Aktywa fizyczne w łańcuchu blokowym: po co się przejmować?

Blockchain jest naprawdę dobry do rejestracji, kontrolowania i przenoszenia aktywów. Zdecentralizowana księga oznacza, że ​​każdy może dokonywać transakcji w zaufanej sieci, mając pewność, że posiadane aktywa są bezpieczne. Jednak dotychczas blockchain był w dużej mierze ograniczony do zasobów cyfrowych. Niedawno nowe firmy zaproponowały, abyśmy również umieścili fizyczne aktywa w łańcuchu bloków.

To może być trudny pomysł. W tej chwili posiadanie aktywów materialnych, takich jak samochód, ropa naftowa lub ziemia, jest kwestią handlu dokumentami prawnymi. Dokumenty te mogą być mylące, a określenie rzeczywistego właściciela zasobu może być trudne. Umieszczenie aktywów fizycznych w łańcuchu bloków oznaczałoby ich tokenizację, aby mogły stać się częścią inteligentnych kontraktów. Sprzedaż łodzi lub uncji złota może być tak prosta, jak przekazanie cyfrowego tokena nowemu właścicielowi.

Trend w kierunku tokenizacji

Tokenizacja aktywów w świecie rzeczywistym wywołała duży rozgłos w ciągu ostatniego roku. Kluczem do zrozumienia tego trendu jest spojrzenie z perspektywy prawnej. Rzeczywiste obiekty fizyczne nie zmieniają się tylko dlatego, że znajdują się w łańcuchu bloków. Jednak tokenizacja aktywów fizycznych w łańcuchu bloków sprawia, że ​​bardziej przejrzyste jest, kto jest właścicielem. Tworzy centralne źródło prawdy dla takich rzeczy, jak handel towarami, aukcje lub rozwój nieruchomości.

ciągnik w polu

Weźmy na przykład rolnictwo oparte na łańcuchach bloków, w którym tony kukurydzy, pszenicy i innych towarów są codziennie wymieniane i przekazywane między dostawcami. Te przekazania często mają skomplikowane umowy dotyczące jakości, odpowiedzialności i terminów dostaw. Dzięki tokenizacji wszystkie te kontrakty mogą być obsługiwane w łańcuchu bloków za pomocą jednego źródła danych w czasie rzeczywistym o stanie całej pszenicy, kukurydzy itp. W dowolnym momencie.

Fungible vs. Unique

W sensie prawnym i technicznym aktywa i ich tokeny mogą być zamienne lub niepowtarzalne.

Zamienność to cecha tokenów i aktywów, które z łatwością mogą się wzajemnie zastępować. Funt srebra jest równy innemu funtowi srebra (o ile jest tej samej jakości) i można je odpowiednio podzielić i handlować.

Unikalnych zasobów nie można łatwo podzielić ani zadeklarować jako równoważne. Łódź jest wyjątkowym atutem, ponieważ nie można jej od razu zamienić na inną łódź. Chociaż można było podzielić unikalny token (na przykład w przypadku posiadania jednej trzeciej części danej łodzi), niekoniecznie można było handlować podobszarami w taki sam sposób, jak aktywa zamienne. Być może jednym z najlepszych przykładów unikalnego zasobu blockchain są CryptoKitties, w których każdy tokenizowany kot ma swoją własną wartość i unikalne właściwości.

W łańcuchu bloków mogą istnieć zarówno aktywa zamienne, jak i unikalne. Ethereum ma tokenowy standard dla aktywów zamiennych – ERC-20, wkrótce ERC-223 – i inny standard dla aktywów niewymienialnych (unikalnych) – ERC-721.

Własność a ograniczone prawa

Innym sposobem, w jaki blockchain może uprościć zarządzanie prawami, jest wyjaśnienie własności w porównaniu z ograniczonymi prawami. Na przykład właściciel może posiadać nieruchomość, ale wydzierżawić ją najemcy. Najemca nie ma takich samych praw ani obowiązków, jakie mieliby, gdyby był właścicielem nieruchomości. Jest możliwe, że ograniczone prawa mogą zostać wbudowane w inteligentny kontrakt.

Ograniczone prawa mają zastosowanie do pomysłów, takich jak usługi przesyłania strumieniowego lub muzea sztuki, które wynajmują obrazy od prywatnych kolekcjonerów.

Tego typu umowy byłyby bardziej złożone, ale łatwiej byłoby nimi zarządzać i zrozumieć w łańcuchu bloków niż często w formie papierowej.

Wada: nieodwracalne, nawet w sądzie

Prawdziwym wyzwaniem związanym z umieszczeniem aktywów fizycznych w łańcuchu bloków jest trwałość transakcji w łańcuchu bloków. Na przykład wyobraź sobie, że akt własności Twojego domu był na łańcuchu blokowym, a dostawca kredytu hipotecznego przypadkowo wysłał Twój dom pod niewłaściwy adres odbiorcy. Nie byłoby sposobu, aby go odzyskać. Co gorsza, jeśli ten adres należy do kogoś, teraz będzie właścicielem Twojego domu!

Nawet sprawa sądowa nie mogła odzyskać twojego domu. Jedynym sposobem byłoby uzgodnienie przez sieć rozwidlenia łańcucha bloków. Ponieważ błędy zdarzają się każdego dnia, szybko stałoby się to nie do utrzymania. Rozwiązanie tego problemu odwracalności jest kluczem do sukcesu fizycznych aktywów w łańcuchu bloków.

Wniosek

Fizyczne zasoby w łańcuchu bloków mogą uprościć wiele kwestii związanych z łańcuchem dostaw, logistyką i zarządzaniem kontraktami. Jednak technologia ma wady, które mogą utrudniać jej użyteczność. Zanim taki system zacznie działać, potrzebujemy niezawodnych sposobów weryfikacji tożsamości transakcji, unikania błędów i rozstrzygania sporów.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me