„Blockchain, ale nie bitcoin”. Zdanie, które wydaje się być ostatnio używane. Błyskawiczny wzrost bitcoina spowodował, że Wall Street i wielki biznes usiadły i zwróciły uwagę na słabszą klasę aktywów. Wysoko latający bankierzy, tacy jak Jamie Dimon (JP Morgan Chase) i Lloyd Blankfein (Goldman Sachs), wydają się zmieniać zdanie na temat bitcoin, blockchain i kryptowalut prawie co drugi dzień. Wspinanie się na platformę blockchain może nie być pożądane, ale z pewnością nie można go już ignorować.

W świecie biznesu percepcja jest wszystkim. W związku z tym firmy spieszą się, aby zintegrować „blockchain” ze swoim modelem biznesowym, nawet jeśli nie jest to konieczne. Akcje niektórych firm gwałtownie wzrosną na samo wspomnienie tego słowa. Ale czy prywatne łańcuchy bloków naprawdę mogą stać się ulubieńcami kryptowalut? Rozgrywka jest w toku, a gracze są ustawieni. Przygotujmy się na walkę!

W czerwonym rogu czerwona flaga

W maju tego roku (2018) były prezydent Goldman Sachs i były doradca prezydenta USA Donalda Trumpa, Gary Cohn wyjaśnił w wywiadzie dla CNBC:

„Nie jestem wielkim zwolennikiem bitcoina. Wierzę w technologię blockchain. Myślę, że w pewnym momencie będziemy mieć globalną kryptowalutę, w której świat ją zrozumie i nie będzie ona opierać się na kosztach wydobycia, kosztach energii elektrycznej i tym podobnych. Będzie to łatwiejsza do zrozumienia kryptowaluta. ”

Obóz czerwony twierdzi, że korzyści płynące z technologii rozproszonej księgi (DLT) mogą być wykorzystywane w bardziej kontrolowany sposób. Kilka znanych firm koncentruje swoje wysiłki na tworzeniu rozwiązań blockchain dla przedsiębiorstw.

W czerwonym rogu przedstawiamy Hedera Hashgraph i IBM Hyperledger Fabric:

Hedera Hashgraph

Dzięki ich skoncentrowanym działaniom marketingowym, Hashgraph cieszy się dużym zainteresowaniem mediów. Dr Leemon Baird wymyślił ramy Hashgraph w 2016 i opatentował to dla Swirlds, firmy, którą założył wraz z Mance Harmon. Swirlds tworzy oprogramowanie dla prywatnych aplikacji rozproszonych.

Hedera to ich najnowszy projekt. Podczas gdy Swirlds koncentruje się na sektorze prywatnym, Hedera szuka lukratywnych możliwości, jakie oferują publiczne blockchainy.

Zarządzanie

Platforma jest zbudowana na podstawie zamkniętego modelu zarządzania, co oznacza, że ​​do 39 organizacji z różnych branż i lokalizacji na całym świecie będzie zarządzać decyzjami dotyczącymi sposobu tworzenia kodu oraz zarządzania i dystrybucji natywnej kryptowaluty platformy w całym systemie. Rodzaj decentralizacji tylko dla organizacji, jeśli wolisz.

„Rada Hedera Hashgraph zapewni zarządzanie otwartą, szybką i sprawiedliwą zdecentralizowaną księgą publiczną opartą na algorytmie konsensusu hashgraph”.

Hashgraph w rzeczywistości nie używa typowej implementacji łańcucha blokowego, ale w rzeczywistości używa czegoś podobnego do ukierunkowanego grafu acyklicznego (DAG), który jest stosowany zarówno w IOTA, jak i Nano. Używa tego, co jest znane jako protokół plotek.

Przy Crypto Watercooler

W systemach plotkarskich węzły w sieci komunikują się ze sobą losowo. Ponieważ „plotkują”, każdy węzeł poda innemu węzłowi wszystkie informacje, które ma obecnie w sieci, na przykład historię transakcji. Po otrzymaniu tych informacji ten węzeł z kolei będzie plotkował do innych węzłów itd. I tak dalej. W rezultacie wszystkie węzły osiągną konsensus, gdy poprawne informacje będą rozprzestrzeniać się w sieci.

Blockchain, ale nie bitcoin. Siła protokołu plotek w Hashgraph

Siła protokołu plotek w Hashgraph

Hedera będzie zbierać fundusze na swój publiczny token blockchain do 16 sierpnia 2018 r. Niestety, dotyczy to tylko akredytowanych inwestorów. Ich sprzedaż tokenów odbywa się zgodnie z procesem SAFT (Simple Agreement for Future Tokens), który jest zgodny z przepisami SEC.

Tkanina Hyperledger

Hyperledger to współpraca typu open source w zakresie technologii blockchain prowadzona przez kilka czołowych firm z branży finansowej, bankowej, łańcucha dostaw, produkcji i tak dalej. Fabric powstał w wyniku jednego z pierwszych hackathonów w ramach tej inicjatywy, a większość kodu pochodzi od IBM, który promuje swój projekt jako „budowanie łańcucha bloków open source dla biznesu”.

Podejście IBM Hyperledger przyjęło nieco inny pogląd, tworząc komponenty łańcucha blokowego typu plug-n-play. Potrzebujesz konkretnej metody konsensusu? Po prostu podłącz. Czy Twoja firma ma już wdrożony system zarządzania tożsamością? Po prostu podłącz. Cóż, taka jest teoria.

Blockchain, ale nie bitcoin. Blockchain Hyperledger w akcji

Blockchain Hyperledger w akcji

Niektóre dodatkowe kluczowe koncepcje dotyczące tkaniny obejmują:

 • Prywatne transakcje
 • Poufne umowy / kod łańcucha
 • Dane na zasadzie niezbędnej wiedzy
 • Konsensus modułowy
 • Skalowalność
 • Audyt i tożsamość

Być może najważniejszą różnicą jest jednak to, że Fabric nie zawiera natywnej kryptowaluty w ramach swojego rozwoju i nie wymaga jej do działania. Hyperledger Fabric jest mocno osadzony w obozie „blockchain, ale nie bitcoin”!

W niebieskim rogu Niebieska flaga

Są mistrzami rewolucji kryptowalutowej i obrońcami decentralizacji. Niebieski obóz wierzy, że sieci peer-to-peer to przyszłość. Blockchainy, które pozwalają każdemu na dokonywanie między sobą transakcji bez potrzeby korzystania z osób trzecich.

W niebieskim rogu przedstawiamy Bitcoin i Ethereum:

Bitcoin

Bitcoin narodził się w wyniku kryzysu finansowego 2008/9. Satoshi Nakamoto miał dość podejrzanych praktyk bankowych. W całej historii rządy i władze centralne niszczyły gospodarki poprzez niespłacalne długi i nieograniczony druk pieniędzy. Co gorsza, zwrócili się wtedy do obywateli, żeby dopasowali się do rachunku. On / Ona / Oni widzieli sposób, aby w końcu to wszystko zmienić – Bitcoin:

1. To kwestia zaufania

Konwencjonalne systemy pieniężne wymagają od nas pełnego zaufania strony trzeciej:

 • Czy możemy ufać bankom centralnym, że będą odpowiedzialnie zarządzać podażą pieniądza w naszych krajach??
 • Czy ufamy bankom, że dają nam dostęp do naszego ciężko zarobionego bogactwa??
 • Czy rządy pozwolą nam dokonywać transakcji z kimkolwiek nam się podoba?

Niestety systemy cieszące się dużym zaufaniem nie działają w najlepszym interesie społeczeństwa. Na przykład w latach następujących po europejskim kryzysie finansowym 2010/1 rok grecki rząd wprowadził (kilkakrotnie) kontrolę kapitału, odcinając duże ilości gotówki od swoich obywateli. Wyobraź sobie, że pracujesz przez całe życie na budowaniu bogactwa, aby usłyszeć, że możesz wycofać plik maksymalnie 60 € (69 $) dziennie.

Bitcoin zmienia to wszystko. Działa trochę jak gotówka w portfelu, jesteś jej właścicielem i możesz z nią robić, co chcesz. Ponieważ globalny łańcuch bloków bitcoin weryfikuje Twoje transakcje, nie potrzebujesz pozwolenia na dostęp do niego lub jego transfer.

2. Solidna decentralizacja

Prawdziwa siła księgi bitcoin polega na jej zdecentralizowanym charakterze. Uprawnienia są przekazywane każdemu, kto chce podjąć wyzwanie walidacji transakcji. Żaden pojedynczy organ nie może cofnąć transakcji i / lub zmienić zasad, jeśli ma na to ochotę. Bitcoin to pierwsza waluta, która umożliwia wymianę wartości ponad granicami bez martwienia się o starszego brata!

Oto ciekawy widok na żywo węzłów bitcoin na całym świecie.

Blockchain, ale nie bitcoin. Podgląd na żywo globalnych węzłów bitcoin

Podgląd na żywo globalnych węzłów bitcoin

3. Jeden węzeł nie może nimi wszystkimi rządzić

A teraz dochodzimy do sedna tego, co sprawia, że ​​kryptowaluta… cóż, kryptowaluta. Walidacja transakcji w sieci kryptograficznej wymaga pracy, a pracownicy (węzły) będą słusznie chcieli, aby za to płacono. Z założenia sieć bitcoin nagradza tych, którzy świadczą tę usługę. Jest to scenariusz korzystny dla wszystkich, ponieważ gracze rywalizują o zabezpieczenie sieci, żaden organ nie może rozwinąć się, by rządzić siecią.

Ponieważ bitcoin jest pierwszym pionierem technologii blockchain, warto pamiętać o tych dodatkowych cechach:

 • Niewystarczająca podaż – zachowaj swoją wartość
 • Open-source – każdy może audytować, pobierać i tworzyć alternatywy
 • Odporny na cenzurę – transakcje bez pozwolenia
 • Niezmienne – transakcji nie można cofnąć
 • Pseudonim – nie jest wymagana identyfikacja

Aby uzyskać bardziej szczegółowe omówienie bitcoinów, zapoznaj się z naszym szczegółowym przewodnikiem.

Ethereum

Ethereum dodaje ten dodatkowy wymiar elastyczności do przestrzeni kryptowalut poprzez inteligentne rozwiązania kontraktowe. Jego zdecentralizowana platforma aplikacji jest powodem, dla którego obserwujemy obecnie ogromny boom Initial Coin Offering.

Jest to również wysoce zdecentralizowana sieć z dużą liczbą węzłów zabezpieczających sieć. W rzeczywistości, według Ethernodes, blockchain Ethereum ma około 3x więcej węzłów niż bitcoin.

Aby uzyskać bardziej szczegółową dyskusję na temat Ethereum, zapoznaj się z naszym szczegółowym przewodnikiem.

Blockchain, ale nie Bitcoin: ostateczny wynik?

Podczas gdy firmy takie jak Hedera i IBM realizują swoje ambicje związane z blockchainem, jedno główne pytanie pozostaje bez odpowiedzi. Czym faktycznie różnią się prywatne łańcuchy bloków od istniejących systemów?

Twoja standardowa baza danych istnieje od lat 70. XX wieku, a łańcuchy bloków to nic innego jak zdecentralizowane bazy danych. Innowacja polega na decentralizacja sieci, w dystrybucji mocy do wiele odtwarzacze sieciowe. Nie tylko dla tych na szczycie piramidy. W związku z tym, ktoś powinien móc sprawdzać transakcje w sieci.

Ekspert od bitcoinów, Andreas Antonopolous, dość wyraźnie przedstawia ten obraz:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=r2f0HlaRdgo]

Wydawałoby się wtedy, że większość firm w rzeczywistości nie potrzebuje łańcuchów bloków, ponieważ prawdziwe łańcuchy bloków są sprzeczne z celami tradycyjnej organizacji.

Hedera twierdzi, że buduje publiczny blockchain, ale technologia Hashgraph nie jest open-source i jest własnością korporacji. W rezultacie kod nie jest dostępny do publicznego wglądu i po raz kolejny musimy polegać na zaufaniu zespołowi i jego obietnicom. Z drugiej strony Hyperledger Fabric twierdzi, że nie potrzebuje nawet kryptowaluty. To nasuwa pytanie, w jaki sposób ich blockchain może być faktycznie niezależnie audytowany.

Nie można oddzielić łańcucha bloków od jego waluty bazowej. Token jest niezbędny do decentralizacji i napędzania wartości sieci. Oddzielenie technologii od podstawowej kryptowaluty jest podobne do kopiowania i wklejania systemu, który mamy od prawie 50 lat.

Gra jest młoda i być może jest jeszcze czas, by korporacyjne blockchainy się sprawdzały. Ale przynajmniej na razie, „Blockchain, ale nie bitcoin” wydaje się być po prostu chwytem marketingowym.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me