Wysoce tajny projekt Libra Facebooka był ostatnio na pierwszych stronach gazet ze względu na ogromny potencjał, jaki posiada w zakresie zakłócenia zarówno międzynarodowego rynku przekazów pieniężnych, jak i sektora kryptowalut.

Podczas gdy niektórzy analitycy uważają, że projekt przyniesie większe zaufanie branży kryptograficznej, inni są bardziej sceptyczni co do ostatniego posunięcia FB, biorąc pod uwagę dotychczasowe haniebne praktyki firmy w zakresie gromadzenia danych.

Facebook podobno opublikuje raport GlobalCoin w tym miesiącu. Tak twierdzi Laura McCracken, szefowa działu usług finansowych firmy & Oddział Payment Partnerships w Europie.

W rozmowie z niemieckim magazynem WirtschaftsWoche, niedawno ujawniła, że ​​wartość monety zostanie dołączona do kilku głównych walut fiducjarnych, w tym dolara amerykańskiego, aby zapobiec znacznym wahaniom cen, co jest typowe dla innych zdecentralizowanych kryptowalut.

Kilka spodziewanych przeszkód

Prywatność danych

Oczekuje się, że dawne kontrowersyjne kwestie związane z prywatnością danych FB będą przedmiotem troski prawodawców, użytkowników i interesariuszy branży kryptograficznej po uruchomieniu projektu.

Komisja Bankowości Senatu USA wezwała już dyrektora generalnego Facebooka Marka Zuckerberga do wyjaśnienia natury tego kryptowalutowego przedsięwzięcia. Poproszono go również o przedstawienie planów swojej firmy w zakresie zapewnienia ochrony danych konsumentów.

Odkąd wyszedł na jaw skandal Cambridge Analytica, pojawiły się spekulacje, że firma, która jest również właścicielem WhatsApp i Instagrama, będzie próbowała zwiększyć swój portfel gromadzenia informacji finansowych za pomocą nowego projektu kryptowalutowego..

Według danych Facebooka ma już ponad 2,3 miliarda użytkowników dane zebrane przez Statista. Łącznie jej trzy platformy mają ponad 3 miliardy użytkowników. Daje to firmie niezrównany zasięg w świecie mediów społecznościowych i potencjał do gromadzenia danych na wielką skalę.

GlobalCoin nie jest tak zdecentralizowany

Decentralizacja jest charakterystyczną cechą sieci blockchain. Ten podstawowy atrybut pozwala na demokratyzację systemów kryptowalut. Jednak biorąc pod uwagę najnowsze raporty, projekt Facebook Libra prawdopodobnie będzie niewiarygodnie scentralizowany, a FB będzie bezpośrednio określać, kto przetwarza płatności, a kto nie..

To powiedziawszy jednak, nawet BTC nie pozostało całkowicie zdecentralizowane. Szacuje się że około 40 procent wszystkich bitcoinów w obiegu jest w posiadaniu około 1000 osób. Centralizacja własności aktywów pozwoliła klikom kryptowalut dyktować zmiany rynkowe poprzez serię manipulacyjnych ruchów kupna i sprzedaży.

Spodziewane zakłócenia na rynku

XRP, Altcoin Killer?

Stablecoin Facebooka prawdopodobnie zyska ogromną popularność dzięki swojemu zasięgowi rynkowemu. Według analityka rynku kryptowalut Max Keiser, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyprawa monety doprowadzi do fali zagłady kryptowalut. Wyróżnił XRP i jemu podobne wśród monet, które są najbardziej narażone na wyginięcie po uruchomieniu cyfrowej waluty FB, ogłaszając, że „apokalipsa jest bliska”.

XRP i jego sieć bazowa ogromnie się rozwinęły w ostatnich latach. Jego protokół został opracowany w celu łatwej integracji z międzynarodowymi instytucjonalnymi systemami przekazów pieniężnych. Platforma Ripple jest obecnie sprzedawana jako łatwiejszy, szybszy i tańszy sposób dokonywania płatności transgranicznych w porównaniu z konwencjonalnymi systemami.

Wracając do badacza, wierzy on, że nastąpi masakra mniejszych monet, która zmusi więcej użytkowników altcoinów do przejścia na główne waluty tokenizowane, takie jak Bitcoin, zwiększając następnie jego wartość.

Max Keizer wyróżnił XRP i jemu podobne wśród monet, które są najbardziej narażone na wyginięcie po wtargnięciu GlobalCoin.

Platforma Ripple jest obecnie sprzedawana jako łatwiejszy, szybszy i tańszy sposób dokonywania płatności transgranicznych w porównaniu z konwencjonalnymi systemami. (Źródło obrazu: Ripple)

W tym momencie ważne jest, aby zauważyć, że XRP i długo oczekiwany GlobalCoin są zauważalnie różne. Cyfrowa waluta Facebooka została zaprojektowana do użytku masowego, podczas gdy platforma Ripple, która wykorzystuje również tokenizowaną monetę wraz z innymi walutami, jest przeznaczona dla głównych instytucji finansowych, które chcą łatwo i minimalnie kosztować pozyskiwanie płynności i realizować płatności transgraniczne.

Sam ten przypadek użycia prawdopodobnie ochroni kryptowalutę wspieraną przez Ripple przed zniszczeniem wywołanym przez GlobalCoin. Inną poważną rozbieżnością jest to, że wartość XRP waha się gwałtownie, ponieważ nie jest powiązana z żadną walutą. Z drugiej strony, kryptowaluta Facebooka to basketcoin, co oznacza, że ​​jego cena zostanie określona przez kilka głównych walut fiducjarnych.

Różnice te oznaczają, że jest mało prawdopodobne, aby obie monety cyfrowe zderzyły się aż do punktu wymarcia. Jeden jest przeznaczony dla inwestorów kryptowalut i stworzony do wykorzystania jako magazyn wartości, podczas gdy drugi jest skonfigurowany jako stabilna kryptowaluta do dokonywania płatności.

Facebook i PayPal, Visa, MasterCard łączą siły w nowym projekcie

Zamiast walczyć z długoletnimi ruchami rynkowymi, takimi jak PayPal, Facebook najwyraźniej zdecydował się połączyć siły z firmą i innymi firmami zajmującymi się przetwarzaniem płatności, w tym MasterCard i Visa.

Według raportu opublikowanego przez dziennik “Wall Street, FB ma już kilkunastu instytucjonalnych sponsorów, wśród których są wspomniane wyżej firmy, a także Uber, Booking.com i argentyńska witryna e-commerce MercadoLibre. Konsorcjum zwolenników podobno nosi nazwę Stowarzyszenia Libra.

Raport WSJ zwraca również uwagę, że pracownicy Facebooka aktualnie pracujący nad projektem mają już możliwość otrzymywania płatności w swoim GlobalCoin.

Według poprzedniego raportu opublikowany The Information, gigant mediów społecznościowych od jakiegoś czasu prowadzi rozmowy z firmami zewnętrznymi zainteresowanymi przetwarzaniem jego kryptowaluty.

Firmy, które chcą wziąć udział w projekcie, muszą jednak zapłacić 10 milionów dolarów. Wiele z nich będzie zaangażowanych w przetwarzanie płatności w konfiguracji rozproszonego węzła.

Facebook rzekomo chce mieć około 100 węzłów przetwarzania obsługiwanych przez firmy zewnętrzne. Strategia prawdopodobnie przyniesie firmie około 1 miliarda dolarów kapitału wysokiego ryzyka, który z pewnością zostanie skierowany z powrotem na rozwój projektu. FB zamierza również zainstalować bankomaty na głównych rynkach na całym świecie.

(Wyróżniony kredyt graficzny: Facebook)

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me