Czy przepłacasz w opłatach transakcyjnych Bitcoin? Płacisz za mało i utknąłeś w mempoolu? Czy ufasz swojemu portfelowi lub giełdzie, aby wybrać optymalną dla Ciebie opłatę transakcyjną? W tym artykule przeanalizujemy, w jaki sposób portfele określają opłaty za kryptowaluty i omówimy propozycję miękkiego rozwidlenia Litecoina, aby stworzyć konkurencyjny i otwarty rynek opłat.

Kiedy Bitcoin zaczął się po raz pierwszy, nie było żadnych opłat za wysyłanie monet. Bloki nie były pełne, a nagroda za blok była wystarczającą zachętą finansową, aby ludzie mogli zostać górnikami. Powiedział Satoshi Nakamoto, „Nie przewiduję, że w najbliższym czasie potrzebne będą opłaty, ale jeśli uruchomienie węzła stanie się zbyt uciążliwe, możliwe jest uruchomienie węzła, który przetwarza tylko transakcje, które zawierają opłatę transakcyjną”.

Opłaty transakcyjne

W dzisiejszym świecie, przy rosnącym wolumenie transakcji i ograniczonej przestrzeni na blok, musisz uiścić opłatę, aby zachęcić górników do wyboru transakcji zamiast innych. Oto spojrzenie na średnie opłaty za transakcje Bitcoin w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Opłaty za transakcje Bitcoin

Możesz mieć klienta SPV (prosta weryfikacja płatności), takiego jak portfel internetowy, oszacować opłatę na podstawie liczby transakcji aktualnie znajdujących się w mempool. Te dynamiczne opłaty działają podobnie jak Uber. Im większy popyt w sieci, tym większy wzrost cen. Chociaż Litecoin ma również ograniczoną przestrzeń blokową, bloki są generowane co 2,5 minuty zamiast wolniejszego czasu Bitcoina wynoszącego 10 minut. Pozwala to na kompromis między szybkością a bezpieczeństwem. Społeczność Bitcoin Cash twierdzi, że zwiększenie rozmiaru bloku rozwiąże problem z opłatami transakcyjnymi, ale istnieją potencjalne wady większych bloków, takich jak centralizacja górników.

Możesz także analizować wolumeny transakcji i samodzielnie zapamiętywać. Ale bądź ostrożny, ręczne wybranie opłaty transakcyjnej może prowadzić do jednego z następujących scenariuszy:

Nadpłacona opłata: Transakcja przechodzi do następnego bloku, ale zapłaciłeś więcej niż wszyscy inni.

Niedopłacona opłata: Na realizację transakcji możesz czekać dni lub tygodnie.

Bardzo niedopłacona opłata: Nowe transakcje nieustannie wyprzedzają Cię z wyższymi opłatami, powodując, że Twoja moneta utknie w mempoolu na dłuższy czas. Istnieje sposób na anulowanie transakcji, ale jest to sytuacja, której chciałbyś uniknąć.

Litecoin Soft Fork

Rozwiązanie obecnego problemu asymetrii informacji o opłatach, Charlie Lee, założyciel Litecoin, proponuje miękki widelec, który wymagałby od górników Litecoin, aby nagłówek bloku pokazywał minimalną opłatę, która została zaakceptowana w bloku. Na przykład, jeśli 10 centów było najniższą opłatą za jakąkolwiek transakcję, która zamieniła ją w blok, 10 centów byłoby pokazanych w nagłówku bloku. Te dane byłyby przydatne przy określaniu opłat, jakie należy obciążyć następną transakcją. Zapłacenie mediany minimalnych opłat transakcyjnych spowodowałoby, że transakcja została przeprowadzona w następnych dwóch blokach.

Nowy fork pozwoli również użytkownikom wybrać nową minimalną opłatę w wysokości 0,0001 LTC / kb. Obecnie oznaczałoby to opłatę transakcyjną w wysokości poniżej 3 centów za kilobajt. Ponieważ większość transakcji ma 300 bajtów, patrzysz na opłaty poniżej 1 centa. Użytkownicy mogą sygnalizować opłaty, które są skłonni zapłacić, a górnicy mogą teraz wyraźnie zasygnalizować minimalną opłatę, którą są skłonni włożyć do bloku. Chociaż z pewnością nie leży to w ich najlepszym interesie, w nowym systemie górnik mógłby teoretycznie zasygnalizować każdemu, że akceptuje tylko transakcje z wysokimi opłatami na blok, aby spróbować przekonać przyszłe transakcje, aby stały się droższe. Jednak te dodatkowe informacje w nagłówku bloku powinny nieuchronnie prowadzić do wolnego rynku opłat rynkowych.

Rynek opłat

Satoshi przewidział, że rynek opłat może być niezbędny wiele lat od teraz, kiedy nagrody blokowe zostaną wstrzymane. Charlie wierzy, że przetestowanie tego pomysłu teraz ma wartość. Skoro użytkownicy już płacą opłaty, dlaczego nie zoptymalizować sytuacji za pomocą rynku opłat? W e-mailach do Mike’a Hearn’a, byłego współautora Bitcoin, powiedział Satoshi Opłata, którą rynek by uregulował, powinna być minimalna. Jeśli węzeł wymaga wyższej opłaty, ten węzeł pomija wszystkie transakcje z niższymi opłatami. Mógłby osiągnąć większy wolumen i prawdopodobnie zarobić więcej pieniędzy, przetwarzając jak najwięcej płatnych transakcji. Przejście nie jest jednak kontrolowane przez jakiegoś człowieka odpowiedzialnego za system, tylko jednostki samodzielnie reagują na siły rynkowe ”.

Jak zareagują górnicy?

Istnieją pewne obawy, że górnicy będą działać w zmowie, aby akceptować tylko wyższe opłaty. Jednak Charlie broni miękkiego widelca, mówiąc „Mogą to zrobić już dzisiaj. Ta propozycja wcale tego nie ułatwia. Dopóki istnieją górnicy chętni do wydobywania niższych opłat, Twoja transakcja z niską opłatą zostanie wydobyta. Po prostu potrwa dłużej. ”

Istnieje kilka powodów, dla których górnicy obecnie nie są w zmowie

  1. Podniesienie opłat i spowolnienie czasu transakcji może zaszkodzić przyjęciu Litecoina jako waluty. Sabotaż Litecoina obniżyłby cenę monety, nad którą górnicy tak ciężko pracują. Już widzimy krytykę Bitcoin z powodu drogich opłat i długich czasów transakcji.
  2. Wraz z niedawnym wzrostem ceny Bitcoin i Litecoin, nagrody blokowe są niezwykle opłacalne. Do tego stopnia, że ​​nie wydaje się, aby górnicy angażowali się w potencjalnie nielegalną działalność, aby zarobić nieco więcej na opłatach.
  3. Górnictwo to konkurencyjna branża. Gdyby obecni górnicy zmówili się w celu podniesienia cen, ludzie mogliby zainwestować w sprzęt górniczy i zacząć wydobywać tańsze transakcje. Możesz także założyć nową pulę wydobywczą, która zdecyduje się zaakceptować tańsze opłaty. Ważne jest, aby upewnić się, że górnictwo pozostanie konkurencyjne i zdecentralizowane. Społeczność powinna obserwować, czy jedna kopalnia nie staje się zbyt potężna lub koszt wejścia na rynek staje się zbyt wysoki.

Chociaż Litecoin ma już stosunkowo niedrogie opłaty transakcyjne (około 28 centów w czasie tego artykułu), proponowany soft fork powinien prowadzić do jeszcze tańszych transakcji i lepszego ogólnego doświadczenia dla górników i użytkowników. Litecoin utorował drogę Bitcoinowi wcześniej, wdrażając SegWit. Zobaczymy, czy ten miękki widelec odniesie sukces dla Litecoina i czy Bitcoin ponownie pójdzie w jego ślady.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me