Władze w Niemczech aresztowały głównych operatorów jednego z największych rynków ciemnej sieci na świecie, nazwanego Wall Street Market. Trzech mężczyzn, Tibo Lousee, Jonathan Kalla i Klaus-Martin Frost, w wieku od 22 do 31 lat, zostało zatrzymanych po dochodzeniach prowadzonych przez władze w Stanach Zjednoczonych i Europie..

Według komunikat zwolniony przez niemiecką federalną policję kryminalną (BKA), podejrzani zostali aresztowani podczas represji w landach Badenii-Wirtembergii i Nadrenii Północnej-Westfalii. Koordynacja między agencjami z udziałem krajowej jednostki ZIT, która specjalizuje się w cyberprzestępczości, Europolu i FBI pomogła powstrzymać operację.

W nielegalne przedsięwzięcie był również zamieszany 29-letni obywatel Brazylii Marcos Paulo De Oliveira-Annibale, który obecnie przebywa w areszcie. On był oskarżony przez kalifornijski sąd za rolę moderatora. Annibale podobno działał również jako specjalista ds. Public relations platformy i regularnie promował ją w serwisach społecznościowych, takich jak Reddit. Podejrzany działał podobno pod pseudonimem „MED3LIN”.

Tryb działania Wall Street Market był podobny do tego z niesławnego Jedwabnego Szlaku. Władze szacują, że platforma była co najmniej drugą największą tego typu platformą na świecie, zanim upadła.

Zajęte serwery, gotówka i kryptowaluty

Infrastruktura serwerowa sieci, na którą składały się węzły w Holandii, Niemczech i Rumunii, została przejęta podczas nalotów. Znaleziono również broń, około 500 000 euro (560 000 USD) w gotówce, a także setki tysięcy kryptowalut.

Według Georga Ungefuka, rzecznika prasowego ZIT i prokuratury we Frankfurcie, ciemna platforma internetowa była dostępna tylko przez zaszyfrowaną sieć Tor. Ujawnił, że podejrzani próbowali dokonać oszustwa wyjazdowego tuż przed zamknięciem władz.

Wprowadzili sieć w tryb konserwacji i przelali środki z rachunków powierniczych klientów do tych, którzy są pod ich kontrolą. Uważa się, że operacja przyniosła im nielegalne dochody w wysokości ponad 30 milionów dolarów.

Jeden użytkownik Wall Street Market powiedział Deepdotweb, którym administratorzy próbowali go szantażować, grożąc ujawnieniem poufnych informacji o nim FBI, jeśli nie zapłaci określonej kwoty w kryptowalucie jako okup.

Najwyraźniej cyberprzestępcy planowali porzucić operację i ukryć się, gdy władze wkroczyły do ​​środka. Dostęp do strony jest obecnie zabroniony. Poniższy baner jest uniesiony, jak wskazała niemiecka agencja BKA.

Sprzedawcy na Wall Street Market handlowali głównie nielegalnymi akcesoriami, w tym narkotykami, narzędziami hakerskimi, sfałszowanymi dokumentami i skradzionymi informacjami finansowymi.

Dostęp do serwisu jest obecnie zabroniony. (Źródło obrazu: BKA)

Sprzedawcy na stronie zajmowali się głównie nielegalnymi akcesoriami, w tym narkotykami, narzędziami hakerskimi, sfałszowanymi dokumentami i skradzionymi informacjami finansowymi. Sieć najwyraźniej pobierała prowizję od dwóch do sześciu procent od sprzedaży. Wiele transakcji przeprowadzono przy użyciu kryptowalut zorientowanych na prywatność, procesu, który utrudniał władzom wyśledzenie mózgów i użytkowników w sieci.

Bitcoin i Monero były głównymi kryptowalutami używanymi do realizacji transakcji. Rynek Wall Street miał ponad 5000 kupców handlujących nielegalnymi towarami i ponad milion klientów. Na rynku wystawiono na sprzedaż ponad 50 000 przedmiotów.

Trzej niemieccy podejrzani są obecnie oskarżeni zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak iw Niemczech. Niemiecka prokuratura wyjaśniła jednak, że skuteczne ściganie w tym kraju oznacza, że ​​nie będą musieli stanąć przed sądem w Stanach Zjednoczonych. Grozi im kara więzienia od roku do 15 lat w przypadku skazania.

Władze prowadzą obecnie dalsze działania w związku z innymi wskazówkami wynikającymi z dochodzenia. Według Agent specjalny DEA, Chris Nielsen, „Sprawa wysyła jasny komunikat do osób łamiących prawo i próbujących ukryć się za iluzją anonimowości”.

Kolejne niedawne usunięcie z Dark Web Marketplace

W zeszłym miesiącu inny dark web marketplace o nazwie „Sinmed”, który działał w ramach większej sieci darknet o nazwie „Dream Market”, został zamknięty po tym, jak władze przeprowadziły operację wymierzoną w administratorów.

Trzech mężczyzn Chester Anderson (44 lata), Jarrette Codd (41 lat) i Ronald MacCarty (51 lat) zostało aresztowanych i postawiono im zarzuty w Stanach Zjednoczonych. Nalot na ich bazę był jednym z największych przejęć narkotyków w historii New Jersey. Znaleziono nielegalne narkotyki, w tym podrobione Xanax, metamfetaminę i heroinę. Podobnie jak w dochodzeniu na Wall Street Market, zaangażowane były zarówno FBI, jak i Europol.

Anderson, Codd i MacCarty najwyraźniej prowadzili sieć dystrybucji narkotyków obejmującą ponad 40 stanów. Otrzymywali płatności w kryptowalutach i prali środki za pomocą kart debetowych. Organy ścigania zaczęły śledzić działania grupy w 2017 r. Po otrzymaniu ostrzeżenia z biura prokuratora okręgowego na Manhattanie o podejrzanie dużych wypłatach z bankomatów w rejonie Nowego Jorku.

(Wyróżniony kredyt graficzny: CNN)

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me