Dawny Mt. Prezes Gox, Mark Karpeles, jest wolnym człowiekiem po tym, jak sąd uniewinnił go z zarzutów defraudacji. Wnieśli to japońscy prokuratorzy akt oskarżenia przeciwko niemu za domniemane sprzeniewierzenie funduszy z Mt. Konta Gox i manipulowanie danymi firmy. Prokuratura domagała się 10 lat więzienia.

Sąd uznał Karpelesa za winnego manipulowania danymi. Dowody ujawniły, że nadmuchał Mt. Udziały w giełdzie Gox o 33,5 miliona dolarów. Zapisy transakcyjne wskazywały, że wykorzystał te pieniądze do zainwestowania w inne przedsięwzięcia, w tym druk 3D.

Zarzuty o defraudację zostały jednak oddalone z powodu niewystarczających dowodów. Mt. Gox nie miał rozsądnego systemu księgowego w okresie swojej świetności, kiedy kierownictwo pożyczało pieniądze od agencji.

W związku z tym sąd orzekł, że ustalenie dokładnych danych liczbowych w księgach spółki będzie niemożliwe, co utrudni następnie przedstawienie dowodów na poparcie roszczenia..

Oświadczył również, że transfery środków nie były nielegalne, ale były sprzeczne z interesem spółki. Wśród spraw, które prokuratorzy wysunęli na pierwszy plan, znalazła się decyzja Karpelesa o wykorzystaniu Mt. Gox fundusze na zakup firmy drukującej 3D. Sąd uznał przedsięwzięcie za potencjalnie dochodowe dla firmy i uznał za rozsądne, że zdecydował się wykorzystać fundusze w ten sposób.

Werdykt

Karpeles został skazany na dwa i pół roku pozbawienia wolności z czteroletnim zawieszeniem. Oznacza to, że Karpeles nie będzie odbywał kary pozbawienia wolności, chyba że popełni przestępstwo w ciągu najbliższych czterech lat. Jego wyrok został zawieszony, ponieważ były Mt. Gox exec nie był wcześniej karany.

Orzeczenie było zaskoczeniem dla wielu obserwatorów, ponieważ Japonia ma wyjątkowo wysoki wskaźnik skazań wynoszący 99 procent. To stawia Karpelesa w jednoprocentowym klubie. Oprócz defraudacji prokuratorzy wnieśli również przeciwko niemu sprawę o zaostrzonym naruszeniu zaufania, ale te zarzuty również zostały odrzucone.

Mt. Gox Hack and Aftermath

Mt. Saga hakerska Gox ciągnęła się latami i pozostawiła wiele pytań bez odpowiedzi. Giełda bitcoinów przeszła poważny atak hakerski, który doprowadził do jej upadku w 2014 roku. Program trwał od lat i doprowadził do utraty ponad 600 000 bitcoinów o wartości około 2,4 miliarda dolarów po dzisiejszych kursach.

W momencie ataku Mt. Gox stanął w obliczu lawiny problemów finansowych, a rząd USA przejął już około 5 milionów dolarów ze swoich funduszy za przekazywanie bankom fałszywych informacji.

Niesławny atak hakerski doprowadził do fali spraw sądowych przeciwko firmie wniesionych przez niezadowolonych klientów, inwestorów i wierzycieli, zmuszając ją do złożenia wniosku o ochronę przed upadłością.

Karpeles, który był wówczas dyrektorem generalnym, był od tego czasu prześladowany przez prokuratorów i został aresztowany w 2015 roku za podejrzenie udziału w włamaniu. Był przetrzymywany w areszcie przez 11 miesięcy i zgodnie z jego ujawnieniem był przesłuchiwany nieprzerwanie przez 50 dni. Podobno rozważał przyznanie się do winy tylko po to, by zakończyć koszmar.

Karpeles zawsze twierdził, że jest niewinny w obliczu zarzutów i nadal obwinia zewnętrznych aktorów o włamania. Przyznał jednak w przeszłości, że jego metody zarządzania, gdy był kierownictwem firmy, były niedostateczne, a niektóre wręcz błędne. Przeprosił ofiary, stwierdzając następujące:

„Zrobiłem, co w mojej mocy, starając się rozwijać ekosystem, prowadząc największą w tamtym czasie giełdę. Miał duże problemy, ale nadal udało mu się tam utrzymać… Pod koniec dnia metody, które wybrałem, aby spróbować wydostać MtGox z jego kłopotów, okazały się niewystarczające, niedostatecznie wykonane lub po prostu błędne.

Wiem, że nie poradziłem sobie zbyt dobrze z ostatnimi, stresującymi dniami wyczerpanego i bolesnego upadku Gox. Mogę być co do tego pokorny tylko z perspektywy czasu. Jeszcze raz przepraszam. ”

Po napadzie Karpeles był w stanie odzyskać około 200 000 bitcoinów z urządzenia magazynującego. U szczytu Mt. Gox obsłużył około 80 procent wszystkich transakcji bitcoinowych na świecie.

Najnowsze wiadomości pojawiają się po tym, jak sąd w Illinois zablokował jego próbę zwolnienia pozew zbiorowy wniesione przeciwko niemu przez użytkowników nieistniejącego już Mt. Wymiana Gox.

Alexander Vinnik-Mt. Połączenie Gox

Liczne raporty mówią, że obywatel Rosji Aleksander Winnik był kluczową postacią w operacji hakerskiej, która doprowadziła do upadku Mt. Gox. Jego giełda kryptowalut BTC-e została najwyraźniej wykorzystana do prania około 300 000 z ponad 600 000 bitcoinów skradzionych z sieci.

Według śledczego z WizSec raport, operacja hakerska rozpoczęła się w 2011 roku, kiedy Mt. Gox wciąż był w powijakach. Hakerzy ukradli klucze prywatne do gorących portfeli, umożliwiając im dostęp do znacznej części zasobów sieci. Aktywa cyfrowe zdeponowane na zagrożonych kontach zostały następnie wyprowadzone z platformy w kolejnych latach.

Większość przelewów została zrealizowana w latach 2012–2013 i zatrzymana w połowie 2013 r. W tym czasie około 630 000 bitcoinów zostało już przeniesionych do portfeli kontrolowanych przez Vinnika. Monety skradzione z innych giełd, takich jak Bitcoinica i Bitfloor, były również śledzone na kontach kontrolowanych przez Rosjan.

Vinnik jest obecnie uwięziony w Grecji w oczekiwaniu na ekstradycję do swojego rodzinnego kraju, Rosji. (Źródło obrazu: CBS News)

Śledztwo przeprowadzone przez WizSec ujawniło również, że przekazał on część funduszy z powrotem do Mt. Gox. Przyczyny przeprowadzki są nadal niejasne, ale to główny dowód łączący go z operacją prania brudnych pieniędzy.

Vinnik jest obecnie uwięziony w Grecji w oczekiwaniu na ekstradycję do swojego rodzinnego kraju, Rosji. Został aresztowany w lipcu 2017 roku po wydaniu nakazu aresztowania przez rząd Stanów Zjednoczonych. Jest oskarżony o pranie od 4 do 9 miliardów dolarów za pośrednictwem BTC-e.

Vinnik nadal protestuje przeciwko temu, co uważa za niezgodne z prawem przetrzymywanie i prowadzi strajk głodowy od listopada 2018 r. Jest również poszukiwany we Francji, aby postawić mu zarzuty karne.. Według rosyjskiej komisarz ds. Praw człowieka Tatyana Moskalkova, powinien zostać poddany ekstradycji z powrotem do swojego ojczystego kraju, ponieważ jest obywatelem Rosji i jest mało prawdopodobne, aby uzyskał sprawiedliwy proces w innym kraju.

Nie ma oficjalnego raportu wskazującego na jego udział w Mt. Sprawa Gox przez różne rządy. Zatem zarzuty wysuwane przeciwko niemu są nadal nieuzasadnione.

(Wyróżniony kredyt graficzny: CNN)

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me