Bitcoin Cash kontra Bitcoin

Historia między Bitcoinem a Bitcoin Cash jest kontrowersyjna, ale jesteśmy tutaj, aby przyjrzeć się zaletom i wadom każdej monety. Przeanalizujemy propozycję wartości każdego z nich i ich bardzo różne podejścia do skalowania. Omówimy również branding i poziomy decentralizacji. Na koniec ustawimy konkurencję i zobaczymy, w jakim kierunku zmierzą się monety w najbliższej przyszłości. Czy wygra jedna moneta? A może BTC i BCH mogą istnieć w harmonii w konkurencyjnym świecie kryptowalut?

Wartość Bitcoina

Przesłanie Satoshiego osadzone w pierwszym bloku Bitcoin stanowi wyraźną motywację do stworzenia zdecentralizowanej waluty. „The Times 03 / styczeń / 2009 r. Kanclerz na skraju drugiego pakietu ratunkowego dla banków”. Po załamaniu bankowym w 2008 roku i późniejszym ratowaniu pieniędzy podatników, Satoshi najwyraźniej miał dość rządowej i bankowej kontroli waluty..

Pomoc dla banków

Satoshi umieszcza nagłówek The Times w bloku Genesis Bitcoin.

Jest głęboko zakorzenione w etosie kryptowalut, że błędy chciwych nie są wykupione. Jest powód, dla którego istnieje Ethereum Classic.

Główną propozycją wartości Bitcoina w obecnej formie jest jego decentralizacja, możliwość odebrania podaży pieniądza rządom i bankom. Dzięki małym, 1-megabajtowym rozmiarom bloków i ogromnym ilościom mocy haszującej przeznaczonej do zabezpieczania sieci Bitcoin, poziom decentralizacji i odporności na ataki BTC jest numerem jeden wśród wszystkich kryptowalut. To nie przypadek, że Bitcoin konsekwentnie utrzymuje również największą kapitalizację rynkową. Uzyskanie sprzętu wymaganego do ataku Bitcoin, zakładając wystarczającą podaż, wymagałoby co najmniej 7 miliardów dolarów.

Jednak Satoshi odniósł się do Bitcoina jako „elektronicznej gotówki”. Podczas gwałtownego wzrostu popularności Bitcoinów w 2017 r. Było jasne, że Bitcoin w swojej obecnej formie nie może funkcjonować jako gotówka. Czasy transakcji były długie i drogie, a przelanie pieniędzy często kosztowało ponad 20 dolarów. Mówiąc najprościej, przy obecnej bazie kodu główny łańcuch bloków Bitcoin nie jest skalowany. Jednak wierzący w Bitcoin z przyjemnością poczekają, aż pojawi się możliwe rozwiązanie drugiej warstwy, zanim poświęcą jakąkolwiek decentralizację na głównym łańcuchu bloków.

Wartość Bitcoin Cash

Bitcoin Cash ciężko rozwidlił się z Bitcoin, aby zwiększyć rozmiar bloku z 1 MB do 8 MB, pozwalając na więcej transakcji w każdym bloku. Uważają, że ich podejście jest bardziej zgodne z prawdziwą wizją Satoshi. Warto zauważyć, że po tym, jak Satoshi potajemnie wprowadził ograniczenie wielkości bloków do 1mb, powiedział: „Możemy wprowadzić zmianę później, jeśli będziemy bliżej tego potrzebować”. Satoshi przewidywał, że wraz ze wzrostem szybkości Internetu i spadkiem kosztów pamięci masowej rozmiar bloku można ostatecznie zwiększyć bez poświęcania decentralizacji.

Dzięki połączeniu większych rozmiarów bloków i mniejszego popytu w sieci Bitcoin Cash ludzie z pewnością mogą wysyłać transakcje szybciej i przy znacznie niższych opłatach. Jeśli jednak popyt na Bitcoin Cash miałby wzrosnąć, ostatecznie napotkałby dokładnie te same problemy, które miał Bitcoin w 2017 roku. Aby wyprzedzić ten problem, Bitcoin Cash już zwiększył rozmiary bloków z 8 MB do 32 MB. Jeśli bloki Bitcoin Cash będą stale się zapełniać, planujemy ponownie zwiększyć rozmiary bloków.

Skalowanie Bitcoin

Twórcy Bitcoin nie przymykają oczu na problem skalowania. Segwit został wdrożony, aby skutecznie podwoić rozmiar bloku. Od lipca 2018 r. Około 40% płatności jest dokonywanych przez Segwit i liczba ta nadal rośnie. Blockchain Bitcoin może teraz przetwarzać maksymalnie 7 transakcji na sekundę, co nie jest wystarczające dla globalnej gospodarki. Dla porównania Visa może przetwarzać około 24 000 transakcji na sekundę. Jednak użytkownicy Bitcoinów cenią przede wszystkim decentralizację.

Zwolennicy Bitcoin chcą, aby jak najwięcej osób mogło pobrać pełny łańcuch bloków, aby pomóc w weryfikacji płatności. Z 1-megabajtowymi blokami dodawanymi mniej więcej co 10 minut, łańcuch bloków ma już ponad 200 gigabajtów. Gdyby bloki zostały powiększone, przechowywanie pełnego łańcucha bloków na komputerze szybko stałoby się dla ludzi trudniejsze, co doprowadziłoby do utraty decentralizacji. Im większe bloki, tym większa przepustowość wymagana również do wysyłania i weryfikowania bloków.

Obecnie opracowywane rozwiązanie skalowania obejmuje budowę drugiej warstwy na górze głównego łańcucha bloków, znanej jako Lightning Network. Sieć Lightning, jeśli zostanie odpowiednio skalowana i wdrożona, pozwoli na niemal natychmiastowe i bezpłatne transakcje Bitcoin. Transakcje na sekundę również całkowicie przyćmiłyby liczbę transakcji Visa. Sieć Lightning jest w toku, ale z każdym dniem rośnie. Kolejną zaletą pogoni za Lightningiem jest to, że jeśli nie zadziała, główny łańcuch bloków Bitcoin pozostaje nienaruszony. A jeśli Lightning Network zawiedzie, nadal będą ludzie, którzy trzymają swoje Bitcoiny i po prostu czekają na kolejną próbę skalowania.

Skalowanie gotówki Bitcoin

Bitcoin Cash zdecydował się nie wdrażać Segwit, warunku wstępnego korzystania z Lightning Network. Zamiast tego wszyscy chcą zwiększać rozmiary bloków, aby sprostać wymaganiom. Kiedy Bitcoin Cash przeniósł się do bloków 8 MB, mógł obsługiwać 40-90 transakcji na sekundę. Dzięki blokom Bitcoin Cash na poziomie 32 MB może obsługiwać jeszcze więcej.

Przy obecnym poziomie popytu, Bitcoin Cash może uregulować większość płatności w około 10 minut przy medianie opłaty zbliżonej do jednej dziesiątej centa. Średnia opłata za Bitcoin wynosi obecnie około 15 centów. Nawet w przypadku bloków o wielkości 32 MB prędkość transakcji spada znacznie poniżej wymagań globalnego popytu. Jednak programiści Bitcoin Unlimited już testują pomysł bloków 1 GB i trwają badania nad potencjał 1 TB bloków.

Jest możliwe, że pewnego dnia technologia osiągnie punkt, w którym te rozmiary bloków nie będą stanowiły problemu. Jednak dzisiaj nie jest ten dzień. Dodając 1 GB do łańcucha blokowego co 10 minut, rozmiar szybko urósłby poza pojemność większości komputerów osobistych. Tylko mała dedykowana grupa z ogromną ilością zasobów mogłaby uczestniczyć w walidacji łańcucha bloków. Przy obecnym poziomie technologii, rosnące rozmiary bloków zmniejszają decentralizację w zamian za szybsze transakcje. Ale skoro główną wartością kryptowalut jest decentralizacja, czy jest to warta kompromisu? Najwyraźniej rynki nie sądzą w tej chwili, ponieważ wartość Bitcoin jest dość konsekwentnie 10 razy większa niż Bitcoin Cash.

Branding Bitcoin

Oczywiście Bitcoin jest zdecydowanie najbardziej znaną nazwą w kryptowalutach. Znaczenie rozpoznawalności marki jest nieocenione. Nie widać, jak popularne kryptowaluty o unikalnej nazwie nagle zmieniają swoją markę na wspólny przymiotnik używany w różnych produktach (przepraszam fanów Nano). Liczne forki używające nazwy Bitcoin są w stanie osiągnąć duże kapitalizacje rynkowe po prostu mając Bitcoin w nazwie. Obejmuje to Bitcoin Gold, Bitcoin Diamond, Bitcoin Private i BitcoinDark.

Jednym z najważniejszych aspektów marki Bitcoin jest Satoshi Nakamoto, tajemniczy wynalazca kryptowaluty. Zniknięcie Satoshi jest jednym z największych darów dla Bitcoina. Tworząc zdecentralizowaną walutę, figurant może potencjalnie mieć zbyt duży wpływ. Charlie Lee, wynalazca Litecoina, chcąc uniknąć tego potencjalnego konfliktu interesów, sprzedał swojego Litecoina. Pomimo zamiaru posunięcia się pozytywnie dla przyszłości Litecoina, jest on nieustannie krytykowany przez członków społeczności. Tak więc, ponieważ Bitcoin naprawdę nie ma figuranta, tylko wzmacnia poczucie decentralizacji, jak wspomniano wcześniej, główna wartość Bitcoin.

Branding Bitcoin Cash

W zestawieniu z mitycznym i tajemniczym Satoshi mamy barwnego i kontrowersyjnego lidera Bitcoin Cash, „Bitcoin Jesus”, Rogera Ver. Jego przeszłość kombinowanie zostały dokładnie omówione, więc zamiast tego skupimy się na jego nieustępliwym i agresywnym marketingu Bitcoin Cash.

Roger Ver

„Bitcoin Jesus” Roger Ver

Jest bardzo prawdopodobne, że branding Bitcoin Cash przez Rogera wywoła zamieszanie u tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z kryptowalutą. Na przykład witryna Bitcoin Cash, której właścicielem jest Roger, to www.bitcoin.com. Uchwyt Bitcoin Cash na Twitterze, również należący do Rogera, to @Bitcoin. Logo Bitcoin Cash jest takie samo jak logo Bitcoin, ale jest nachylone w nieco innym kierunku.

BTC vs BCH

Oto definicja Bitcoin Cash on Rogera bitcoin.com:

Czym jest Bitcoin Cash?

Oprócz Bitcoin Cash zdefiniowanego jako „zaktualizowana wersja”, Roger odnosi się do oryginalnego Bitcoina jako Bitcoin Core, nazwy rzadko używanej przez inne strony internetowe.

W pewnym momencie Bitcoin.com odniósł się nawet do BCH jako Bitcoin, a nie Bitcoin Cash. Roger ostatecznie zmienił witrynę z powodu rozszerzenia groźba pozwu.

Pytanie brzmi więc, czy ludzie przypadkowo kupują Bitcoin Cash, kiedy mieli zamiar kupić Bitcoin? Nie jest to jasne i anegdoty nie wystarczą, aby odpowiedzieć na to pytanie, ale z pewnością wydaje się to możliwe, jeśli nie prawdopodobne. jednak, Cele Rogera są jasne. Roger chce, aby Bitcoin funkcjonował jako waluta użyteczna z niskimi opłatami. Chce również, aby świat postrzegał Bitcoin Cash jako prawdziwy Bitcoin.

Bitcoin Cash a Bitcoin – co dalej?

Jeśli oba plany skalowania zawiodą, możesz nadal widzieć sytuację, którą mamy dzisiaj. Ludzie handlują monetami w mniej obciążonych sieciach. W tym scenariuszu możliwe jest, że BTC i BCH będą nadal istnieć w harmonii. Podczas przenoszenia środków między giełdami ludzie często wymieniają się na Litecoin lub Bitcoin Cash. Obie monety mają wystarczającą płynność i mogą szybko przenosić fundusze przy niskich opłatach.

W poszukiwaniu zdecentralizowanej, użytecznej kryptowaluty z pewnością ma sens istnienie zarówno Bitcoin, jak i Bitcoin Cash. Nie ma nic złego w badaniu różnych ścieżek do skutecznego skalowania sieci. Trwa wyścig, którego celem jest sprawdzenie, czy Lightning Network lub większe bloki będą się skalować. Jednak w przypadku, gdy jedna moneta skaluje się przed drugą, możliwe jest, że zwycięzca zgarnie wszystko i zginie BTC lub BCH.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me