Jeśli nie poświęcisz swojego tygodnia pracy na kryptowaluty (a nawet wtedy nowe koncepcje rozwijają się w błyskawicznym tempie), prawdopodobnie nadal masz kilka pytań dotyczących blockchain. A może czujesz się zbyt głupio, aby zapytać ich w swoim kręgu kompetentnych rówieśników. Cóż, tutaj nie ma osądu. Wszyscy jesteśmy na krzywej uczenia się, jeśli chodzi o tę nową technologię.

To nie jest przewodnik dla początkujących (jeśli chcesz głębiej zanurkować, mamy Cię tutaj). Pomyśl o liście pytań dotyczących blockchain bardziej jak o notatkach, które pożyczyłeś od kolegi z klasy za opuszczone wykłady.

Oto odpowiedzi na 11 pytań dotyczących blockchain, które prawdopodobnie czujesz się zbyt głupio, by je zadać:

1. Czy Blockchain jest rzeczywiście bezpieczny?

Niezależnie od tego, czy chodzi o bezczynną pogawędkę przy stole, czy też Twoja mama chce wiedzieć, dlaczego Bithumb stracił 30 milionów dolarów, jeśli Bitcoin nie może zostać zhakowany, prawdopodobnie nieraz pytano Cię, czy blockchain jest bezpieczny. „Oczywiście”, mówisz, ale… nadal masz dokuczliwe wątpliwości.

Czy blockchain jest rzeczywiście bezpieczny? A jeśli tak nie jest, jak w prosty sposób wyjaśnisz jego wady? Oto idzie: Technologia Blockchain jest bezpieczna w tym sensie, że nie można jej modyfikować ani cenzurować. Nie ma też jednego punktu kontroli, ponieważ jest to zdecentralizowany system, który nie należy do żadnej osoby ani grupy.

Jaka jest tego zaleta? Cóż, z tradycyjną infrastrukturą haker może łatwo wejść do systemu (pomyśl o Equifax) i spowodować niewyobrażalne szkody. Dzieje się tak, ponieważ istnieje tylko jeden punkt wejścia – i niepowodzenia – co znacznie ułatwia włamanie.

Hakowanie łańcucha bloków wymaga ogromnych pieniędzy, władzy i koordynacji (na które nie stać nawet wielu małych krajów).

Zatem można zhakować łańcuch bloków?

bitcoin hack

Blockchain może zostać zhakowany. Ale jest to niezwykle trudne.

Technicznie tak. W tak zwanym ataku 51% haker musiałby przejąć kontrolę nad ponad połową całej mocy obliczeniowej sieci Bitcoin. I nawet wtedy jedyne, co mogliby zmienić, to ich własne transakcje w ostatnich blokach, wykonując podwójne operacje. Nie byliby w stanie przejąć kontroli nad funduszami lub operacjami innych osób.

Tak więc ze wszystkich pytań dotyczących blockchain jest to jedno z najbardziej złożonych, ponieważ nie, blockchain nie jest technicznie w 100% bezpieczny. Tylko 99.9999999%. Ponadto nie wszystkie łańcuchy bloków są sobie równe, ale za chwilę do tego dojdziemy.

2. Ile jest łańcuchów bloków?

Nie ma łatwej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ nie jest to liczba statyczna. Nowe łańcuchy bloków są tworzone, gdy pojawiają się nowe kryptowaluty. Najważniejsze jest to, że istnieją trzy różne typy łańcuchów bloków:

  1. Publiczny
  2. Prywatny
  3. Konsorcjum

Publiczne łańcuchy bloków

Publiczne łańcuchy bloków są – bębny – publiczne! Oznacza to, że są otwarte dla wszystkich i każdy może brać udział w audycie, czytaniu i pisaniu do łańcucha blokowego, a także w wydobywaniu kryptowalut dla niego..

Najbardziej oczywiste publiczne blockchainy to Bitcoin, Litecoin i Ethereum.

Prywatne łańcuchy bloków

Nazywa się również prywatnymi łańcuchami bloków dozwolone łańcuchy bloków i są w zasadzie przeciwieństwem publicznych blockchainów. Jedynymi osobami, które mogą audytować i dodawać do prywatnego łańcucha bloków, są osoby z przyznanym dostępem. Jest jeden właściciel (zwykle firma), który w razie potrzeby może usuwać i zastępować polecenia.

Więc to, że blockchain jest niezmienny? Cóż, to nie dotyczy prywatnych łańcuchów bloków. Co więcej, prywatne łańcuchy bloków są scentralizowane, co czyni je niewiele więcej niż solidną rozproszoną bazą danych zabezpieczoną kryptografią.

Nadal mają jednak swoje zalety. Prywatne łańcuchy bloków mogą zapewnić bezpieczeństwo i poufność kluczowych informacji. Są również znacznie szybsze niż publiczne łańcuchy bloków, ponieważ nie wymagają konsensusu tysięcy węzłów do działania.

Atak 51% jest jednak łatwiejszy i są one znacznie mniej bezpieczne, ponieważ można je łatwo edytować i przepisać.

Konsorcjum Blockchains

Możesz spojrzeć na łańcuchy bloków konsorcjum jako będące gdzieś pośrodku między publicznym a prywatnym. Dostęp jest nadal przyznawany nielicznym wybranym, ale usuwają one jedyny problem z autonomią, który istnieje w przypadku prywatnych łańcuchów bloków.

Osiągnięcie konsensusu zajmuje więcej czasu i istnieje grupa organizacji lub firm współpracujących z konsorcjum na rzecz sieci. Łańcuchy bloków konsorcjum mają ogromny potencjał w wielu obszarach: w sektorze medycznym, finansowym i publicznym, by wymienić tylko kilka.

Są bezpieczniejsze niż prywatne łańcuchy bloków, ponieważ informacje są udostępniane wielu potrzebującym ich stronom i nie ma pojedynczego punktu awarii.

Krótko mówiąc, tak, istnieje więcej niż jeden łańcuch bloków. Jest ich wiele i dzielą się na trzy główne kategorie.

3. Czy każdy może stworzyć swój własny łańcuch blokowy?

Tak. Absolutnie. Każdy może zbudować swój własny łańcuch bloków. Tak jak każdy może być linoskoczek lub gimnastyczką artystyczną. Chociaż, jeśli nie masz odpowiednich umiejętności, będzie to ciężka walka. Będziesz nie tylko potrzebował doświadczenia w kodowaniu i chęci dowiedzenia się więcej o tworzeniu łańcucha bloków, ale będziesz też musiał popracować nad budowaniem sieci użytkowników i (potencjalnie) górników.

Większość programistów, którzy chcą wnieść swoje pomysły do ​​świata blockchain, używa sprawdzonych łańcuchów bloków, takich jak Ethereum lub NEO, do tworzenia DApps. Dzięki temu mogą łatwiej rozpocząć projekt, uzyskać dostęp do kluczowych społeczności deweloperów oraz skorzystać z wiedzy i reputacji, które zapewniają ustanowione łańcuchy bloków..

Te łańcuchy bloków nie są jednak pozbawione własnych problemów, w tym skalowalności, wąskich gardeł i bezpieczeństwa. Deweloper, który chce stworzyć DApp do obsługi dużej liczby transakcji na sekundę, na przykład uderzy w ścianę z Ethereum. W przeciwieństwie do uznanej sieci płatności VISA, która może obsłużyć ponad 45 000 transakcji na sekundę, Ethereum nadal waha się około 15 na sekundę.

Kiedy więc deweloper stwierdzi, że nie ma istniejącego łańcucha bloków, który spełnia wszystkie jego potrzeby, może zdecydować się na stworzenie własnego. Mogą zaoszczędzić czas i pieniądze, rozwidlając istniejący kod (kopiując kod open source i dodając do niego) lub zaczynając od czystej karty i budując całą bazę kodu od podstaw. Wymaga to poważnego zaangażowania, finansowania i czasu.

4. Co to jest widelec?

Oprócz tego, że jest narzędziem z dwoma lub więcej zębami, rozwidlenie w świecie kryptowalut jest czymś zupełnie innym. Rozwidlenia mogą się zdarzyć przypadkowo, w wyniku czego dwie aktualizacje monet nie są kompatybilne i tworzą oddzielną księgę lub mogą być miękkimi lub twardymi widłami, ogólnie wdrażanymi w celu rozwiązania problemu.

widełki bitcoin

Co to jest widelec?

Miękkie rozwidlenie to zmiana w protokole, w której bloki, które byłyby prawidłowe, są teraz unieważniane. Po miękkim rozwidleniu stare węzły nadal rozpoznają nowe bloki jako prawidłowe, więc jest ono wstecznie kompatybilne. Ponieważ wiąże się to ze znaczną modyfikacją, soft fork wymaga od większości górników aktualizacji w celu egzekwowania nowych zasad. Jednak w przypadku hard forka wszystkie węzły muszą zostać zaktualizowane do nowej wersji.

Hard fork powoduje radykalną zmianę w protokole i unieważnia poprzednio prawidłowe bloki (lub odwrotnie). Wprowadza trwałą zmianę w oprogramowaniu protokołu i wymaga od każdego węzła i użytkownika w sieci aktualizacji do nowszej wersji, w przeciwnym razie nie będą już akceptowani w sieci.

To skutecznie tworzy nową ścieżkę (rozwidlenie) w kodzie. Użytkownicy, którzy dokonali aktualizacji, będą śledzić nowy rozwidlenie. Ci, którzy tego nie zrobią, będą podążać tą samą drogą, która zwykle staje się przestarzała i przestarzała, chociaż są pewne wyjątki.

Ethereum jest najbardziej znanym przykładem hard forka w branży kryptowalut. Po hackowaniu DAO z 2016 roku, w którym ponad 3 miliony Ether zostało skradzione przez hakera z powodu luki w inteligentnym kontrakcie, zaproponowano zarówno soft fork, jak i hard fork..

Po długich dyskusjach zaimplementowano hard fork. To podzieliło społeczność Ethereum między tych, którzy wierzą, że kod jest prawem, i tych, którzy chcieli powstrzymać Ethereum przed upadkiem. Doprowadziło to również do narodzin Ethereum Classic przez górników, którzy kontynuowali obecną ścieżkę.

5. Czy ktoś może kopać kryptowalutę?

To prawdopodobnie jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących blockchain. Tak, w teorii każdy może wydobywać kryptowalutę. Chociaż nie wszystkie kryptowaluty można wydobywać. Najpopularniejsze to nadal Bitcoin, Ethereum i Monero.

Dzięki rozwojowi sprzętu górniczego nie musisz już rozwiązywać skomplikowanych równań matematycznych, aby wydobywać kryptowalutę. Jednak wydobywanie bitcoinów zajmuje dużo czasu i inwestycji, ponieważ musisz kupić odpowiedni sprzęt lub oprogramowanie i nauczyć się go używać.

Możesz nawet wydobywać niektóre kryptowaluty za pośrednictwem smartfona, chociaż wysokie koszty energii elektrycznej zwykle powodują, że jest to nieefektywne.

Oprócz początkowej inwestycji (pamiętaj, że niektóre programy do wydobywania bitcoinów zaczynają się od 10 000 USD), będziesz potrzebować dostępu do taniej energii. Wydobywanie kryptowalut zużywa dużą ilość mocy obliczeniowej, co oznacza, że ​​Twoje wydatki mogą przewyższyć Twoje zyski.

Jak dotąd większość górników na świecie pochodzi z krajów, w których energia jest tania, a Chiny mają w pobliżu 75 proc możliwości wydobycia bitcoinów.

Powinieneś także dołączyć do puli wydobywczej, aby pokryć koszty. Zmniejszy to początkową inwestycję, ale także wpłynie na Twoje zyski.

Na wynos? Każdy może kopać, ale dla wielu nie jest to tego warte.

6. Jak właściwie wygląda witryna sieci Web Blockchain?

Wiele projektów jest wciąż w fazie rozwoju, ale możesz do nich przejść Steemit aby zobaczyć, jak wyglądają media społecznościowe na blockchainie. Zauważysz jednak, że wygląda podobnie do innych, zwykłych witryn internetowych.

Witryny oparte na łańcuchu bloków mogą być nieco bardziej skomplikowane niż rejestracja w zwykłej witrynie. Steemit, na przykład, prosi o odczekanie do dwóch tygodni na sprawdzenie Twoich danych kontaktowych lub wniesienie minimalnej opłaty za rejestrację przy użyciu jednej z trzech metod płatności. Wszystko to wymaga założenia konta i zakupu STEEM za pomocą Bitcoin, Litecoin lub Ethereum. Dlatego musisz już trzymać jedną z tych walut w portfelu w innym miejscu.

zarejestruj się w steemit

Możesz zapłacić, aby utworzyć konto Steemit.

Możesz także wypróbować niezależną witrynę pracy, taką jak Bounties Network. To całkiem proste, ale znowu musisz wykonać dodatkowe czynności, takie jak pobranie metamaski i utworzenie konta.

Sieć Bounties

Sieć Bounties

Na poziomie interfejsu użytkownika tak naprawdę nie ma nic innego do zobaczenia. To backendowy silnik pod maską, który wdraża nową technologię.

7. Co to jest szyfrowanie?

Szyfrowanie istnieje, aby zapewnić bezpieczeństwo danych i zapewnić, że wysyłane lub przechowywane dane są pomieszane (szyfrowane) w taki sposób, że nikt oprócz odbiorcy z kluczem prywatnym nie może ich odczytać. Zwiększa to autentyczność bloków w łańcuchu i pomaga zapewnić ich bezpieczeństwo.

8. Co to jest księga?

Wszyscy słyszeli, jak blockchain określa się jako rozproszona księga i wszyscy świadomie skinęliśmy głowami. Ale czym właściwie jest księga główna? Księga jest daleka od nowego wynalazku. W rzeczywistości, jeśli pomyślisz o glinianych tabliczkach, ludzkość od wieków używa ksiąg rachunkowych do śledzenia transakcji, zapisów i umów.

Więc księga jest w zasadzie sposobem na prowadzenie ewidencji. A jeśli chodzi o publiczne łańcuchy bloków, istnieje potencjalnie nieograniczona ilość danych i transakcji, które mogą być przechowywane, kontrolowane przez wszystkich i nigdy nie mogą być modyfikowane ani usuwane.

9. Co to jest gaz?

Oprócz gazu, którego używasz do napełniania samochodu lub ogrzewania domu, gdy słyszysz, jak ludzie mówią o gazie w kryptosferze, mówią o jednostce używanej w Ethereum do realizacji inteligentnych kontraktów. Mierzy, ile pracy wymaga akcja i zarabia na niej. Zasadniczo płacisz za swój czas na łańcuchu blokowym Ethereum gazem.

Każda operacja kosztuje określoną ilość gazu. Tak więc, tak jak podczas tankowania samochodu na długą podróż, ilość przejechanych kilometrów wpływa na ilość potrzebnego paliwa w zbiorniku, to samo obowiązuje tutaj. Im bardziej złożone operacje i kontrakty, tym więcej zasobów obliczeniowych, tym wyższy koszt gazu.

10. Co to jest Atomic Swap?

To prawdopodobnie jedno z zaawansowanych pytań dotyczących egzaminu z technologii blockchain. Atomic swap pozwala na natychmiastowe transakcje między dwoma użytkownikami bez konieczności korzystania z zaufanej strony trzeciej. Jeśli myślisz – czy nie o to przede wszystkim chodzi w Bitcoinie? Masz rację.

Ale atomowe swapy pozwalają na interoperacyjność między łańcuchami bloków, co oznacza, że ​​możesz wymieniać Litecoin na Bitcoin, dzięki blokadzie mieszającej wykorzystującej algorytm kryptograficzny i blokadę czasową. Zwykły angielski?

Funkcje te umożliwiają obu użytkownikom wysyłanie i otrzymywanie środków bez obawy, że jedna ze stron nie zastosuje się do nich. Atomowe swapy są głównym rozwiązaniem dla zdecentralizowanych giełd, ponieważ eliminują zapotrzebowanie na strony trzecie i umożliwiają transakcje międzyłańcuchowe.

atomicswap1

Atomic Swap

11. Co to jest podwójne wydatki?

Podwójne wydawanie ma miejsce, gdy jeden cyfrowy token jest wydawany wielokrotnie. Jest to oczywiście sytuacja, której należy unikać i zazwyczaj występuje, ponieważ token składa się z pliku cyfrowego, który można łatwo sklonować.

Podwójne wydatki nie tylko prowadzą do inflacji, ale także do ogromnych strat dla organizacji. Jednym z głównych celów technologii blockchain jest wyeliminowanie podwójnych wydatków.

Odpowiedzi na Twoje pytania dotyczące Blockchain

A więc proszę. Będzie test wielokrotnego wyboru! Żartuję.

Jeśli nadal masz więcej pytań o blockchain, nie bój się zadawać. Społeczność blockchain jest przyjazna i chętna do nauczania. Nie ma głupich pytań, prawda? Tylko głupi ludzie, którzy myślą, że znają wszystkie odpowiedzi.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me