Giełdy kryptowalut na Malcie przetworzyły ponad 40 miliardów dolarów w walucie cyfrowej. Według raport opublikowany przez CryptoCompare, Malta opublikowała największą liczbę transakcji kryptowalutowych na świecie w grudniu.

OKEX i Binance są uznawane za przetwarzanie ogromnej części tego. Oba są notowane na Maltańskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (MSX), co, jak się uważa, zwiększyło ich atrakcyjność. Z populacją nieco ponad 400000, Malta zdołała pokonać Hongkong, Samoa, Seszele i Stany Zjednoczone Ameryki pod względem wolumenu handlu kryptowalutami.

Objęcie branży kryptowalut

Podczas gdy wiele krajów odrzuciło sektor kryptowalut jako niebezpieczny i zniechęcający inwestorów do udziału w inwestycjach w aktywa cyfrowe, Malta otworzyła swoje drzwi dla graczy z branży. Był w stanie poradzić sobie z regulacjami, opracowując kompleksowe ramy regulacyjne, które obejmują również technologię blockchain.

To rzadkie przedsięwzięcie, nawet wśród popularnych hubów. W zeszłym roku wyspiarskie państwo uchwaliło trzy przepisy dotyczące kryptowalut, technologii blockchain i Distributed Ledger Technology (DLT).

Były to mianowicie ustawa o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych i usługach, ustawa Malta Digital Innovation Authority oraz ustawa o wirtualnych środkach finansowych. Obecnie stanowią podwaliny regulacji kryptograficznych w kraju i zostały zaprojektowane do zarządzania firmami działającymi w kosmosie.

Ustawa Malta Digital Innovation Authority zapewnia ochronę inwestorów i użytkowników oraz utrzymuje integralność branży. Podkreśla również, że rząd, za pośrednictwem Malta Digital Innovation Authority, będzie promować rozwój i innowacje w kraju.

Ustawa o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych i usługach reguluje wykorzystanie technologii w branży i zapewnia, że ​​spełniają one ustalone kryteria kwalifikujące do zatwierdzenia.

Prawo dotyczące wirtualnych aktywów finansowych reguluje projekty aktywów cyfrowych, w tym ICO i wymogi białej księgi. Wydaje również wytyczne dotyczące sposobu promocji projektów kryptowalutowych i dba o to, aby w reklamach nie pojawiały się fałszywe informacje. Te zasady zwiększają zaufanie inwestorów i pomagają utrzymać standardy branżowe. W znacznym stopniu przyczyniają się do pozycji Malty jako wiodącego centrum kryptowalut.

Malta ma również korzystny system podatkowy, który obejmuje zarówno firmy kryptograficzne działające na wyspie, jak i entuzjastów. Firmy są na przykład zwolnione z płacenia podatku od wartości dodanej od zasobów cyfrowych. W przypadku obywateli UE transakcje fiat-crypto i wypłaty z giełd przyciągać zero podatku. Doprowadziło to do tego, że więcej entuzjastów kryptowalut w Europie przeniosło się do kraju wyspiarskiego, aby cieszyć się jego ulgami podatkowymi.

Rozporządzenie w sprawie kryptowalut Samoa

Na Samoa regulacje dotyczące kryptowalut są nieco inne niż na Malcie. Firmy kryptowalutowe, które chcą działać w kraju, muszą przestrzegać rygorystycznych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy, podobnych do tych, które są nakładane na instytucje finansowe. Kraj klasyfikuje giełdy kryptowalut jako instytucje finansowe i wymaga od nich uzyskania licencji instytucjonalnych od odpowiednich agencji rządowych.

W przeciwieństwie do administracji maltańskiej samoańskie władze administracyjne bez wahania dążyły do ​​bezpośredniego wspierania lub zachęcania do rozwoju sektora. Administracja otwarcie odradza jakiekolwiek inwestycje w branży, którą określa jako „wysokie ryzyko”.

W oficjalne oświadczenie kryptowaluty Centralnego Banku Samoa nie są uważane za prawny środek płatniczy. Jednak Bank Centralny otwarcie przyznał, że technologia blockchain jest rewolucyjna i może mieć ogromny wpływ na krajowy sektor finansowy.

W przeciwieństwie do przepisów dotyczących kryptowalut na Malcie, rząd Samoa nie reguluje bezpośrednio kwestii technologicznych, zwłaszcza tych, które dotyczą innowacji i rozwoju technologii blockchain. Ten aspekt jest szczególnie istotny przy wdrażaniu zabezpieczeń dla inwestorów. Skutkiem jest niepewność prawna dla inwestorów.

Rozporządzenie w Hongkongu

Administracja Hongkongu podjęła wyjątkowe kroki w celu uregulowania sektora kryptowalut w ubiegłym roku. W listopadzie krajowy organ regulacyjny ds. Kryptowalut, Komisja Papierów Wartościowych i Futures (SFC), wydał surowe ostrzeżenie dla zarządzających funduszami po wzroście liczby przypadków oszustw.

Agencja zauważyła, że ​​brak odpowiednich przepisów doprowadził do wzrostu oszukańczej działalności w tym sektorze, zmuszając go do wprowadzenia bardziej zdecydowanych środków przeciwko takim aktom. Rosnąca liczba użytkowników giełdy kryptowalut skarżyła się na oszukanie po zdeponowaniu środków. Wielu nie było w stanie wypłacić pieniędzy.

Opracowano nowy zbiór przepisów skierowany do dystrybutorów funduszy i zarządzających portfelami, który został opracowany głównie w celu ochrony inwestorów. Według opublikowane oświadczenie, giełdy kryptowalut w kraju mogłyby uzyskać licencję po umieszczeniu w piaskownicy regulacyjnej SFC.

Umożliwiłoby to organowi regulacyjnemu ocenę, czy praktyki giełdy są zgodne z ustalonymi wytycznymi. Zdaniem agencji strategia miałaby również dawać wgląd w poziom potrzebnej ochrony inwestorów i jakie formy regulacji byłyby skuteczne.

Po ogłoszeniu nowych wymagań niektóre firmy zdecydowały się przenieść do obszarów z bardziej przyjaznymi dla kryptowalut zasadami. Zaledwie kilka dni temu, – oznajmił Xapo że przeniósłby swoją działalność z Hongkongu do Szwajcarii ze względu na „nieprzejrzyste” otoczenie regulacyjne.

Prezydent Xapo Ted Rogers wyraził w odniesieniu do Hongkongu, że chociaż kiedyś uważano go za „świętego Graala przepisów kryptograficznych”, od tego czasu sytuacja uległa zmianie. Opisał szwajcarskie organy regulacyjne jako bardziej przychylne, inteligentne i zainteresowane rozwojem rynków finansowych.

Malta stoi przed wyzwaniami związanymi z rozwojem

Oczywiście wspieranie branży kryptograficznej oznacza również konieczność radzenia sobie z problemami, które nękały sektor od jego powstania. Obejmują one przypadki prania pieniędzy, włamań i oszustw.

Uważa się, że wiele krajów jest przeszkodą nie do pokonania przez narody niechętne ruchowi kryptowalutowemu, w wyniku czego niektóre z nich wprost zakazały handlu kryptowalutami. Malta musiała przyjąć surowe podejście do rozwiązywania tych problemów, z których niektóre trafiły na pierwsze strony gazet.

Ostatnie wydarzenia i oświadczenie MFW

Zaledwie kilka dni temu Malta Financial Services Authority (MFSA) poprosił inwestorów o ostrożność trwającego oszustwa z udziałem firmy o nazwie Bitcoin Revolution. Oszustwo wykorzystywało reklamy w mediach społecznościowych i innych platformach internetowych, aby zwabić niczego niepodejrzewających inwestorów do wpłacenia środków. Fikcyjna firma reklamowała się jako wysoce dochodowa firma kryptowalutowa.

Według MFSA, firma najwyraźniej używała nazwisk celebrytów i agencji bez zgody, aby przyciągnąć inwestorów. Według agencji firma nie została zarejestrowana w żadnym upoważnionym organie w kraju.

Wiadomość pojawia się w następstwie kolejnego oszustwa związanego z kryptowalutą popełnionego przez firmę FXNobels. Użytkownicy, którzy zdeponowali środki na jego platformie, zostali skradzieni z zasobów cyfrowych. W pewnym momencie sądzono, że firma prowadziła działalność za pomocą call center w Bułgarii.

Ze względu na rosnące przypadki powiązanych incydentów Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zwrócił się do rządu Malty o zapewnienie, że firmy kryptowalutowe i blockchain przestrzegają ustawowych wymagań Poznaj swojego klienta.

Według Times of Malta, MFW wezwał również rząd do zastosowania odpowiednich sankcji wobec stron, które dopuściły się naruszenia prawa. Agencja wskazała na szybki rozwój nowych produktów i szybko zmieniający się rynek jako obszary zainteresowania. Podkreślił, że mogą wywierać znaczną presję na Malta Financial Services Authority.

Rządowy program „Obywatel po inwestycji” został również wskazany jako potencjalna luka w praniu pieniędzy. Umożliwia obywatelom spoza UE uzyskanie obywatelstwa, o ile zainwestują co najmniej 250 000 USD w obligacje lub akcje tego kraju.

Jednostka analizy wywiadu finansowego zaproponowała 50-punktowy plan działania. Plan został okrzyknięty jednym ze sposobów skutecznego utrzymania zgodności z międzynarodowymi i unijnymi przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy.

(Wyróżnione zdjęcie: Pixabay)

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me