyszłość może być bliższa niż się wydaje.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me