Freelancing to doskonały punkt wyjścia do dyskusji na temat wpływu technologii na ewolucję wysoce aktywnego i przedsiębiorczego mikrokosmosu wśród wielkiej profesjonalnej siły roboczej.

Dziesięć lat temu freelancing był postrzegany jako wyspa odmienianych zabawek – ludzi, którzy w inny sposób byli pozbawieni dostępu do większej siły roboczej w większej korporacji ze względu na kwalifikacje zawodowe, położenie geograficzne lub dyskryminację, taką jak rękawy tatuażowe, lub tych szalonych nielicznych, którzy zdecydowali własny biznes.

Dziś rozkwitający ekosystem freelancerów wstrząsnął tradycyjną ścieżką zawodową.

Zamiast pracować w lokalnej restauracji lub barze, studenci decydują się na zarabianie na swoich rodzących się umiejętnościach zawodowych, programując lub pisząc treści internetowe za 20-45 USD za godzinę. Nie jest szokujące, że wiele osób po dwudziestce skacze na cyfrowy rakietowy nomad i podróżować po świecie i zarabiać na cały rok we własnym tempie i godzinach.

Badanie z 2017 r. Przeprowadzone przez Upwork i Związek freelancerów szacuje, że 57,3 miliona Amerykanów (około 36% siły roboczej w USA) pracuje jako wolny strzelec w jakimś charakterze i co roku dodaje 1,4 biliona dolarów do gospodarki, co stanowi wzrost o prawie 30% od 2016 roku.

Ekstrapolacja obecnego tempa wzrostu stawia większość Stanów Zjednoczonych w spektrum freelancerów do 2027 roku.

Wykwalifikowani specjaliści wchodzą do gospodarki niezależnych, aby złagodzić ciosy post-gentryfikowanego czynszu w San Francisco i Nowym Jorku, jeśli nie, aby przynajmniej zarobić kilka dodatkowych dolarów po 65-150 USD + / godzinę.

Osoby poszukujące pracy na całym świecie, które znają się na Internecie, są również w stanie zarobić znacznie wyższe wynagrodzenie w porównaniu z zarobkami w kraju. Weźmy na przykład Bułgarię, ojczyznę tego pisarza, gdzie miesięczna pensja minimalna wynosi około 290 USD (235,20 EUR). Prosty pokaz treści internetowych, który kosztuje średnio około 15 USD / godzinę w typowym 8-godzinnym dniu roboczym, daje temu pracownikowi 12-krotność minimalnego wynagrodzenia w wysokości 3600 USD / miesiąc (2900 EUR). To dużo shkembe chorba i piwo Kamenitza.

63% freelancerów stwierdziło, że jest niezależnym pracownikiem z wyboru, co oznacza skok o 18% w latach 2014–2017. Ponadto 63% freelancerów zauważyło, że wolą bezpieczeństwo w postaci zróżnicowanego portfela klientów niż jednego pracodawcy.

Plansza Upwork

Zdjęcie z Upwork

Rozwój gospodarki niezależnych i sejsmiczna zmiana talentów dały początek pośrednikom, którzy są w stanie dokonać absolutnego zabijania, łącząc freelancerów i klientów.

Pośrednicy, tacy jak Upwork, Toptal i Fiverr, działają jako rynki talentów, agenci depozytowi w celu wypłaty płatności, gdy freelancerzy i klienci wzajemnie uzgodnią zakończenie pracy, oraz jako rodzaj wyszukiwarki, która umieszcza „najlepiej ocenianych” freelancerów na szczycie nowych propozycji ofert pracy.

Upwork: Target Practice for Blockchain Startups

Aby spojrzeć na tę okazję z odpowiedniej perspektywy, przyjrzyjmy się Upwork, jednej z najpopularniejszych na świecie platform dla freelancerów.

Strona główna Upwork

Strona główna Upwork.

Upwork, jaki znamy dzisiaj, narodził się w 2015 roku jako rebranding z połączenia Elance (założona w 1999) i Odesk (założona w 2003). Z szacowanym zakończeniem 9 milionów zarejestrowanych użytkowników (znacznie mniej aktywnych) w 180 krajach z ponad 1 miliardem dolarów rocznych rachunków dla freelancerów, Upwork jest w dużej mierze uważany za pioniera gospodarki niezależnych.

Upwork stanowi doskonałą praktykę docelową dla start-upów blockchain, ponieważ udało mu się osiągnąć to, czego nie udało się niewielu niezależnym platformom: stworzyć zaufaną platformę z tętniącym życiem ekosystemem aktywnych i zadowolonych użytkowników. W przypadku każdego Upwork istnieją dziesiątki strasznych i oszukańczych platform, które pobierają wyższe opłaty, ale nie oferują prawie takiego samego doświadczenia jak Upwork.

Upwork działa jako pośrednik i agent depozytowy i pobiera od freelancerów opłatę za każdą transakcję (20% do 500 $, 10% od 500 $ do 10 000 $, 5% + 10 000 $, a klienci opłata za przelew płatności w wysokości 2,75%.) Upwork zarabia szacunkowo około 68 826 417 USD rocznie, większość z nich pochodzi z tych opłat.

Pojedynczy użytkownik, który zarabia 65 000 USD rocznie od wielu klientów w Upwork, zarabia Upwork w dowolnym miejscu od 3250 do 13 000 USD rocznie przy bardzo niewielkich kosztach utrzymania – niezbyt kiepski jak na algorytm!

Wszelkie czynności konserwacyjne wymagane do mediacji i obsługi klienta odbywają się za pośrednictwem czatu z personelem pomocy technicznej Upwork, który jest najprawdopodobniej siecią niedrogich wirtualnych asystentów z całego świata..

Tysiące pełnoetatowych freelancerów z aktywnymi listami klientów i ciągłym strumieniem pracy z radością wyrazi wdzięczność Upwork za rozpoczęcie ich podróży. Platforma przedstawia utopię dla ambitnych, utalentowanych talentów z zamiłowaniem do przejęcia pełnej odpowiedzialności za środki do życia, ustalania własnych godzin i warunków umowy oraz pracy w dowolnym miejscu – czy to na plaży w Tajlandii, czy w kawiarni na ulicy od Mamy dom.

Niestety nie wszystko złoto, co się świeci. Tysiące freelancerów, którzy w pełni wykorzystali swoje utrzymanie na platformie, skarżyło się na to, że podłoga została wyciągnięta spod nich przez nieuczciwe zamrożenie kont, niszczące reputację negatywne opinie od klientów złych jabłek, a także notorycznie zły obsługa klienta.

Nawet przyjemne doświadczenie z Upwork nie gwarantuje lojalności. Freelancing nie jest pozbawiony kosztów. Czynsz, jedzenie, ubezpieczenie zdrowotne, przestrzenie coworkingowe, bilety lotnicze i wady, które wiążą się z zasadniczo samozakłócającą się ścieżką kariery sumują się.

Z freelancingiem wiąże się również nieuchronne zagrożenie upadkiem jednego z Twoich głównych klientów, co powoduje, że wpatrujesz się w rosnące stałe wydatki i starasz się nadrobić różnicę.

W pewnym momencie freelancerzy muszą podjąć decyzję biznesową, czy warto skierować 10% do 20% swoich wypłat do pośrednika. Te 10% do 20% może stanowić różnicę między nowym samochodem, zaliczką na dom lub ubezpieczeniem zdrowotnym.

Wysokie opłaty to ogromny powód, dla którego platformy niezależne, takie jak Upwork, widzą exodus ich lojalnych użytkowników do umów zawieranych poza firmą, w przypadku których zaufanie nie jest czynnikiem w przypadku stałych klientów, z którymi się znali i od których mogą niezawodnie oczekiwać pracy.

Bez potrzeby korzystania z podstawowej wartości firmy Upwork, jaką jest zaufanie, freelancerzy mogą przenieść całą swoją działalność na Gmail / Skype i Paypal lub kryptowalutę. Klienci nie mają również nic przeciwko korzystaniu z własnych preferowanych metod komunikacji i oszczędzaniu na 2,75% opłaty za przelew płatności.

To, co przyciąga miliony freelancerów i klientów na platformę, to koncepcja zaufania i jego egzekwowanie, propozycja wartości, która została egzystencjalnie zagrożona przez „pozbawiony zaufania” łańcuch bloków.

Podczas gdy platformy freelancerów są już złapane w kłopoty z ich dylematem dotyczącym utrzymania użytkowników, dziesiątki konkurentów opartych na blockchain, oferujących rozwiązanie inteligentnych kontraktów, wyszło na jaw..

Wszechstronna groźba zakłóceń czai się nad każdym pośrednikiem w świecie post-blockchain, a duży ruch i łatwo zarabiająca niezależna gospodarka jest gotowa do podjęcia.

CanYa

Canya.io to najbliższa nadchodząca platforma Upwork. Ten oparty na blockchainie rynek usług zebrał ponad 12 milionów dolarów w ICO z listopada 2017 roku i twierdzi, że ma już ponad 12 milionów dolarów 7600 użytkowników i 3400 usługodawców.

Strona główna CanYa.

Strona główna CanYa.

CanYa będzie oferować zasadniczo te same usługi, co tradycyjne platformy dla freelancerów, z opłatami ustalonymi na poziomie około 1% za pomocą natywnego tokena narzędziowego CanYaCoin. CanYaCoin służy do zasilania sieci transakcji, a także motywowania do wzrostu platformy i zachowań użytkowników.

To, co odróżnia CanYa od internetowych platform freelancerskich (poza zaletami blockchain i zdecentralizowanej sieci), to to, że ma na celu również świadczenie usług w domu, takich jak zatrudnienie hydraulika.

Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z Witryna internetowa CanYa i biały papier.

Steemit

Chociaż Steemit niekoniecznie jest platformą dla freelancerów do łączenia się z klientami, wyprzedza potrzeby klientów, oferując producentom treści środki zarabiania na ich treści.

Typowe zaangażowanie niezależnych freelancerów treści internetowych wygląda następująco:

Tradycyjny model monetyzacji treści polega na wykorzystywaniu treści do ruchu w nadziei na wygenerowanie przychodów z reklam lub prowizji partnerskiej. Przedsiębiorcy z doświadczeniem w marketingu cyfrowym, którzy rozumieją, jakie rodzaje treści działają dobrze, jak powinny być napisane, jak powinny być zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek itp. Zatrudniają freelancerów do tworzenia treści.

Freelancerzy otrzymują kontrakt na coś w rodzaju „24 korzyści z oleju CBD na wyleczenie kaca” i przesyłają artykuł do klienta do zatwierdzenia. Jeśli zostanie zatwierdzony, artykuł zostanie opublikowany, a klienci wykorzystają swoje umiejętności do kierowania ruchu do treści (lub zatrudnią kogoś, kto to potrafi). Artykuł przeczytały setki lub tysiące zainteresowanych użytkowników. Właściciel witryny otrzymuje wynagrodzenie z przychodów z reklam z AdWords, prowizji z linków partnerskich w witrynie lub innych rodzajów umów partnerskich.

Strona domowa Steemit

Strona główna Steemit

Steemit zasadniczo eliminuje potrzebę klienta pośredniczącego i pozwala freelancerom na publikowanie swoich treści https://steemit.com/, gdzie użytkownicy będą czytać, komentować i angażować się w treść.

Twórcy treści są następnie nagradzani w Steem proporcjonalnie do liczby osób czytających i angażujących się w nie na podstawie liczby „Steem Power Units” tego konkretnego użytkownika.

Platforma Steemit została zaprojektowana w celu generowania nowych jednostek „Steem” w celu utrzymania działania sieci, dzięki czemu nigdy nie będzie potrzeby korzystania z reklamy stron trzecich lub marketingu afiliacyjnego, aby utrzymać światło.

Ethearnal

Ethearnal to niezależna platforma oparta na blockchain, która przede wszystkim koncentruje się na tokenizowaniu reputacji jako jej głównym wyróżniku. Zapewnia również te same usługi depozytowe i moderacyjne.

Strona domowa Ethearnal

Strona główna Ethearnal

Reputacja freelancerów jest obliczana na podstawie tego, ile posiadają ERT. Następnie freelancerzy „obstawiają” kwotę ERT ustaloną przez klienta, aby zawrzeć konkretny inteligentny kontrakt.

Pracodawcy muszą postawić ERT, aby zatrudnić freelancerów, a moderatorzy muszą postawić ERT w celu rozwiązywania sporów.

Za każdym razem, gdy umowa kończy się bez potrzeby arbitrażu, platforma Ethearnal wykorzystuje $ kontraktu do zakupu tokenów ERT na otwartym rynku, aby wynagrodzić pracodawcę i freelancera 0,5%, umożliwiając im otrzymanie tokenów zwiększających reputację proporcjonalnie do wartości kontraktu.

Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Ethearnal witryna i biały papier.

Protokół pochodzenia:

Protokół Origin ma na celu zdecentralizowanie całej ekonomii współdzielenia i ma na celowniku Uber, Airbnb, Fiverr i Getaround. Chociaż zakres jego misji jest szerszy niż model freelancera skoncentrowany na laserze, odgrywa ona prawdopodobnie większą rolę w spisku mającym na celu podkopanie całej ekonomii współdzielenia, która według szacunków będzie rosnąć do 335 miliardów dolarów do 2025 roku.

Strona główna protokołu Origin.

Strona główna protokołu Origin.

Korzystając z protokołu Origin, firmy lub osoby fizyczne mogą prowadzić swoją działalność w zdecentralizowanej sieci. Na przykład CanYa buduje swój rynek usług dla gospodarki koncertowej w oparciu o protokół pochodzenia.

Protokół pochodzenia

Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Protokół pochodzenia witryna i biały papier.

OpenBazaar:

OpenBazaar to największy na świecie zdecentralizowany rynek, który nie pobiera żadnych opłat za platformę.

Powstały z zwycięskiego pomysłu na darknet marketplace podczas hackathonu w Toronto w 2014 roku, OpenBazaar został stworzony jako całkowicie peer-to-peer bez centralnej organizacji kontrolującej.

Strona domowa OpenBazaar.

Strona główna OpenBazaar.

Założyciele założyli wtedy firmę o nazwie OB1 z inwestycjami venture capital w wysokości 1 mln USD od Union Square Ventures i Andreessena Horowitza. OB1 otrzymał drugą rundę inwestycji za 3 miliony dolarów jesienią 2016 roku.

OpenBazaar funkcjonuje jako rodzaj globalnej listy Craigslist, która umożliwia również freelancerom łączenie się z nowymi klientami.

Użytkownicy mogą płacić ponad 50 kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Zcash i Fash, a sprzedawcy mogą otrzymywać płatności w Bitcoin, Bitcoin Cash lub Zcash.

Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź OpenBazaar teren.

Moneo:

Moneo to platforma freelancerska oparta na blockchain, która weryfikuje i weryfikuje swoich freelancerów, a jej głównym celem jest zapewnienie do wynajęcia ekspertów w dziedzinie blockchain.

Strona główna Moneo.

Strona główna Moneo.

Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Moneo witryna i biały papier.

Blockchain Out the Woodwork

Wkrótce po upowszechnieniu się świadomości potencjału blockchaina nastąpiło niemal utowarowienie platform opartych na blockchain.

Iteracje po iteracjach koncepcji „platformy niezależnych kontraktów inteligentnych opartych na technologii blockchain” zaczęły być masowo wdrażane z nazwiskami, które niekoniecznie próbują konkurować na Igrzyskach Kreatywności.

Blocklancer oferuje rozproszony autonomiczny rynek pracy (DAJ) działający na blockchainie Ethereum. Platforma ta ma na celu w pełni samoregulację przy minimalnych opłatach i zdecentralizowanym systemie sądów, aby zagwarantować uczciwe rozstrzyganie sporów i zminimalizować oszustwa.

Coinlancer robi to samo i nie jest niczym innym jak inteligentną platformą kontraktową udekorowaną przyjaznym dla użytkownika doświadczeniem.

Podobnie jak w tradycyjnym świecie przedsiębiorców technologicznych z Doliny Krzemowej, niezliczone firmy zaczną szukać dopasowania rynku produktów do niszy, w której można zarabiać, ale tym razem z blockchain jako przewagą konkurencyjną nad starą gwardią.

Ostateczne myśli – czy platformy niezależne oparte na Blockchain to przyszłość?

Teoretycznie wydaje się, że blockchain pozbawiony zaufania jest kluczem do emancypacji freelancerów lub przynajmniej potencjalnie bodźcem do znacznej restrukturyzacji struktury wysokich opłat okupowych obecnego króla narzuconych przez pośredników.

Jednak słowem kluczowym jest teoretycznie.

Platformy takie jak Upwork wydały miliony na uproszczenie interfejsu użytkownika i doświadczenia użytkownika dla wszystkich stron, a także na edukację ogółu społeczeństwa w zakresie łatwości użytkowania i korzyści płynących z ekonomii freelancerów.

Jasne, startup może przeprowadzić inżynierię wsteczną UI / UX panujących platform, ale wyzwanie związane z budowaniem marki jest realne.

Najtańszym owocem dla nowych platform są użytkownicy, którzy mają czas, elastyczność i cierpliwość, aby przetestować nowe opcje, co niekoniecznie oznacza dużą grupę demograficzną.

Startupy Blockchain z pewnością mają wyciętą pracę na froncie pozyskiwania użytkowników, zwłaszcza teraz Facebook i Google obaj zajęli twarde stanowisko wobec reklamy kryptowalut. I nawet wtedy te startupy muszą pokonać kolejną przeszkodę w budowaniu dwustronnej społeczności, która konkuruje z aktywnością cyfrowych metropolii, takich jak Upwork.

Z drugiej strony istniejące platformy niezależne pogrążone są we własnych problemach. Wiodące rozwiązanie problemu wysokich opłat, blockchain, wymaga rezygnacji z podstawowej propozycji wartości pośrednika i jego głównego źródła przychodów.

Gdyby platforma taka jak Upwork przestawiła się na blockchain, aby obniżyć opłaty, straciłaby blisko (szacunkowo) 70 milionów dolarów rocznych przychodów. To może sprawić, że ich wynagrodzenie będzie dla nich 250+ pracowników odrobinę trudne.

Tak więc narracje mają się ujawnić.

Czy małe, zwinne i odpowiednio finansowane startupy po ICO oparte na łańcuchu blokowym będą w stanie z powodzeniem wdrożyć ogromne ilości freelancerów i klientów oraz stworzyć samowystarczalny ekosystem czy też przedwcześnie się wyczerpią i skazują na maleńki ezoteryczny krąg miłośników kryptowalut?

Czy chore platformy starej gwardii będą w stanie zatrzymać odpływ swoich najcenniejsze krowy dojne utalentowani freelancerzy, czy też staną się kolejnym zestawem reliktów przestarzałych przez szalejącą falę innowacji technologicznych?

Tylko czas powie.

Jednak jedna pewność zaczęła się manifestować: rozwijająca się gospodarka niezależnych pracowników ma jeszcze jedną możliwość skorzystania z opcjonalności, jeśli chodzi o monetyzację doświadczeń, umiejętności i siły roboczej, a także łączenie ambitnych talentów z potencjalnie rozwijającymi cywilizację projektami..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me