Cena Bitcoina spadła o ponad 10 procent w czwartek po wcześniej obiecującym wzroście powyżej ceny 7000 USD. Krótki wzrost cen skłonił wielu entuzjastów bitcoinów do spekulacji, że BTC zbuduje wyższe wsparcie.

Wielu postrzegało to również jako świadectwo odporności rynku na ostatnie negatywne wydarzenia branżowe, w tym dezaprobatę Bitcoin ETF. A teraz eksperci od kryptowalut na całym świecie starają się wskazać czynniki sprawcze, które doprowadziły do ​​szalonego 48-godzinnego spadku cen.

Na wartość Bitcoina mają wpływ transakcje OTC

Według badań przeprowadzonych przez Grupę Tabb w kwietniu, rynki pozagiełdowe (OTC) stanowią znaczną część rynku handlu kryptowalutami. Ogólnie rzecz biorąc, szacuje się, że rynki OTC są około dwa lub trzy razy większe niż giełdy regulowane. Niektóre stanowiska transakcyjne OTC podobno ułatwić ponad 100 milionów dolarów w transakcjach kryptowalutowych dziennie.

Handlowcy są zwykle niezależnie kontrolowani przez brokerów iw większości przypadków nie są pobierane żadne podatki. Umożliwia to graczom zawieranie transakcji o dużym wolumenie bez zbytniego poruszania rynków lub zwracania uwagi. Minimalne ceny biletów wahają się zwykle od 75 000 do 250 000 dolarów, co wyklucza większość amatorskich spekulantów.

Ponieważ rynek OTC jest tak duży, niektórzy analitycy spekulują, że presja wyprzedaży na tych rynkach w połączeniu z manipulacjami cenowymi mogła doprowadzić do nagłego spadku cen bitcoinów. Uważa się, że znaczny zrzut bitcoinów z rynków OTC połączonych z giełdami wpłynął na zmianę cen.

To powiedziawszy, trudno zweryfikować tę hipotezę, ponieważ rynki OTC działają z dala od wścibskich obserwatorów branży i regulatorów. Jednak nadal warto wziąć pod uwagę, że manipulacje cenami na rynku kryptowalut są dość łatwe do przeprowadzenia, a techniki takie jak handel praniem, które można wykorzystać do sztucznego zawyżania aktywności transakcyjnej, są szeroko rozpowszechnione.

Według dyrektora generalnego i założyciela LDJ Capital, Davida Drake’a, ceny bitcoinów będą nadal wykazywać trend spadkowy, dopóki SEC nie zatwierdzi bitcoin ETF. ETF odegra zasadniczą rolę w tworzeniu bezpieczniejszego ekosystemu handlowego. Wykonawca ujawnił to chwilę mówić do Niezależny.

„W tej chwili nie ma żadnych reguł dotyczących manipulacji, a grupy / ludzie manipulują rynkami, ponieważ mogą to robić bez obawy o konsekwencje. Miejmy nadzieję, że zmieni się to wraz z nadzorem SEC i FINRA w następnym roku ”.

Cena Bitcoina manipulowana na koncie Silk Road

Legendarny Jedwabny Szlak jest powszechnie uważany za pierwszy współczesny rynek darknetu. Mimo, że został zamknięty przez Federalne Biuro Śledcze w 2013 roku, a jego właściciel został aresztowany, najwyraźniej wrócił, by nawiedzać rynek kryptowalut w 2018 roku w postaci portfela bitcoinów..

Zgodnie z niedawnym dochodzeniem społeczności mediów społecznościowych, a portfel bitcoin z kwotą około 1 miliarda dolarów waluty cyfrowej, związanej z projektem Silk Road, rozpoczęła dystrybucję ogromnych ilości monet na giełdy kryptowalut tuż przed stłumieniem cen. Konto, które było nieaktywne od 2014 roku, przeniosło bitcoiny o wartości ponad 100 milionów dolarów do Bitfinex i Binance. Uważa się, że zrzut bitcoinów dokonany przez właściciela portfela spowodował spadek cen.

Nadal istnieje wiele spekulacji na temat tego, kto faktycznie jest właścicielem portfela, z niektórymi przypuszczeniami, że należy on do twórcy Silk Road, Dread Pirate Roberts.

Wartość upadku Bitcoina i wpływ Goldmana Sachsa

W środę, tuż przed gwałtownym spadkiem cen kryptowalut, Goldman Sachs miał wstrzymać plany otwarcia biura handlu kryptowalutami. To posunięcie otworzyłoby drzwi inwestorom instytucjonalnym. Niektóre raporty przypisywały spadek ceny bitcoina negatywnym wiadomościom, które, jak sądzono, wywołały konsternację wśród traderów.

Jednak zarzuty, że Goldman Sachs planował handlować fizycznym bitcoinem, zostały wkrótce odrzucone przez Martina Chaveza, dyrektora finansowego firmy. Określił te twierdzenia jako fałszywe wiadomości i powtórzył, że nigdy nie było ważnych planów ani harmonogramu. Wykonawca wyjaśnił jednak, że bank inwestycyjny pracuje nad niedostarczalnym instrumentem pochodnym bitcoina dla swoich klientów.

To powiedziawszy, podejrzana działalność w zakresie krótkiej sprzedaży miała miejsce zaledwie kilka dni przed zarzutem „fałszywych wiadomości” Goldman Sachs. Według raportu, który był pierwszy opublikowane przez CCN, zespół RoninAI odkrył ruch krótkiej sprzedaży o 74 miliony dolarów, podczas gdy rynek był nadal bessy, dwa dni przed ogłoszeniem Goldman Sachs i kolejnym spadkiem cen.

Uważa się, że w grę wchodziło wykorzystywanie informacji poufnych, a fałszywe wiadomości spowodowały spadek cen. Jednak wszystko to nadal jest czystą spekulacją i żadne namacalne dowody nie zostały jeszcze ujawnione.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me