Wyobraź sobie dzień, w którym Twój samochód jedzie, parkuje i tankuje całkowicie autonomicznie. Choć może to brzmieć jak science fiction, technologia jest już w toku. Jeśli najwięksi światowi producenci samochodów postąpią po swojemu, blockchain będzie sterować znacznie więcej niż tylko rynkami w najbliższej przyszłości.

W tym roku w sektorze motoryzacyjnym nastąpiła cicha rewolucja, ponieważ wielu producentów uruchomiło inicjatywy oparte na łańcuchu bloków. Koncepcje te obejmowały zarówno aktualizacje systemów logistycznych, jak i połączone ze sobą autonomiczne pojazdy. Oto czołowe firmy tworzące nową erę motoryzacji opartej na blockchain.

Inicjatywa Mobility Open Blockchain (MOBI)

W maju 2018 roku czołowi światowi producenci samochodów połączyli siły, aby stworzyć największą grupę motoryzacyjną typu blockchain, jaka kiedykolwiek powstała, MOBI. MOBI jest kulminacją wysiłków wielu producentów, aby zmaksymalizować swoje inwestycje w technologię blockchain.

Do założycieli MOBI należą samochody ciężarowe Ford, BMW, GM, Bosch, ZF i Renault. Do grupy należą również firmy blockchain Consensys, Hyperledger, i komputerowy gigant IBM.

Celem MOBI jest stworzenie znormalizowanej sieci blockchain, z której mogą korzystać wszystkie strony. Taka standaryzacja pozwoli producentom samochodów zaoszczędzić dużo czasu na badaniach i rozwoju. Dodatkowo pozwala rynkowi rozwijać się i wprowadzać innowacje w szybszym tempie.

Chris Ballinger przez Blockchain East

CEO MOBI Chris Ballinger przez Blockchain East

MOBI jest również zainteresowana różnymi sposobami zarabiania na danych, które tworzysz podczas prowadzenia pojazdu. Te dane mogą pomóc reklamodawcom w tworzeniu skuteczniejszych strategii marketingowych. Jest to niezwykle cenne, a gromadzenie go jest priorytetem wielu dzisiejszych dużych firm technologicznych.

Google, Amazon i Apple wypuściły w tym roku produkty motoryzacyjne, pokazując, jak poszukiwany jest rynek danych samochodowych. Produkty te obejmują Android Auto, Echo Auto i Apple CarPlay. Jak zapewne już wiesz, firmy te wykorzystują dane gromadzone przez ich produkty na wiele różnych sposobów. Technologia Blockchain może pomóc kierowcom zachować prawa własności do tych danych i uwolnić konsumentów od dzisiejszych systemów biznesowych skalujących dane.

Prezes, założyciel i dyrektor generalny MOBI, Chris Ballinger, Niedawno omówiono znaczenie standardu blockchain w przemyśle motoryzacyjnym. Krótko wspomniał o tym, jak samochody przyszłości muszą być w stanie komunikować się, identyfikować się i dokonywać płatności za pomocą standardowego zestawu protokołów..

Bród

Ford stara się złagodzić zatorów drogowych w przyszłości dzięki swojemu najnowszemu patentowi na blockchain. Według patentu złożonego w 2016 roku inżynierowie Forda rozwinięty system kontroli ruchu „współpraca pojazd-pojazd”. System monitoruje kierowców i inne pojazdy na drogach poprzez wymianę danych za pośrednictwem technologii blockchain.

Platforma korzysta ze współpracującego systemu łączenia i przejazdu (CMMP) do monitorowania ruchu drogowego. Tokeny CMMP umożliwiają pojazdom komunikację w czasie rzeczywistym. Blockchain przechowuje wszystkie dane gromadzone przez pojazdy. Co ciekawe, system umożliwia konsumentom (zwykłym kierowcom) dostęp do szybkich pasów, podczas gdy samochody handlowe pozostają w wolniejszym ruchu.

W konsekwencji koncepcja pozwala użytkownikom na zakup dodatkowej prędkości w ich podróżach. Użytkownicy po prostu stosują więcej tokenów CMMP, aby uzyskać możliwość przepuszczania wielu pojazdów handlowych. Płacenie kilku dodatkowych tokenów CMMP w celu pominięcia ruchu nie brzmi źle dla większości ludzi.

Mercedes

28 czerwca 2017 roku Daimler, firma macierzysta Mercedesa, oficjalnie w znaczący sposób wkroczyła w przestrzeń blockchain. Przedsiębiorstwo ujawnił uruchomienie programu pilotażowego blockchain o wartości 110 milionów dolarów. Mercedes stara się uprościć finansowe aspekty swoich systemów biznesowych poprzez wykorzystanie technologii blockchain.

Przemawiając publicznie, Kurt Schäfer, Wiceprezes Daimler Treasury omówił, w jaki sposób integracja technologii blockchain znacznie poprawia relacje z klientami, sprzedaż, marketing, zarządzanie łańcuchem dostaw i usługi finansowe. Cyfryzacja umów finansowych w formie papierowej jest kluczowym celem projektu.

Porsche

W lutym 2018 roku Porsche ujawnił partnerstwo z firmą opartą na blockchain XAIN. W ramach partnerstwa przetestowano wiele zastosowań tej technologii, w tym otwieranie drzwi za pomocą aplikacji dapp i szyfrowanie dzienników danych pojazdu. Dane zebrane w ramach projektu wykazały, że drzwi samochodu otwierają się sześć razy szybciej, gdy korzysta się z systemu opartego na blockchain.

W przyszłości kierowcy mogliby tymczasowo zezwolić na dostęp do swoich pojazdów, gdy ich nie ma. Wyobraź sobie, że firmy kurierskie zostawiają Twoją paczkę w bagażniku, gdy nie ma Cię w domu. Oliver Döring, strateg finansowy Porsche, mówi, że technologia blockchain zapewnia klientom większy „spokój ducha”. Firma zbadała również integrację technologii blockchain z procesem audytu.

BMW

Kierownictwo firmy BMW skorzystało z technologii blockchain, aby lepiej monitorować przebieg floty leasingowanych pojazdów. Przedsiębiorstwo partner z uruchomieniem blockchain DOVU za pośrednictwem laboratorium innowacji BMW. Twórcy tego projektu chcą, aby kierowcy otrzymywali zapłatę za swoje dane.

Koncepcja jest prosta. BMW wstępnie programuje nagrody w postaci żetonów w swoich inteligentnych kontraktach blockchain. Kierowcy zdobywają tokeny za udział w systemie DOVU i wykonanie wymaganych zadań. Gdy zdobędą określoną liczbę żetonów, mogą wymienić swoje żetony na usługi motoryzacyjne, takie jak naprawy, ulepszenia, a nawet nowy zestaw opon.

Tesla

Dostawca samochodów elektrycznych Tesla i popularna kryptowaluta EOS ujawniły strategiczne partnerstwo w kwietniu tego roku. Celem projektu jest zbadanie integracji Internetu rzeczy (IoT) z już udanym programem pojazdów autonomicznych Tesli.

Wnętrze Tesli Model S za pośrednictwem Autocar

Wnętrze Tesli Model S za pośrednictwem Autocar

Jeśli projekt się powiedzie, Twoja Tesla może stać się znacznie bardziej pomocna w nadchodzących latach. Wyobraź sobie, że Twój samochód jedzie do sklepu, aby zabrać Ci kolejny galon mleka, ponieważ inteligentna lodówka poinformowała pojazd, że kończy Ci się. Brzmi jak science fiction, ale dzięki IoT to wszystko i więcej jest możliwe.

Tesloop CEO i współzałożyciel Rahul Sonnad wyjaśnił, że samochody Tesli do wspólnego użytku weźmie udział w projekcie na początku. Ta strategia jest stopniowa, ponieważ jest to bardzo mały procent Tesli na drodze. Wyjaśnił, że IoT nadal ma ograniczenia przetwarzania danych, które należy przezwyciężyć, zanim projekt ruszy pełną parą.

Na razie pojazdy po prostu dodają dane do łańcucha bloków EOS. Dane te obejmują lokalizację, prędkość, osiągi pojazdu i inne istotne informacje. Tesla ma nadzieję, że wykorzysta te informacje i poprawi wydajność swoich obecnych systemów autonomicznej jazdy.

Sieć DAV

Z siedzibą w Szwajcarii Fundacja DAV stara się stworzyć kręgosłup rewolucji blockchain w branży motoryzacyjnej. Firma uważa, że ​​zdecentralizowana sieć nawigacji jest dokładnie tym, czego potrzebuje świat motoryzacyjny. DAV opracował zdecentralizowaną aplikację nawigacyjną, która wykorzystuje natywną kryptowalutę platformy, DAV Token.

Tokeny DAV rejestrują całą aktywność pojazdów i dane w łańcuchu bloków. Te informacje pozwalają pojazdom robić całkiem fajne rzeczy. Oprócz samodzielnej jazdy samochody z napędem DAV mogą rezerwować miejsca parkingowe w planowanym miejscu docelowym, śledzić zamknięte drogi, zmieniać trasę i automatycznie tankować. Mówi publicznie, dyrektor techniczny firmy i współzałożyciel, Tal Ater, nazwał decentralizację „kluczem do przyszłości transportu”.

DAV zapewnia start-upom możliwość opracowywania nowych technologii z wykorzystaniem sieci platformy. Jest to ważna cecha, ponieważ mega dostawcy, tacy jak Uber, starają się zmonopolizować przestrzeń autonomicznych pojazdów.

Blockchain Automotive: A Match Made in Heaven

Technologia Blockchain zmieni przemysł motoryzacyjny w sposób, który wydawał się niemożliwy zaledwie dziesięć lat wcześniej. Samochody przyszłości nie będą zasilane gazem, będą działać na danych, a blockchain będzie drogami, którymi podróżują. Szybko zbliża się dzień, w którym klasyczny serial telewizyjny Knight Rider będzie uważany za nic innego jak serial o zwykłym samochodzie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me