Blockchain zwykle kojarzy się z kryptowalutą, ale to znacznie więcej. Warto pamiętać, że u podstaw blockchain jest protokołem technologicznym, który może obsługiwać wszystkie typy danych i umów. Oznacza to, że blockchain ma przypadki użycia w wielu istniejących branżach, w których śledzenie informacji i wykonywanie umów jest konieczne. Ma nawet zastosowania w najstarszej branży świata: produkcji żywności. Nadchodzi przejście na rolnictwo oparte na technologii blockchain.

Jeśli kiedykolwiek byłeś na farmie, wiesz, że są to skomplikowane ekosystemy z wieloma ruchomymi częściami, starannym harmonogramem i sezonowymi strukturami finansowania. Jednak po tym, jak żywność opuszcza gospodarstwo, staje się częścią szeroko zakrojonego łańcucha dostaw z wieloma stronami. Kupcy, sprzedawcy, dystrybutorzy i sieci spożywcze – wszyscy chcą wiedzieć, gdzie znajduje się żywność podczas podróży. Prawdopodobnie chcesz również wiedzieć, gdzie było twoje jedzenie, zanim podasz je na stole.

Trend w kierunku rolnictwa opartego na technologii blockchain obiecuje, że każdy etap uprawy i dystrybucji żywności będzie prostszy. Zapewni wszystkim zaangażowanym stronom jedno źródło informacji o rolniczym łańcuchu dostaw. W tym artykule omówimy cztery kluczowe sposoby, w jakie blockchain zmienia rolnictwo.

Śledzenie zamówień

Ogromnym wyzwaniem dla branży rolniczej jest śledzenie i opłacanie dostaw produktów. Zwykle przybiera to postać dużej międzynarodowej korporacji składającej lub przyjmującej zamówienie na tysiące ton danego produktu. Ceny, które wpływają na rachunki za zakup i sprzedaż dostaw, obejmują również inne podobne miscellania promocja dla obecnych użytkowników 2020 i inne niewidoczne zarzuty. W większości przypadków proces ten opiera się na lokalnej stronie trzeciej, która koordynuje dostawę towarów. Sprzedawca miałby agenta, który upewnia się, że towary są dostarczane, a kupujący miałby agenta, który sprawdziłby dostawę i zalecił płatność.

Korzystając z blockchain, ten system regionalnych agentów sprzedaży można uprościć do jednej rozproszonej księgi. Kupujący towary mogą kontaktować się bezpośrednio z dostawcą i natychmiast przekazywać środki. Przyspiesza to proces, który kiedyś był papierowy, a rozliczenie płatności mogło zająć tygodnie. Ponadto firmy oszczędzają na opłatach agentów, a rolnik, który uprawiał plony, może otrzymać większą część wpływów ze sprzedaży.

rynek produkcji

Przez Dungodung – Praca własna, domena publiczna

Firma Louis Dreyfus przeprowadziła niedawno pierwszy handel towarami rolnymi w technologii blockchain. Sprzedali chińskiemu rządowi 60 000 ton amerykańskiej soi. Według osób znających umowę, użycie łańcucha blokowego skróciło całkowity czas logistyki o 80%. Cała transakcja trwała tylko tydzień.

Co więcej, te umowy dostawy często wiążą się ze złożonymi ustaleniami z warunkami dostawy i płatności. Są idealnymi kandydatami do zarządzania inteligentnymi kontraktami. Ponieważ inteligentne kontrakty stają się coraz szerzej stosowane w rolnictwie, istnieje możliwość, że rolnik może sprzedawać produkty bezpośrednio do restauracji lub nawet do osoby fizycznej bez pośrednictwa dystrybutorów.

Pochodzenie produktu & Łańcuch dostaw

Skąd wiesz, że zakupione produkty ekologiczne są naprawdę ekologiczne??

usda organicW zeszłym roku amerykański inspektor generalny stwierdził, że potencjalnie miliony funtów fałszywe produkty organiczne co roku wchodzą do amerykańskich supermarketów. To nie tylko problem dla konsumentów. Obniża również wysiłki rolników, którzy produkują prawdziwe produkty ekologiczne.

W związku z tym rośnie zainteresowanie systemami, które mogą weryfikować autentyczność łańcucha dostaw produktu. Blockchain to doskonały wybór dla tej aplikacji. Farmy mogą używać blockchain do dodawania zweryfikowanych produktów ekologicznych do rejestru. Następnie konsumenci mogliby skorzystać z aplikacji mobilnej, aby sprawdzić historię produktu w sklepie w czasie rzeczywistym.

Dzięki śledzeniu blockchain, jeśli dostawca twierdzi, że ziarna kawy pochodzą z etycznej farmy w Kenii, każdy może łatwo zweryfikować to twierdzenie. Rolnictwo Blockchain pozwoliłoby Ci prześledzić ziarna od farmy do kawiarni bezpośrednio z telefonu podczas oczekiwania w kolejce.

Z punktu widzenia przepisów, to również znacznie ułatwia pracę USDA i FDA. Jeśli dojdzie do zanieczyszczenia żywności, znacznie łatwiej będzie wyśledzić, skąd pochodzi, i przywołać związane z nią produkty. W rezultacie organy regulacyjne mogą bardzo szybko izolować choroby przenoszone przez żywność.

Decentralizacja władzy międzynarodowych firm

Wielonarodowe korporacje zdominowały obecny przemysł rolniczy. Często są największymi nabywcami na rynku, więc mogą ustalać ceny i podpowiadać rolnikom, co mają uprawiać w danym sezonie. Jednak rolnictwo typu blockchain może sprawić, że małe przedsiębiorstwa i rolnictwo sponsorowane przez społeczność będą bardziej rozpowszechnione.

csa talerz warzyw

Przez thebittenword.com – Clagett Farm CSA, tydzień 11, CC BY 2.0

Obecnie w całym kraju działają małe, sponsorowane przez społeczność spółdzielnie rolnicze. Chodzi o to, że kupujesz udział w farmie, a następnie rolnik dostarcza produkty bezpośrednio do ciebie przez cały sezon. Korzyści z tego podejścia są dwojakie. Najpierw rolnicy otrzymują dofinansowanie na początku sezonu, dzięki czemu mogą inwestować w gospodarstwo i stabilizować swoje finanse przez cały rok. Po drugie, konsumenci poznają swoich rolników i czerpią korzyści z tanich, sezonowych produktów uprawianych lokalnie.

Rolnictwo oparte na technologii blockchain może rozwiązać niektóre problemy związane z zarządzaniem, dystrybucją i posiadaniem udziałów w zakresie prowadzenia sponsorowanej przez społeczność inicjatywy rolniczej. Dzięki tokenizowanemu udziałowi i dystrybucji opartej na inteligentnych kontraktach rolnictwo sponsorowane przez społeczność mogłoby skalować się znacznie efektywniej, łącząc rolników bezpośrednio z konsumentami. Cała ta transformacja rolnictwa wspierana przez społeczność mogłaby być nawet zautomatyzowana, z udziałem gospodarstw bez właścicieli na całym świecie.

Wyrównanie cen

Obecnie rynki zakupów towarów są kontrolowane przez duże firmy i nie są przejrzyste. W rezultacie ceny mogą ulegać gwałtownym wahaniom w zależności od popytu, pogody, regionalnych poziomów produkcji i relacji z pośrednikami. Rolnictwo oparte na technologii blockchain mogłoby uczynić ceny towarów masowych bardziej przejrzystymi dla rolników i kupujących.

Rynek oparty na blockchain pozwoliłby kupującym i sprzedającym porównać swoje bieżące negocjacje z informacjami o podobnych niedawnych transakcjach. Rolnicy na całym świecie mogą określić wartość swoich zbiorów i przeprowadzić sprzedaż w czasie rzeczywistym.

Rolnictwo Blockchain może zmienić sposób, w jaki myślimy o żywności

Im bardziej przejrzysta stanie się produkcja żywności, tym więcej informacji konsumenci będą musieli podejmować mądre decyzje dotyczące żywności. Rolnictwo blockchain może sprawić, że żywność będzie tańsza, ale ułatwi również śledzenie, skąd pochodzi nasza żywność. Blockchain może być kluczem do tego, aby prawdziwe, ekologiczne produkty pozyskiwane lokalnie były przystępne cenowo i dostępne dla każdego.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me