Technologia spotyka kreatywność

Niektórzy mówią, że technologia to sztuka. W związku z niedawnym boomem na rynku sztuki blockchain wydaje się to być bardziej faktem niż fikcją. Od cyfrowych kociąt i kart kolekcjonerskich memów, których ceny przekraczają 100000 USD, po dzieła sztuki oparte na sztucznej inteligencji (AI), technologia blockchain oficjalnie wkroczyła do świata sztuki.

Jednak sztuka Blockchain polega na czymś więcej niż tylko uderzaniu w dzieło sztuki online. Jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o tym wschodzącym rynku oraz o tym, jak zmienia on sztukę na lepsze.

Ludzie tworzą sztukę Blockchain

Istnieje kilka różnych metod, których używają artyści, aby włączyć blockchain do swoich prac. Niektórzy artyści tworzą dzieła, w których tematem jest blockchain, podczas gdy inni faktycznie używają technologii w swoich dziełach.

Artykuły kolekcjonerskie

Obecnie najpopularniejsza forma sztuki blockchain, m.in. CryptoKitties i Rzadkie karty kolekcjonerskie Pepe zyskały kultowych zwolenników. Te cyfrowe dzieła sztuki są bezpośrednio tworzone, przechowywane i sprzedawane na platformach blockchain, takich jak Ethereum i Counterparty.

Podobnie jak Beanie Babies, to rzadkość każdego przedmiotu kolekcjonerskiego decyduje o jego wartości i cenie. Możesz z łatwością odebrać kolekcjonerską grafikę blockchain za jedyne 5 USD, ale niektóre elementy mają metki z ceną ponad 100000 USD.

Art

grafika skarabeusza

Aktualna grafika eksperymentu ze skarabeuszem

Oprócz przedmiotów kolekcjonerskich artyści szukają innych sposobów wykorzystania technologii blockchain w swoich pracach. Jednym z przykładów jest Eksperyment ze skarabeuszem. Eksperyment ze skarabeuszem łączy sztuczną inteligencję (AI) ze stokenizowanymi członkostwami, aby stworzyć jedno dzieło sztuki z połączonych 1000 zgłoszeń członków społeczności. Gdy prześlesz swoją grafikę, otrzymasz zbywalny token Skarabeusza, który daje Ci prawa głosu na to, jakie dzieło zawiera projekt.

Plantoid jest samoreplikującą się „formą życia” napędzaną również przez sztuczną inteligencję i blockchain, w szczególności Bitcoin i Ethereum. To robotyczna roślina ze strukturą DNA w sieci Ethereum, która oddziałuje z ludźmi, którzy ją przekazują. Po otrzymaniu wystarczającej liczby darowizn w bitcoinach Plantoid wchodzi w „fazę reprodukcji”, w której wysyła wezwanie artystów i projektantów do stworzenia kolejnego Plantoida. Osoba, która otrzyma ofertę, musi stworzyć kolejny Plantoid zgodnie z tymi samymi zasadami DNA, co Plantoid przed nim. W zamian twórca otrzymuje darowizny w bitcoinach z pierwotnej rośliny za pośrednictwem inteligentnej umowy.

Art. Oparty na Blockchain

Chociaż nie jest zbudowany przy użyciu łańcucha blokowego, istnieje wiele dzieł sztuki, które wykorzystują tę technologię jako inspirację. Niedawno w Kranj w Słowenii wzniesiono pierwszy w historii publicznie przekazany pomnik Bitcoin. Mieszkańcy miasta zgłaszali pomysły na pomnik za pośrednictwem Facebooka, a urzędnicy wybrali Bitcoin ze względu na powiązania regionu z branżą.

Blockchain wpłynął również na grafitti Bitcoin, interpretacje Satoshi Nakamoto, a nawet Ostatnią (Bitcoin) Wieczerzę.

ostatnia kolacja Bitcoin

Możesz śledzić i weryfikować grafikę w Blockchain

Być może ważniejsze niż tworzenie sztuki jest możliwość sprawdzenia, czy kupowana sztuka jest autentyczna. Instytut Ekspertów Sztuk Pięknych (FAEI) w Genewie stwierdził w 2014 r., Że ponad 50% badanych przez nich dzieł sztuki jest sfałszowanych lub błędnie przypisanych niewłaściwym artystom. Ponieważ dzieła na rynku sztuk pięknych są sprzedawane za dziesiątki lub nawet setki tysięcy dolarów, ważne jest, aby kupować to, co myślisz, że kupujesz.

Podobnie jak w przypadku stosowania blockchain w rolnictwie i łańcuchu dostaw, możesz wykorzystać siłę niezmienności opinii publicznej, aby zachować integralność sztuki. W tym celu niektóre projekty mają na celu tokenizację pochodzenia sztuki. Pochodzenie sztuki Blockchain to metoda udowodnienia własności oryginalnych dzieł za pośrednictwem łańcucha bloków. Działa to tak:

  1. Artysta tworzy nowy utwór i poświadcza go tokenem na łańcuchu blokowym.
  2. Kupując dzieło od artysty, przekazuje on tobie powiązany token.
  3. Sprzedając przedmiot, przekazujesz token kupującemu.
  4. I tak dalej i tak dalej.

Transakcje tokenowe są przechowywane publicznie, więc jako kupujący możesz łatwo prześledzić całą historię własności z powrotem do artysty. Jeśli token nie pochodzi z portfela artysty, grafika jest fałszywa.

Możesz używać tego procesu zarówno w przypadku fizycznych dzieł sztuki, jak i dzieł cyfrowych. Ponieważ dzieła cyfrowe są łatwo odtwarzalne, kojarzenie ich z tokenami pozwala zachować ich rzadkość, co z kolei zachowuje ich wartość.

Blockchain w sztuce eliminuje pośredników… Jeszcze raz

Podobnie jak w przypadku większości branż, rynek sztuki blockchain najlepiej czyni pośredników przestarzałymi. Zdecentralizowane galerie sztuki pojawiają się po lewej i prawej stronie, dając artystom większość (jeśli nie całość) dochodów ze sprzedaży.

Karty osobliwości to GIF-y i obrazy powiązane z Ethereum, w których artyści otrzymują 100% swojej sprzedaży. Ponieważ karty znajdują się w łańcuchu bloków, jako artysta możesz wybrać, ile dokładnie chcesz sprzedać. Nie musisz martwić się o kopiowanie, fałszowanie czy ogromne opłaty. Otwiera to zupełnie nowy świat monetyzacji dla artystów cyfrowych.

Nawet w przypadku fizycznych dzieł sztuki galerie używają blockchain. Mecenas to zdecentralizowana platforma, która demokratyzuje dzieła sztuki. Jeśli chcesz zaangażować się w inwestowanie w sztukę, ale nie masz środków na zakup wartego wiele tysięcy dolarów dzieła, ta platforma jest dla Ciebie. Na Mecenasie możesz zainwestować w część dzieła sztuki za pomocą tokenów ART platformy. Dodatkowo, aby sfinansować nowe dzieła, galerie mogą wystawiać swoje dzieła użytkownikom Mecenasa za ułamek ceny tego, co kosztowałby ich licytator lub pożyczka.

Weź udział w rynku sztuki Blockchain

Niezależnie od tego, czy jesteś kolekcjonerem, twórcą, czy zwykłym obserwatorem, rewolucja blockchain w sztuce prawdopodobnie w jakiś sposób na Ciebie wpływa. Nawet w tej młodej branży wciąż istnieje wiele sposobów na zaangażowanie się i rozciągnięcie kreatywnych mięśni.

Nie pozwól, by powstrzymał cię brak zdolności artystycznych. Projekty takie jak Slothicorn, który zapewnia uniwersalny dochód podstawowy dla całej sztuki kryptograficznej (w tym „Gówniane GIFy”), zapewnią Ci wsparcie, którego potrzebujesz na początku.

Kto wie? Możesz po prostu zostać pierwszym milionerem tworzącym memy.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me